Nepálskému králi hrozí "exil nebo smrt"

Reuters, opa
13. 2. 2006 13:28
New Dillí - Vůdce nepálských maoistických rebelů, kteří bojují za vytvoření komunistické republiky, očekává, že král Gjánendra bude nakonec popraven, nebo poslán do exilu.

Řekl to dnes ve svém prvním rozhovoru pro zahraniční média.

"Král nemá v Nepálu budoucnost"

"Král nepřipouští absolutně žádné kompromisy," řekl Prachanda pro BBC. "Je správné říci, že cesta, kterou se ubírá, je cestou do pekel," dodal.

"Podle mne bude král buď popraven lidovým soudem, nebo poslán do exilu. Gjánendra nemá v Nepálu žádnou budoucnost, lidé si myslí to samé. Patrně tedy bude zabit, nebo vyhnán," řekl.

"Domnívám se, že Nepál bude do pěti let republikou," dodal.

Foto: Tomáš Daněk

Nepálští maoisté usilují již od roku 1996 o svržení monarchie a nastolení komunistické vlády. Během desetiletých bojů zahynulo přes 13 000 lidí a byl výrazně ochromen turistický ruch v zemi. Loni v únoru navíc král Gjánendra rozpustil vládu a získal veškerou moc ve státě. V Nepálu tak spolu soupeří maoisté, králi loajální úřady a politické strany, dnes bez uplatnění v aktivní politice.

Vůdce maoistů Prachanda, který se již 25 let skrývá, loni navrhl politickým stranám spojenectví, s úmyslem svrhnout krále a znovuobnovit demokracii. K reálné spolupráci však zatím patrně nedošlo.

Vůdce rebelů: spíše jemný než hrozivý

Prachandova tvář byla doposud známa jen z jediné fotografie pořízené v roce 2001. Jeho jméno je ve skutečnosti pseudonymem a znamená "divoký". Na reportéra BBC Charlese Havilanda však takový dojem rozhodně neudělal.

"Dvaapadesátiletý muž, se kterým jsem se setkal, byl dobře vychovaný, spíše stydlivý a více vtipný než hrozivý. Zároveň postrádal charisma některých revolucionářů," řekl Haviland.

"Budoucnost je v politice, ne ve válce"

Na dotaz, zda maoisté mohou dobýt i nepálské hlavní město Káthmándú, Prachanda odpověděl, že původně se domnívali, že ano.

"Ovšem později začaly země jako USA, Velká Británie a Indie podporovat královskou armádu, což nám způsobilo určité problémy," řekl.

"Současná realita vyžaduje zároveň vojenské i politické kroky a jejich vzájemnou rovnováhu," dodal.

Prachanda řekl, že nedávný posun maoistů směrem ke spolupráci s politickými stranami není jen taktikou, jak je mnozí obviňují. Zároveň dal najevo, že nepovažuje za nutné, aby se on osobně stal hlavou státu.

"Poučili jsme se od komunistů 20. století"

"Pokud by to bylo potřeba a pokud by to vyžadoval nepálský lid, jsem samozřejmě připraven. Ovšem zároveň bych rád zdůraznil, že pokud jde o vůdcovství, poučili jsme se od komunistů dvacátého století. Nechceme tedy, aby jedna osoba zůstávala v čele strany nebo státu příliš dlouho."

Chlapec pláče na demonstraci proti králi.
Chlapec pláče na demonstraci proti králi. | Foto: Reuters

Prachanda, který získal vzdělání na univerzitách v Indii, lituje dětí zemřelých během občanské války, ovšem odmítl tvrzení, že maoisté verbují dětské vojáky. Evropská unie přitom loni maoisty právě za tyto prohřešky ostře odsoudila. Prachanda nicméně označil obvinění za nepravdivá.

"Děti možná slouží ve vesnických domobranách, ale určitě ne v naší armádě," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy