Nepálskému králi hrozí "exil nebo smrt"

Reuters, opa
13. 2. 2006 13:28
New Dillí - Vůdce nepálských maoistických rebelů, kteří bojují za vytvoření komunistické republiky, očekává, že král Gjánendra bude nakonec popraven, nebo poslán do exilu.

Řekl to dnes ve svém prvním rozhovoru pro zahraniční média.

"Král nemá v Nepálu budoucnost"

"Král nepřipouští absolutně žádné kompromisy," řekl Prachanda pro BBC. "Je správné říci, že cesta, kterou se ubírá, je cestou do pekel," dodal.

"Podle mne bude král buď popraven lidovým soudem, nebo poslán do exilu. Gjánendra nemá v Nepálu žádnou budoucnost, lidé si myslí to samé. Patrně tedy bude zabit, nebo vyhnán," řekl.

"Domnívám se, že Nepál bude do pěti let republikou," dodal.

Foto: Tomáš Daněk

Nepálští maoisté usilují již od roku 1996 o svržení monarchie a nastolení komunistické vlády. Během desetiletých bojů zahynulo přes 13 000 lidí a byl výrazně ochromen turistický ruch v zemi. Loni v únoru navíc král Gjánendra rozpustil vládu a získal veškerou moc ve státě. V Nepálu tak spolu soupeří maoisté, králi loajální úřady a politické strany, dnes bez uplatnění v aktivní politice.

Vůdce maoistů Prachanda, který se již 25 let skrývá, loni navrhl politickým stranám spojenectví, s úmyslem svrhnout krále a znovuobnovit demokracii. K reálné spolupráci však zatím patrně nedošlo.

Vůdce rebelů: spíše jemný než hrozivý

Prachandova tvář byla doposud známa jen z jediné fotografie pořízené v roce 2001. Jeho jméno je ve skutečnosti pseudonymem a znamená "divoký". Na reportéra BBC Charlese Havilanda však takový dojem rozhodně neudělal.

"Dvaapadesátiletý muž, se kterým jsem se setkal, byl dobře vychovaný, spíše stydlivý a více vtipný než hrozivý. Zároveň postrádal charisma některých revolucionářů," řekl Haviland.

"Budoucnost je v politice, ne ve válce"

Na dotaz, zda maoisté mohou dobýt i nepálské hlavní město Káthmándú, Prachanda odpověděl, že původně se domnívali, že ano.

"Ovšem později začaly země jako USA, Velká Británie a Indie podporovat královskou armádu, což nám způsobilo určité problémy," řekl.

"Současná realita vyžaduje zároveň vojenské i politické kroky a jejich vzájemnou rovnováhu," dodal.

Prachanda řekl, že nedávný posun maoistů směrem ke spolupráci s politickými stranami není jen taktikou, jak je mnozí obviňují. Zároveň dal najevo, že nepovažuje za nutné, aby se on osobně stal hlavou státu.

"Poučili jsme se od komunistů 20. století"

"Pokud by to bylo potřeba a pokud by to vyžadoval nepálský lid, jsem samozřejmě připraven. Ovšem zároveň bych rád zdůraznil, že pokud jde o vůdcovství, poučili jsme se od komunistů dvacátého století. Nechceme tedy, aby jedna osoba zůstávala v čele strany nebo státu příliš dlouho."

Chlapec pláče na demonstraci proti králi.
Chlapec pláče na demonstraci proti králi. | Foto: Reuters

Prachanda, který získal vzdělání na univerzitách v Indii, lituje dětí zemřelých během občanské války, ovšem odmítl tvrzení, že maoisté verbují dětské vojáky. Evropská unie přitom loni maoisty právě za tyto prohřešky ostře odsoudila. Prachanda nicméně označil obvinění za nepravdivá.

"Děti možná slouží ve vesnických domobranách, ale určitě ne v naší armádě," řekl.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 8 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 10 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy