Stačilo 15 sekund. Severokorejci vyslali na vraždu staršího Kima tým, který splnil rozkaz vůdce

Martin Novák Martin Novák
16. 2. 2017 13:08
Severokorejské velvyslanectví v Kuala Lumpuru žádalo Malajsijce, aby neprováděli pitvu zavražděného Kim Čong-nama a aby tělo odeslali do KLDR. Jihokorejská rozvědka si je jistá, že rozkaz k vraždě svého staršího bratra dal osobně diktátor Kim Čong-un. Zavražděný Kim Čong-nam měl v minulosti vlivnou pozici na špici severokorejského režimu.
Ženu na záběru průmyslové kamery zatkla malajsijská policie v souvislosti s vraždou Kim Čong-nama.
Ženu na záběru průmyslové kamery zatkla malajsijská policie v souvislosti s vraždou Kim Čong-nama. | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Diktátor Kim Čong-un osobně nařídil vraždu svého bratra Kim Čong-nama v Malajsii, tvrdí jihokorejská rozvědka.

Její vedení to uvedlo na uzavřené schůzce s poslanci parlamentu. Jihokorejci věděli o minimálně jednom dalším - tehdy však neúspěšném - pokusu severokorejských agentů Kim Čong-nama zavraždit. V roce 2012.

Nyní využili příležitosti, že opustil Čínu, která mu poskytovala útočiště.

"Dlouhotrvající příkaz k popravě byl vykonán," řekl Lee Čol-vu, předseda výboru jihokorejského parlamentu pro tajné služby.

Jihokorejci také oznámili, že zavražděný Kim Čong-nam mladšího bratra dopisem v roce 2012 žádal, aby rozkaz k "popravě" zrušil.

"V dopise psal, že on a jeho rodina se nemají kde ukrýt a nemají jinou možnost úniku než spáchat sebevraždu," uvádí se v dokumentu jihokorejské rozvědky.

Dosavadní výsledky vyšetřování malajsijské policie naznačují, že tým, vyslaný s úkolem možného soupeře v boji o moc usmrtit, byl šestičlenný.

Policie zatím zatkla jednoho muže a dvě ženy - jednu s vietnamským a jednu s indonéským pasem.

Vraždila žena, která si stoupla zezadu za Kim Čong-nama v tranzitní zóně letiště v Kuala Lumpuru a na patnáct sekund mu přitiskla na tvář látku napuštenou jedem.

Severokorejec zemřel v sanitce cestou do nemocnice. Lékaři provedli pitvu, ale výsledek neoznámili. Starší bratr diktátora cestoval se severokorejským pasem na jméno Kim Čol.

Severokorejský režim v minulosti už několikrát nasadil do operací v zahraničí ženy. Například v roce 1987 agentka Kim Hjon-hui uložila bombu do letadla jihokorejské společnosti Korean Air, o život přišlo 115 lidí.

Kim Čong-nam žil s rodinou v Macau, které má autonomní správu, ale je součástí Číny. Policie nyní střeží dům rodiny, protože panují obavy o život jeho syna.

Chodil bez strážců a navštěvoval luxusní kasina

Reportér agentury Reuters hovořil s několika lidmi, kteří se v Macau s Kim Čong-namem znali. Podle nich se pohyboval bez osobních strážců, a dokonce občas používal taxi.

Navštěvoval místní vyhlášená kasina, herny a luxusní hotely, často chodil na kávu do hotelu Four Seasons.

"Nevypadal vůbec nervózně," uvedl pro Reuters jeden z provozovatelů kasina v Macau.

Kim Čong-nam měl v minulosti vlivnou pozici na špici severokorejského režimu.

Měl na starosti obchod s Čínou a zbrojařský průmysl. Když jeho otce Kim Čong-ila v roce 1998 postihla mrtvice, Kim Čong-nam osobně zorganizoval příjezd francouzských specialistů.

O tři roky později se ale dostali otec a syn do sporů, když Kim Čong-una zadržela japonská policie s falešným pasem.

Od té doby žil v zahraničí a nástupcem Kim Čong-ila se po jeho smrti v roce 2011 stal mladší syn Kim Čong-un. Tedy ten, který vydal příkaz k vraždě staršího bratra.

Podle listu Financial Times je událost nepříjemná pro Čínu, protože Kim Čong-nam žil pod ochranou tamního režimu. Kromě Macaa pobýval i v Šanghaji a Pekingu.

 

Právě se děje

Další zprávy