Nepál

Sesuv půdy v Nepálu si vyžádal 19 obětí, 19 pohřešovaných

Nejméně 19 lidí zemřelo a dalších 19 se stále pohřešuje po pátečním sesuvu půdy v Nepálu. S odkazem na vyjádření místních úřadů o tom informovala agentura AFP. Policie přitom začíná ztrácet naději, že se někomu z nezvěstných podařilo přežít. "Pátrání stále pokračuje, ale ztrácíme naději, že nezvěstné nalezneme živé," řekl činitel místní policie.

Sesuv hlíny a kamení zasáhl odlehlou vesnici severovýchodně od metropole Káthmándú. Úřady nejprve našly 11 mrtvých a 27 lidí prohlásily za nezvěstné. Následně se ještě podařilo najít dalších osm zemřelých.

Podle tamního ministerstva vnitra si v Nepálu sesuvy půdy od poloviny června, kdy v oblasti začalo období dešťů, vyžádaly již přes 200 obětí. Dalších 75 lidí se stále pohřešuje.

Zdroj: ČTK

Nepál zadržel 122 Číňanů, podezírá je z kybernetických útoků

Nepálská policie zadržela v metropoli Káthmándú 122 čínských občanů, kteří v zemi pobývali na turistické vízum. Podezřívá je z kybernetických útoků, informovala s odvoláním na dnešní prohlášení nepálských úřadů agentura Reuters.

Bezpečnostní složky při několika raziích v pondělí zadržely 122 mužů a žen. Policie získala informaci, že se podíleli na podezřelých kybernetických aktivitách, včetně napojení se na nepálské bankomaty. Před zatčením Číňany několik měsíců sledovala a nyní je drží na několika různých policejních stanicích.

Čínská ambasáda v Nepálu zatím situaci nijak nekomentovala. Podle sdělení nepálských orgánů však zásahy proběhly s vyrozuměním čínských úřadů a s jejich podporou.

Zdroj: ČTK
Pokračovat