reklama
 
 

Foto: Amerika vzpomíná na 11. září. Nenechme naše nepřátele, ať nás rozdělí, vyzval Obama

11. 9. 2016 22:07
Dolní část newyorského Manhattanu se v neděli stala místem pietní vzpomínky na téměř 3000 obětí teroristických útoků na New York a Washington ze září 2001. Patnácté výročí nejkrvavějšího teroristického útoku na americké půdě si připomněli i ve Washingtonu, kde útočníci uneseným letadlem narazili do budovy Pentagonu, a v pensylvánském Shanksvillu, kam dopadl další letoun, jehož cestující se teroristům postavili.

New York – Dolní část newyorského Manhattanu se v neděli stala místem pietní vzpomínky na téměř 3000 obětí teroristických útoků na New York a Washington ze září 2001. Patnácté výročí nejkrvavějšího teroristického útoku na americké půdě si připomněli i ve Washingtonu, kde útočníci uneseným letadlem narazili do budovy Pentagonu, a v pensylvánském Shanksvillu, kam dopadl další letoun, jehož cestující se teroristům postavili.

Po minutě ticha za mrtvé začalo stejně jako v minulých letech čtení jmen všech obětí. Mezi přihlížejícími byli i prezidentští kandidáti Hillary Clintonová a Donald Trump, kteří v den tragického výročí přerušili kampaň. V souladu s tradicí platnou od roku 2011 se ale žádný politický projev nečeká.

Organizátoři se drží záměru, aby i při výročních akcích byla pieta výhradně nepolitická. Největší pozornost je věnována pozůstalým, smuteční akce jsou také připomínkou statečnosti newyorských policistů a hasičů. Na Bílém domě a vládních budovách dnes vlála americká vlajka spuštěná na půl žerdi.

Prezident Barack Obama v projevu na shromáždění v Pentagonu prohlásil, že americký národ na oběti z 11. září nikdy nezapomene. "Láska a věrnost ať tě neopouští, připoutej si je k hrdlu, vyryj do srdce," citoval šéf Bílého domu Knihu přísloví z biblického Starého zákona.

Prezident poukázal na různorodost Ameriky a vyzval spoluobčany, aby se nenechali od nepřátel rozdělit. Dnešní den je podle něj těžký, ale "odkrývá lásku a věrnost v našich srdcích a v srdcích celého národa".

Ještě před cestou do Pentagonu Obama uctil oběti teroristického útoku minutou ticha v Bílém době přesně v 8:46 místního času (14:46 SELČ), tedy v okamžiku, kdy první letadlo unesené teroristy narazilo do severní věže WTC v New Yorku.

Clintonová v neděli vyzvala Američany, jimž se líbí "chvástání Donalda Trumpa o porážce Islámského státu", aby si uvědomili rozdíl mezi skutečnou a předstíranou silou. Předtočený rozhovor vysílala televize CNN v době, kdy Clintonová i Trump vzdávali na Manhattanu poctu obětem teroristického útoku na New York a Washington ze září 2001.

"Je to fiktivní síla, když nevíte, o čem hovoříte, a když se uchylujete k urážlivým proslovům, které nám ve skutečnosti ztěžují práci. Bez ohledu na to, jak v daném okamžiku proslov vyznívá," prohlásila bývalá ministryně zahraničí. "Je to skutečná síla, když stojíte při americkém lidu s ujištěním, že Islámský stát porazíme, ale nesmíme přitom doma otevírat dveře lidem, kteří chtějí být součástí tohoto hnutí," dodala.

Památku obětí uctily také stovky lidí i v pensylvánském Shanksvillu, kde se zřítil letoun unesený teroristy, když se cestující pokusili únosce přemoci. Zahynulo 40 pasažérů a členů posádky. Letoun letěl na lince z Newarku v New Jersey do kalifornského San Franciska. Na místě katastrofy byl vybudován Národní památník letu 93.

Při útocích na východní pobřeží USA, které provedla teroristická organizace Al-Káida, zahynulo 2977 lidí a 19 únosců. V letadlech, která se stala smrtící zbraní, zemřelo 265 osob včetně únosců.

autoři: Zahraničí, Reuters, ČTK | 11. 9. 2016 22:07

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama