Svět vidí v dohodě o Sýrii naději, bojí se slepé uličky

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
14. 9. 2013 22:50
Francie upřesní svůj postoj v závislosti na zprávě zbrojních inspektorů OSN
Vítěz na poli diplomacie: Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na konferenci v Ženevě obklopen novináři.
Vítěz na poli diplomacie: Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na konferenci v Ženevě obklopen novináři. | Foto: Reuters

Paříž/Berlín/Londýn/Brusel - Svět hodnotí sobotní dohodu mezi Ruskem a Spojenými státy o požadavku na zničení syrských chemických zbraní vcelku příznivě. Padají už ale první slova o "slepé uličce" a zdržovací taktice.

Velká Británie v první reakci na dohodu zdůraznila, že teď bude nutné pracovat na realizaci plánu. Francie označila dohodu ze Ženevy za "důležitý krok vpřed" a uvedla, že její pondělní jednání s Británií a Spojenými státy v Paříži se soustředí na uplatňování této dohody.

Podle Německa po ženevských rozhovorech výrazně vzrostly naděje na mírové řešení syrského konfliktu.

Diplomatické větičky

Ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová nabídla pomoc Bruselu s kontrolou syrských muničních skladů. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun zase vyslovil naději, že dohoda ukončí "děsivé utrpení" syrského lidu.

"Generální tajemník OSN pevně doufá, že dnešní americko-ruská dohoda ze Ženevy znemožní jakékoli další použití chemických zbraní v Sýrii a připraví cestu pro politické řešení války, jež ukončí děsivé utrpení syrského lidu," sdělila mluvčí OSN Vannina Maestracciová.

"Pokud po slovech budou následovat činy, šance na politické řešení výrazně rostou," konstatoval německý ministr zahraničí Guido Westerwelle, jehož země kategoricky odmítá jakkoli se podílet na případné invazi západních zemí do Sýrie. "Trvalý mír v Sýrii nemůže být nastolen vojenskou silou, ale jedině politickou cestou," dodal Westerwelle.

Francie vyčkává

"Návrh dohody ze Ženevy ohledně eliminace chemických zbraní syrského režimu je významným krokem vpřed," uvedl ve svém prohlášení francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius.

Francie podle něj upřesní svůj postoj v závislosti na zprávě zbrojních inspektorů OSN, kteří vyšetřovali chemický útok nedaleko Damašku v Sýrii z minulého měsíce.

Šéf OSN Pan Ki-mun v pátek řekl, že zpráva, která má být zveřejněna v pondělí, pravděpodobně potvrdí použití otravného plynu, o odpovědnosti za něj ale nehovořil. Spojené státy a jejich spojenci z útoku viní režim syrského prezidenta Bašára Asada.

Vlivní američtí senátoři John McCain a Lindsay Graham - oba republikáni, a tedy Obamovi protivníci - nicméně uvedli, že dohoda z Ženevy je jen začátkem "diplomatické slepé uličky".

Syrskému prezidentovi podle nich poskytne další čas na oddalování a na další podvody. Dohodu ale hodnotil například i bývalý kubánský prezident Fidel Castro, který podtrhl, že její dosažení umožnil právě ruský podnět. Ten Castro označil za "inteligentní iniciativu".

Rusko a USA dospěly v Ženevě k dohodě o plánu zničení syrských chemických zbraní, která dává Damašku týden na to, aby zveřejnil seznam svých chemických zbraní s cílem jejich likvidace či odvezení ze syrského území do poloviny roku 2014. Pokud Sýrie dohodu nebude plnit, pak bude možné v souladu s článkem 7 Charty OSN požádat Radu bezpečnosti o přijetí rezoluce, která umožní použití síly.

Dohoda mimo jiné stanovuje, že Sýrie musí inspektorům umožnit okamžitý a neomezený přístup ke všem svým skladům. Ministryně zahraničí EU Ashtonová ujednání přivítala a uvedla, že Brusel je připraven vyslat své experty na pomoc se "zabezpečováním, ničením a likvidací některých chemických látek".

Francouzský šéf diplomacie Fabius, jeho americký protějšek John Kerry a britský ministr zahraničí William Hague se mají podle francouzských činitelů v pondělí sejít v Paříži "k rozhovorům o obsahu dohody a o podmínkách jejího uplatňování".

 

Právě se děje

před 2 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Nejméně devět lidí zemřelo po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Nejméně devět lidí bylo v neděli zastřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy