Nepál: Desítky mrtvých při nepokojích

opa, BBC, Reuters
1. 2. 2006 8:41
Káthmándú - Země, z níž kvůli násilnostem v ulicích mizí turisté i investoři, chystá volby, v nichž skoro nikdo nechce kandidovat. Uvnitř: INFOGRAFIKA
V Nepálu soupeří vládní síly, politické strany a maoisté. Jejich představy o budoucnosti země se podstatně liší.
V Nepálu soupeří vládní síly, politické strany a maoisté. Jejich představy o budoucnosti země se podstatně liší. | Foto: Aktuálně.cz

Týden před plánovanými komunálními volbami v Nepálu touto himálajskou zemí zmítají nepokoje. Útoky maoistických povstalců na úřady a stanoviště bezpečnostních sil si v noci na dnešek vyžádaly minimálně 19 mrtvých. Násilnosti ze strany rebelů se odehrály jen několik hodin před plánovanými masovými demonstracemi, k nimž na dnešek vyzvaly politické strany u příležitosti ročního výročí uchvácení absolutní moci králem Gjánéndrou. 

Násilnosti se odehrály asi 300 kilometrů západně od metropole Káthmándú, kde rebelové mimo jiné přepadli kasárna, policejní
stanice, vládní budovy a osvobodili vězně z místní káznice. Úřady sdělily, že do oblasti již dorazily armádní vrtulníky a posily.

Pokračující násilnosti už Nepál začíná pociťovat. Do země proslavené nejvyššími horami světa přestaly proudit davy turistů a zahraniční pozorovatelé se bojí o její osud.

Zemi čekají volby, opozice je neuznává

Hlavní opoziční strany volby naplánované na příští týden úplně bojkotují, přes 600 lidí stáhlo kandidaturu v obavě o svou bezpečnost, další stovky adeptů místní politiky se musely uchýlit do vládních budov, aby se vyhnuly útokům rebelů. Komunální volby se mají konat již 8. února, ale na 4146 míst v obecních radách je jen něco kolem 3000 kandidátů. O plných 60 procent mandátů rezervovaných pro ženy se nikdo neuchází.

Většina hlavních politických stran králem vypsané volby ignoruje s tím, že král s jejich pomocí pouze hodlá legalizovat svou protizákonně získanou moc. Maoističtí rebelové navíc vyhrožují kandidátům, kteří se už zaregistrovali.

Král Gjánendra prohlásil, že komunální volby jsou mezistupněm ke znovuobnovení demokracie, volby do parlamentu plánuje na rok 2007. Jenže pozorovatelé soudí, že současný stav má s demokracií společného jen pramálo. A stejně tak má Nepál daleko ke klidu a míru, který Gjánendra před rokem sliboval.

Občanská válka přetrvává, král vládne sám

Himálajské království se už přes deset let potýká s občanskou válkou, která stála život více než 12 000 lidí. Maoističtí rebelové bojují za zrušení království a jeho nahrazení vládou lidu. Místo demokratického režimu ovšem chtějí marxistickou republiku. Ovládají rozsáhlá venkovská území a v současnosti jde v podstatě o nejúspěšnější povstání na světě.

Foto: Tomáš Daněk
 

S občanskou válkou se nevyrovnala žádná z posledních vlád. Král Gjánendra proto přesně před rokem obvinil premiéra z neschopnosti maoisty porazit, rozpustil vládu, vyhlásil výjimečný stav a získal veškerou moc ve státě.

Dosud relativně demokratický stát byl tak kromě útrap občanské války zasažen i nemožností politických stran podílet se na vládě.

Budoucnost Nepálu je nejistá

Situace v současném Nepálu je nepřehledná a nikdo nedovede odhadnout, kterým směrem se země bude ubírat. Král není v boji s maoisty o nic úspěšnější než předcházející vlády, nedávno vypršelo příměří a občanská válka pokračuje.

Občaská válka v Nepálu trvá už 10 let. Armáda poslední dobou zasahuje i proti demonstrantům.
Občaská válka v Nepálu trvá už 10 let. Armáda poslední dobou zasahuje i proti demonstrantům. | Foto: Aktuálně.cz

Rebelové se snaží izolovat krále a zároveň nehodlají podpořit obnovení parlamentu a demokratické vlády. Král bojuje s rebely a jeho slibům o budoucí demokracii věří jen málo lidí. Strany, nyní bez jakéhokoli uplatnění v oficiální politice, pořádají protestní shromáždění proti králi a metropole Káthmándú je každý týden dějištěm demonstrací.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy