Maoisté dál řádí. Unesli vlak

man
14. 3. 2006 7:27
Dillí - Třicet let po smrti čínského vůdce Mao Ce-tunga jeho ideologie v Asii stále přežívá. Nikoliv v samotné Číně, spíše v sousední Indii a Nepálu.

Indičtí maoisté o sobě znovu dali vědět v noci na dnešek. Na jihu země v hornaté oblasti Džarchánd unesli vlak s více než dvěma stovkami pasažérů. Propustili je až po dvanácti hodinách.

"Rebelové se rozutekli do džungle. My se nyní soustřeďujeme na to, abychom vystrašené cestující - mezi nimi mnoho žen a dětí dostali do bezpečí," citovala agentura Reuters místního policejního velitele Subódha Kumára.

Dodal, že povstalci vyhnali pasažéry z vlaku v sedm ráno a pak se pokusili zapálit lokomotivu. Následně zmizeli v okolní džungli.

Policie ani armáda přes noc nezasáhly, protože kolem tratě je rozmístěno mnoho nášlapných min a ve tmě by tak ozbrojené síly zaznamenaly řadu obětí.

Nepálská armáda svádí s maoisty boje v mnoha oblastech země, stejně jako indická.
Nepálská armáda svádí s maoisty boje v mnoha oblastech země, stejně jako indická. | Foto: Aktuálně.cz

Maoističtí povstalci operují v patnácti z devětadvaceti indických svazových států. Nejaktivnější jsou na jihu a jihovýchodě. Indická vláda odhaduje počet ozbrojených stoupenců ultralevicové ideologie v zemi na deset až dvacet tisíc.

Nemají absolutně žádnou šanci převzít v Indii moc, ale poutají na sebe početné armádní jednotky. Jen za loňský rok zahynulo při útocích maoistů více než tisíc lidí. Na konci února odpálili bombu ve městě Darmágura a připravili o život 55 lidí.

Mnohem úšpěšnější jsou maoističtí rebelové v sousedním Nepálu. Tam povstali se zbraní v ruce proti vládnoucí monarchii před deseti lety. Kontrolují část území, provozují nemocnice a školy.

Vůdcové hnutí tvrdí, že krále Gjánéndru čeká po jejich vítězství poprava. Metropoli Káthmándú má však vláda dosud plně v rukou.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy