Nepál: Policie střílela do demonstrantů

Red Zah, Reuters
26. 1. 2006 16:37
Pokhara - Nepálská policie se rozhodla ukončit demonstraci v Pokhaře střelbou do davu. Minimálně dvanáct osob bylo zraněno.
Foto: Reuters/G.Chitrakar

Opozice na dnešní den svolala celonárodní demonstrace proti králi a konání nadcházejících voleb. Při  střelbě do davu demonstrantů bylo ve městě Pokhara zraněno dvanáct osob a další stovky zatčeny.

Dohoda s králem možná není

Pouliční nepokoje a střety mezi vládními armádními jednotkami a maoistickými rebely z východu země si již v uplynulých dnech vyžádaly sedmadvacet obětí. Hlavní opoziční politici přitom stále odmítají jakákoliv jednání s nepálským králem Gjánendrou a vyzývají k pokračování v protestech.

"Není tu žádná možnost, že bychom se s králem domluvili," prohlásil bývalý premiér Girija Prasad Koirala, který je jen jedním ze stovky politiků zadržovaných na rozkaz krále.

Hlavní nepálské město Káthmandú zasáhly v minulých dnech silné prodemokratické demonstrace vyvolané vyhlášením celodenního zákazu vycházení.

Zahraniční reakce: obnovte demokracii!

Do vnitropolitické situace malého království pod himalájskými vrcholky se vložily také světové mocnosti a nejbližší sousedé. Spojené státy stejně jako Indie se snaží diplomatickou cestou přinutit krále Gjánendru k obnovení demokracie a uspořádání svobodných voleb. Král už téměř rok vládne bez demokraticky zvoleného parlamentu a stále vězní některé z opozičních politiků.

Foto: Aktuálně.cz

Nepálský monarcha sice naplánoval komunální volby již na 8. února, učinil tak ale bez konzultací s politickými stranami, které na jeho krok reagovaly výzvou k protestům.

Deník The Himalayan Times citoval několik ministrů královské vlády, podle nichž se únorové volby neuskuteční pouze v případě, že opoziční strany přistoupí na výzvu vlády k jednání. Jelikož opozice jednání odmítá, řešení zůstává stále v nedohlednu.

Měsíce nepokojů

Během uplynulých měsíců, kdy se vystupňoval tlak ze strany monarchie, se sedm hlavních nepálských politických stran spojilo s maoistickými guerillami a vytvořilo volnou alianci. Jejím cílem je ukončit absolutistickou vládu a obnovit demokracii v jedné z deseti nejchudších zemí na světě.

V září rebelové deklarovali jednostranné příměří. Během jednoho měsíce se jim podařilo ho dodržet a útoky ustaly. Nepálská armáda však příměří odmítla s tím, že se jedná o "lumpácký trik" jehož cílem je pouze získat čas na přeskupení jednotek.

Král Gjánendra se nachází pod tlakem OSN, která požaduje, aby deklaroval příměří a začal s maoisty jednat na stejné úrovni jako s ostatními politickými stranami.

Své kroky ospravedlňuje "úspěšným bojem proti maoistickým rebelům, jejichž útoky si za uplynulých deset let vyžádaly více než dvanáct tisíc životů. Maoisté stejně jako opozice vyzývají k bojkotování voleb a vyhrožují těm kandidátům, kteří by se snad hodlali voleb účastnit.#reklama 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

EU prodloužila do roku 2032 zrušení roamingových poplatků

Zákazníci evropských telekomunikačních operátorů budou moci dalších deset let volat, posílat textové zprávy a připojit se k internetu ve všech zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru (EHP) za stejné ceny jako doma. V tiskové zprávě to dnes uvedla Evropská komise (EK), která tak prodloužila bezplatný roaming do roku 2032. Zároveň oznámila s platností od 1. července další pravidla. Ta mají zaručit stejně kvalitní internet jako v domovské zemi, upozorňování na jinou než pozemní síť či zlepšený přístup k tísňovému volání v celé EU.

"Díky nařízení o roamingu jsme mohli všichni začít používat v zahraničí svůj mobilní telefon tak, jak jsme byli zvyklí z domova," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. "Při svých cestách po EU proto můžeme bez příplatků telefonovat, posílat textové zprávy a používat internet. To je velmi hmatatelná výhoda, kterou nám přinesl náš jednotný evropský trh. Prodloužení platnosti těchto pravidel zachová konkurenceschopnost cen mezi operátory a umožní spotřebitelům využívat bezplatné roamingové služby dalších deset let," dodala.

Podle nových pravidel mají operátoři poskytující mobilní služby zajistit, aby spotřebitelé měli přístup k síti čtvrté generace (4G) nebo k pokročilejší 5G.

Zdroj: ČTK
Další zprávy