Pentagon používá diskety ze 70. let, zastaralý systém koordinuje i jaderné síly

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
Aktualizováno 26. 5. 2016 11:25
Systém, kterým Pentagon koordinuje mezikontinentální balistické rakety a jaderné bombardéry, podle zprávy nezávislého kontrolního úřadu GAO běží na počítači, který společnost IBM představila roku 1976. A využívá notně zastaralé osmipalcové diskety. Za údržbu "archaických" systémů američtí poplatníci ročně zaplatí přes 60 miliard dolarů (1,5 bilionu Kč).
S disketami už se dnes běžný uživatel takřka nesetká. Ilustrační foto.
S disketami už se dnes běžný uživatel takřka nesetká. Ilustrační foto. | Foto: Wikimedia Commons/George Chernilevsky

Washington - Disketa. Zařízení kdysi neodbytně spojené s používáním z dnešního pohledu zastaralých počítačů z českých domácností už před lety vytlačily sofistikovanější technologie.

Překvapení proto vzbudila zpráva amerického nezávislého kontrolního úřadu GAO, že zastaralý systém ze 70. let stále částečně používají americké jaderné síly.

Systém, kterým Pentagon koordinuje mezikontinentální balistické rakety a jaderné bombardéry, údajně běží na počítači série 1, který společnost IBM představila roku 1976. A využívá notně zastaralé osmipalcové diskety.

Primární funkcí příslušného "strategického automatizovaného systému velení a řízení" je "zasílat a přijímat zprávy o nouzových akcích jaderným silám". Koordinuje tedy příkazy k odpalování zbraní, vysvětluje server The Time.

Systém funguje, ale měníme ho

"Systém zůstává využíván, protože - ve zkratce - stále funguje," řekla agentuře AFP mluvčí ministerstva obrany, podplukovnice Valerie Hendersonová. Modernizace zařízení podle ní nicméně probíhá.

Bývalý zaměstnanec amerických vzdušných sil Bruce Blair, který nyní pracuje na Princetonské univerzitě, spolehlivost systému nicméně zpochybnil. "Diskety spojené s jaderným komunikačním systémy byly nespolehlivé i ve chvíli, kdy byl systém v 70. letech upgradován," uvedl.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Logo zA HraNici

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Diskety mají do konce příštího roku nahradit bezpečnější digitální zařízení. A do konce roku 2020 má být systém kompletně vyměněn.

Pro mladší ročníky, které by si nemusely vybavovat, jak taková disketa vypadá, je zpráva GAO opatřena i vysvětlivkami. "Osmipalcová disketa, představená v sedmdesátých letech, je disketové paměťové médium, které dokáže pojmout 80 kilobajtů dat. Pro porovnání: jeden moderní flash disk může obsahovat množství dat i vyšší než 3,2 milionu disket dohromady. "

Údržba stojí 60 miliard dolarů ročně

Ministerstvo obrany ale není jediné, které se stále spoléhá na - z dnešního pohledu - prehistorické systémy. Ministerstvo financí například dosud používá nízkoúrovňový programovací jazyk, tzv. jazyk symbolických adres, který byl hojně využíván už v 50. letech minulého století.

Údržba starých systémů přitom podle zprávy vychází daňové poplatníky třikrát nákladněji, než by stál nákup nového IT zařízení. Za údržbu těch stávajících ročně zaplatí přes 60 miliard amerických dolarů (1,5 bilionu Kč), napsal server BBC.

Úřad GAO, který zprávu přinesl, spolupracuje s americkým Kongresem, pro který vypracovává řadu analýz.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy