reklama
 
 

Nepál se bojí násilí, příměří končí

2. 1. 2006 11:32
Káthmándú - Maoističtí povstalci odmítli prodloužit čtyřměsíční příměří, které má dnes vypršet. Důvodem jsou útoky vládních vojsk.

PŘEČTĚTE SI: Sílí protesty proti monarchii v Nepálu

Rebelové vyhlásili příměří 3. září loňského roku na tři měsíce, později ho ještě o měsíc prodloužili.

Královská armáda útočí

"Královská armáda obkličuje naši lidovou osvobozeneckou armádu, která je v obranných pozicích, a útočí na nás ze země i ze vzduchu," uvedl vůdce povstalců Pračánda ve svém prohlášení.

"Proto jsme nuceni přejít do ofenzivy proti autokratickému režimu, nejen v zájmu míru a demokracie, ale také kvůli sebeobraně," dodal.

Meditující chlapec láká davy ČTĚTE ZDE

Nepálští povstalci, inspirovaní učením čínského diktátora Mao Ce-tunga, bojují od února 1996 za svržení konstituční monarchie a přeměnu této malé asijské země v komunistický stát. Podle agentury AP připravily násilnosti od té doby o život asi 12 000 lidí, převážně rebelů.

Moc třímá Gjánéndra

Nepálský král Gjánéndra tlaku maoistů využil v únoru k sesazení demokraticky zvolené vlády a převzetí výkonné moci do svých rukou. Učinil to kvůli neschopnosti vlády ukončit válku s maoisty a údajně jen na tři roky. Poté prý chce uspořádat nové  parlamentní volby. 

Pračánda prohlásil, že maoisté jsou připraveni obnovit příměří, pokud bude uzavřena dohoda o vytvoření přechodné vlády a předložen návrh nové ústavy.

#reklama

autor: Red Zah, ČTK | 2. 1. 2006 11:32

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama