Nepál se bojí násilí, příměří končí

Red Zah, ČTK
2. 1. 2006 11:32
Káthmándú - Maoističtí povstalci odmítli prodloužit čtyřměsíční příměří, které má dnes vypršet. Důvodem jsou útoky vládních vojsk.
Foto: Reuters

PŘEČTĚTE SI: Sílí protesty proti monarchii v Nepálu

Rebelové vyhlásili příměří 3. září loňského roku na tři měsíce, později ho ještě o měsíc prodloužili.

Královská armáda útočí

"Královská armáda obkličuje naši lidovou osvobozeneckou armádu, která je v obranných pozicích, a útočí na nás ze země i ze vzduchu," uvedl vůdce povstalců Pračánda ve svém prohlášení.

"Proto jsme nuceni přejít do ofenzivy proti autokratickému režimu, nejen v zájmu míru a demokracie, ale také kvůli sebeobraně," dodal.

Meditující chlapec láká davy ČTĚTE ZDE

Nepálští povstalci, inspirovaní učením čínského diktátora Mao Ce-tunga, bojují od února 1996 za svržení konstituční monarchie a přeměnu této malé asijské země v komunistický stát. Podle agentury AP připravily násilnosti od té doby o život asi 12 000 lidí, převážně rebelů.

Moc třímá Gjánéndra

Foto: Aktuálně.cz

Nepálský král Gjánéndra tlaku maoistů využil v únoru k sesazení demokraticky zvolené vlády a převzetí výkonné moci do svých rukou. Učinil to kvůli neschopnosti vlády ukončit válku s maoisty a údajně jen na tři roky. Poté prý chce uspořádat nové  parlamentní volby. 

Pračánda prohlásil, že maoisté jsou připraveni obnovit příměří, pokud bude uzavřena dohoda o vytvoření přechodné vlády a předložen návrh nové ústavy.

#reklama

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy