Stávkujícím v Nepálu hrozí vyhladovění

rst, Reuters, ČTK
16. 4. 2006 14:44
Káthmándú - Situace v Nepálu je napjatá. Generální stávka trvá dvanáct dní, lidem docházejí potraviny i trpělivost s králem. Uvnitř: GRAFIKA A GALERIE
Demonstrant v Nepálu drží transparent s nápisem "Chceme demokracii"
Demonstrant v Nepálu drží transparent s nápisem "Chceme demokracii" | Foto: Reuters

Čerstvé potraviny, plyn na vaření a pohonné hmoty začínají docházet v nepálském hlavním městě, kde dvanáctým dnem pokračuje generální stávka. Tu vyhlásila opozice s cílem přimět krále, aby v zemi obnovil demokracii.

Prodavačům už došla všechna čerstvá zelenina a pomalu se tenčí i poslední zásoby brambor a cibule. Stávka zastavila provoz nákladních automobilů, které jsou jediným prostředkem, jak dopravit potraviny a další zboží do hlavního města této hornaté země, která nemá železnici.

Foto: Tomáš Daněk

V pátek, kdy se v Nepálu slavil příchod nového roku, byla stávka v Káthmándú dočasně přerušena, ale protest byl obnoven po novoročním projevu krále, který oznámil, že se v zemi ještě letos uskuteční parlamentní volby, a vyzval opozici k dialogu. Opozice to odmítla, neboť za autoritářského režimu jsou prý svobodné a spravedlivé volby neuskutečnitelné.

Ceny rostou, autobusy stojí

Ceny za zeleninu se zvýšily pětinásobně, kuřecí a skopové maso se prodává za dvojnásobek a plyn na vaření se prakticky nedá sehnat. Ulicemi projíždí jen hrstka aut a vylidněné je i místní autobusové nádraží.

"Nemohli jsme vypravit žádný dálkový autobus. Tisíce cestujících tu musely zůstat, nevíme ani, co jim říct, nikdo nedokáže odhadnout, kdy stávka skončí," říká řidič Rameš Gurung a dál hraje karty se svými kolegy.

Úřad pro civilní letectví uvádí, že většina vnitrostátních i mezinárodních letů je odbavována podle letového řádu. Ovšem většina místních obyvatel si nemůže koupi letenky dovolit.

Tisíce prodemokratických aktivistů demonstrují každý den v ulicích Káthmándú a dalších nepálských měst od 6. dubna, kdy aliance sedmi hlavních politických stran vyhlásila původně čtyřdenní všeobecnou stávku za svržení vlády krále Gjánéndry.

Protesty se rozšířily i do turistické čtvrti v Káthmándú, které se dosud demonstrující vyhýbali z obavy, že poškodí turistický průmysl, na němž je Nepál do značné míry závislý.
Protesty se rozšířily i do turistické čtvrti v Káthmándú, které se dosud demonstrující vyhýbali z obavy, že poškodí turistický průmysl, na němž je Nepál do značné míry závislý. | Foto: Reuters

Protesty už také ve čtvrti horolezců

Dnešní protesty se navíc poprvé rozšířily i do turistické čtvrti v Káthmándú, které se dosud demonstrující vyhýbali z obavy, že poškodí turistický průmysl, na němž je Nepál do značné míry závislý.

Stovky lidí skandovaly hesla proti králi a zapalovaly pneumatiky ve čtvrti Thamel, bludišti uliček plných hotýlků, barů, obchodů se suvenýry a cestovními i trekkingovými agenturami.

"Spálíme korunu a budeme vládnout sami," křičeli mladí lidé a tančili kolem hořících pneumatik v centru čtvrti Thamel.

Čtvrť Thamel leží v centru Káthmándú jen necelý kilometr od královského paláce. Právě tady většina návštěvníků Nepálu zůstává několik dní, aby se zásobili před výpravou do Himálaje, který jsou v Nepálu hlavním turistickým cílem.

Kralování na houpačce

S nepálskými králi je to po mnoho století jako na houpačce. Občas byli absolutními vládci a občas jen formálními hlavami státu. Tento stav se obvykle měnil po násilných střetech.

Současný vladař král Gjánéndra, dvanáctý z dynastie, bojuje s demokratickou opozicí, která požaduje, aby král předal moc vládě, a tedy aby se na pomyslné královské houpačce přesunul na tu druhou, nižší pozici.

"Gjánéndro, zloději, opusť zemi," volají už takřka pravidelně desítky tisíc demonstrantů v nepálských ulicích. Slogan, který by byl ještě před několika lety považován za kacířství. Šáh, jak se v Nepálu králi říká, byl totiž tímto himálajským národem uctíván jako reinkarnace hinduistického boha Višny.

"Takový druh respektu je už však dávno pryč," říká reportérovi agentury Reuters Jubaraj Ghimire, novinář z týdeníku Samay. "Věci se teď dávají do pohybu."

Královský masakr

Faktem je, že tajemno, obklopující královu dynastii, skončilo v roce 2001, kdy během masakru v královském paláci korunní princ Dipendra pod vlivem drog zabil devět členů královské rodiny včetně rodičů a poté obrátil zbraň i proti sobě.

"Tento incident vyslal silné poselství. Vládcové, které lidé uctívali jako bohy, užívají drogy a zabíjí své rodiče," řekl Ghimire. "Jaký je rozdíl mezi nimi a obyčejnými kriminálníky? To už byl vrchol."

Gjánéndra byl v tu dobu právě mimo město, a proto se stal králem. Nepovedlo se mu však už získat respekt, který měl král Birendra. To byl poslední král, který byl ještě považován za vládce.

Hazard s vlastní zemí

I přes poněkud nelichotivou reputaci tvrdohlavého obchodníka se zájmem o tabák a hazardní hry dali Gjánéndrovi spoluobčané šanci znovuobnovit špatnou reputaci monarchie.

Namísto toho však král během čtyř let propustil vládu a převzal veškerou moc. Jako záminku použil nutnost efektivněji bojovat s maoistickými rebely, kteří ještě více komplikují složitou situaci v zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy