Washington – Nespočetněkrát opravovaný, znovu svařovaný, záplatovaný a velmi starý. Takový je nukleární systém Spojených států – nosiče, které by v případě rozkazu Bílého domu měly za úkol dopravit jadernou bombu na určené místo.
V příštím desetiletí vyprší životnost hned třem pilířům jaderné obrany, o které se USA dosud opírají. Zastaralé budou ponorky nesoucí balistické střely, bombardéry i pozemní rakety.
Podle amerického ministra Ashtona Cartera je tak nejvyšší čas je obměnit.
"Faktem je, že životnost většiny našich nosičů jaderných zbraní byla už prodloužena o desítky let nad původní předpoklady," přiznal tento týden.
Podle Cartera už se přitom nerozhoduje o tom, zda budou tyto platformy vyměněny, nebo nadále udržovány. "Jde o volbu mezi jejich nahrazením nebo jejich ztrátou," sdělil během návštěvy letecké základny Minot v Severní Dakotě.
Systém z dob studené války
Řada nosičů, o něž se jaderný systém USA opírá, vznikla v období před 25 až 60 lety, v době studené války. Tehdy byly jaderné zbraně pro Washington obzvlášť důležité, protože představovaly způsob, jak odradit nepřátelské státy od případného útoku na Ameriku.
"Nenahradíme-li tento systém, bude prostě ještě více stárnout a stane se nebezpečným, nespolehlivým a neefektivním," cituje Cartera agentura Reuters.
Náklady, které by měly být do roku 2024 vynaložené na udržení a modernizaci jaderné výzbroje, odhadl Kongres na 348 miliard amerických dolarů. Tento rozpočet ale přitom nezahrnuje ani všechny nákladné renovace, které jsou naplánované na druhou polovinu příštího desetiletí.
O plánu rozhodne nový prezident
Zachování a modernizaci jaderného arzenálu naplánovala Obamova administrativa. Zda a jak rychle se bude postupovat s těmito plány, ale rozhodne až nový prezident USA.
Demokratka Hillary Clintonová se nechala slyšet, že revize postoje vůči jaderným zbraním bude jedním z jejích prvních kroků v Bílém domě v případě jejího zvolení.
Republikán Donald Trump by podle svých slov byl otevřený ke změně americké politiky a umožnil by spojencům Japonsku a Jižní Koreji zisk jejich vlastní jaderné zbraně, aby se mohli účinně bránit hrozbě ze strany KLDR. Kim Čong-un v polovině měsíce opět nechal provést raketové testy a atmosféra v regionu houstne. Carter navíc upozornil na nový arzenál, který od dob Sovětského svazu vybudovalo Rusko.
Příští administrativa se může pokusit snížit náklady oddálením některých prvků renovace. Ministerstvo energetiky ale podle informací Reuters bije na poplach. Některá jejich výzkumná zařízení jsou starší 70 let.
Ashton Carter nicméně ve svém projevu zdůraznil fakt, že výdaje na jaderné zbrojení ve skutečnosti představují jen malé procento armádního rozpočtu. Kongresem vypočítaná částka by tvořila pouhých pět procent celkového rozpočtu Pentagonu, který každoročně vyšplhá na zhruba 600 miliard dolarů.