Maoisté dál řádí. Unesli vlak

man
14. 3. 2006 7:27
Dillí - Třicet let po smrti čínského vůdce Mao Ce-tunga jeho ideologie v Asii stále přežívá. Nikoliv v samotné Číně, spíše v sousední Indii a Nepálu.

Indičtí maoisté o sobě znovu dali vědět v noci na dnešek. Na jihu země v hornaté oblasti Džarchánd unesli vlak s více než dvěma stovkami pasažérů. Propustili je až po dvanácti hodinách.

"Rebelové se rozutekli do džungle. My se nyní soustřeďujeme na to, abychom vystrašené cestující - mezi nimi mnoho žen a dětí dostali do bezpečí," citovala agentura Reuters místního policejního velitele Subódha Kumára.

Dodal, že povstalci vyhnali pasažéry z vlaku v sedm ráno a pak se pokusili zapálit lokomotivu. Následně zmizeli v okolní džungli.

Policie ani armáda přes noc nezasáhly, protože kolem tratě je rozmístěno mnoho nášlapných min a ve tmě by tak ozbrojené síly zaznamenaly řadu obětí.

Nepálská armáda svádí s maoisty boje v mnoha oblastech země, stejně jako indická.
Nepálská armáda svádí s maoisty boje v mnoha oblastech země, stejně jako indická. | Foto: Aktuálně.cz

Maoističtí povstalci operují v patnácti z devětadvaceti indických svazových států. Nejaktivnější jsou na jihu a jihovýchodě. Indická vláda odhaduje počet ozbrojených stoupenců ultralevicové ideologie v zemi na deset až dvacet tisíc.

Nemají absolutně žádnou šanci převzít v Indii moc, ale poutají na sebe početné armádní jednotky. Jen za loňský rok zahynulo při útocích maoistů více než tisíc lidí. Na konci února odpálili bombu ve městě Darmágura a připravili o život 55 lidí.

Mnohem úšpěšnější jsou maoističtí rebelové v sousedním Nepálu. Tam povstali se zbraní v ruce proti vládnoucí monarchii před deseti lety. Kontrolují část území, provozují nemocnice a školy.

Vůdcové hnutí tvrdí, že krále Gjánéndru čeká po jejich vítězství poprava. Metropoli Káthmándú má však vláda dosud plně v rukou.

 

Právě se děje

Další zprávy