Foto: Amerika vzpomíná na 11. září. Nenechme naše nepřátele, ať nás rozdělí, vyzval Obama

Foto: Reuters
Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
11. 9. 2016 22:07
Dolní část newyorského Manhattanu se v neděli stala místem pietní vzpomínky na téměř 3000 obětí teroristických útoků na New York a Washington ze září 2001. Patnácté výročí nejkrvavějšího teroristického útoku na americké půdě si připomněli i ve Washingtonu, kde útočníci uneseným letadlem narazili do budovy Pentagonu, a v pensylvánském Shanksvillu, kam dopadl další letoun, jehož cestující se teroristům postavili.

New York – Dolní část newyorského Manhattanu se v neděli stala místem pietní vzpomínky na téměř 3000 obětí teroristických útoků na New York a Washington ze září 2001. Patnácté výročí nejkrvavějšího teroristického útoku na americké půdě si připomněli i ve Washingtonu, kde útočníci uneseným letadlem narazili do budovy Pentagonu, a v pensylvánském Shanksvillu, kam dopadl další letoun, jehož cestující se teroristům postavili.

Po minutě ticha za mrtvé začalo stejně jako v minulých letech čtení jmen všech obětí. Mezi přihlížejícími byli i prezidentští kandidáti Hillary Clintonová a Donald Trump, kteří v den tragického výročí přerušili kampaň. V souladu s tradicí platnou od roku 2011 se ale žádný politický projev nečeká.

Organizátoři se drží záměru, aby i při výročních akcích byla pieta výhradně nepolitická. Největší pozornost je věnována pozůstalým, smuteční akce jsou také připomínkou statečnosti newyorských policistů a hasičů. Na Bílém domě a vládních budovách dnes vlála americká vlajka spuštěná na půl žerdi.

Prezident Barack Obama v projevu na shromáždění v Pentagonu prohlásil, že americký národ na oběti z 11. září nikdy nezapomene. "Láska a věrnost ať tě neopouští, připoutej si je k hrdlu, vyryj do srdce," citoval šéf Bílého domu Knihu přísloví z biblického Starého zákona.

Prezident poukázal na různorodost Ameriky a vyzval spoluobčany, aby se nenechali od nepřátel rozdělit. Dnešní den je podle něj těžký, ale "odkrývá lásku a věrnost v našich srdcích a v srdcích celého národa".

Ještě před cestou do Pentagonu Obama uctil oběti teroristického útoku minutou ticha v Bílém době přesně v 8:46 místního času (14:46 SELČ), tedy v okamžiku, kdy první letadlo unesené teroristy narazilo do severní věže WTC v New Yorku.

Clintonová v neděli vyzvala Američany, jimž se líbí "chvástání Donalda Trumpa o porážce Islámského státu", aby si uvědomili rozdíl mezi skutečnou a předstíranou silou. Předtočený rozhovor vysílala televize CNN v době, kdy Clintonová i Trump vzdávali na Manhattanu poctu obětem teroristického útoku na New York a Washington ze září 2001.

"Je to fiktivní síla, když nevíte, o čem hovoříte, a když se uchylujete k urážlivým proslovům, které nám ve skutečnosti ztěžují práci. Bez ohledu na to, jak v daném okamžiku proslov vyznívá," prohlásila bývalá ministryně zahraničí. "Je to skutečná síla, když stojíte při americkém lidu s ujištěním, že Islámský stát porazíme, ale nesmíme přitom doma otevírat dveře lidem, kteří chtějí být součástí tohoto hnutí," dodala.

Památku obětí uctily také stovky lidí i v pensylvánském Shanksvillu, kde se zřítil letoun unesený teroristy, když se cestující pokusili únosce přemoci. Zahynulo 40 pasažérů a členů posádky. Letoun letěl na lince z Newarku v New Jersey do kalifornského San Franciska. Na místě katastrofy byl vybudován Národní památník letu 93.

Při útocích na východní pobřeží USA, které provedla teroristická organizace Al-Káida, zahynulo 2977 lidí a 19 únosců. V letadlech, která se stala smrtící zbraní, zemřelo 265 osob včetně únosců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy