Špatná komunikace, podcenění rizika. Při útoku na Kapitol selhaly bezpečnostní složky

ČTK ČTK
8. 6. 2021 20:33
Série selhání zpravodajských a bezpečnostních složek Spojených států přispěla k tomu, že se davu přívrženců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa podařilo vtrhnout 6. ledna do budovy Kongresu. K takovém závěru došly ve své zprávě dva senátní výbory, které událost vyšetřovaly. Trumpově roli se však vyšetřování nevěnovalo, všímají si média. Zpráva rovněž s lednovými násilnostmi spojuje sedm úmrtí.
Obsazení Kapitolu, leden 2021
Obsazení Kapitolu, leden 2021 | Foto: Reuters

Před samotným útokem existovala jasná varování, že příznivci končícího šéfa Bílého domu, včetně pravicových extremistů, plánují se zbraněmi útok na Kapitol a zřejmě i proniknutí do systému tunelů pod budovou Kongresu, píše agentura AP s odvoláním na dokument.

Tyto informace se však podle závěrů vyšetřování nedostaly k vedení příslušných bezpečnostních složek. "Selhání v adekvátním posouzení hrozby násilí v ten den významně přispělo k vtrhnutí do Kapitolu," uvedl demokratický senátor a šéf výboru pro vnitřní bezpečnost Gary Peters.

Dvojice senátních výborů shledala, že na situaci měla vliv řada chyb - od selhání federálních zpravodajských služeb při varování před hrozícím násilím přes chyby v komunikaci po nedostatečnou přípravu a vybavení policie zajišťující ochranu Kapitolu (USCP). Výsledkem byl chaotický zásah a fakt, že se demonstrantům podařilo překonat policisty chránící areál, ve kterém zrovna kongresmani potvrzovali výsledky prezidentských voleb.

Zpráva také spojuje s nepokoji sedm úmrtí - kromě čtyř protestujících zemřeli později tři policisté. Dva z nich podle listu The New York Times (NYT) spáchali sebevraždu. Až dosud se hovořilo o pěti obětech násilností - čtyřech demonstrujících a jednom policistovi. Dalších 140 členů bezpečnostních složek utrpělo zranění.

Zpráva o 127 stranách je výsledkem více než tříměsíčního vyšetřování, jehož součástí byla slyšení, rozhovory a přezkoumání tisíců stránek různých dokumentů, podotkl NYT. Autoři reportu rovněž zveřejnili 20 doporučení na zlepšení práce bezpečnostních složek - od posílení policejního výcviku, lepšího vybavení bezpečnostních složek či vytvoření zpravodajské jednotky u policie Kapitolu, píše list NYT.

Podle něj však mnoho otázek zůstalo nezodpovězených. Vyšetřovatelé například dosud nezjistili, kdo je zodpovědný za podomácku vyrobené výbušniny, které někdo umístil před budovy vedení Republikánské i Demokratické strany ve Washingtonu v den násilností. A nejasné je podle NYT rovněž to, zda bezpečnostní složky činí dost v boji s pravicovým extremismem.

Trumpovu roli zpráva opomíjí

Televize CNN zároveň upozornila na "několik do očí bijících opomenutí", včetně prozkoumání role Donalda Trumpa v nepokojích. To podle ní vyvolává pochyby, zda zákonodárci ve snaze o dvojstranické vyšetřování narazili na hranice současného Kongresu, který je rozdělený a není schopen se "shodnout na určitých pravdách, zejména těch, které se týkají činů někdejšího prezidenta".

NYT podotýká, že zpráva sice uvádí, že Trump "pokračoval v tvrzení, že mu byly volby ukradeny" a podporoval před násilnostmi shromáždění ve Washingtonu, nemapuje ovšem už jeho kroky, motivaci ani nekonstatuje, že jeho tvrzení byla nepravdivá.

Závěr vyšetřování rovněž neoznačuje násilnosti jako "vzpouru", což je termín, který řada politiků použila krátce po útoku. Podle zdrojů CNN autoři zprávy museli volit velmi opatrně jazyk, aby získali podporu z obou politických stran.

Výsledky vyšetřování senátních výborů podle NYT pravděpodobně vyvolají nové výzvy k vytvoření nezávislé vyšetřovací komise, která by se zabývala nejen událostmi, ale i okolnostmi nepokojů. Republikáni v Senátu vytvoření takovéto komise minulý měsíc zablokovali.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy