Trumpova právnička: Tvrzení o ukradených volbách nemohl věřit žádný rozumný člověk

ČTK ČTK
24. 3. 2021 11:02
Výroky o volebních podvodech a "ukradených" prezidentských volbách v USA nemohl žádný rozumný člověk pokládat za fakta, řekli soudu obhájci Sidney Powellové, jedné z předních členek týmu exprezidenta Donalda Trumpa. Ten několik měsíců vedl neúspěšnou kampaň ve snaze zvrátit výsledek listopadového hlasování. Powellová se nyní brání žalobě firmy Dominion Voting Systems provozující volební přístroje.
Sidney Powellová a Rudy Giuliani na tiskové konferenci v listopadu 2020, kdy tvrdili, že prezidentské volby byly zmanipulované.
Sidney Powellová a Rudy Giuliani na tiskové konferenci v listopadu 2020, kdy tvrdili, že prezidentské volby byly zmanipulované. | Foto: Reuters

Powellová byla jednou z členek Trumpova právního týmu, který vedl jeho osobní právník Rudy Giuliani. Často vystupovala na republikánům nakloněných televizních kanálech, kde bez předložení důkazů hovořila o údajných volebních podvodech.

Jedno z jejích tvrzení se týkalo i volebních přístrojů firmy Dominion, kterými podle jejích tvrzení bylo možné manipulovat ve prospěch demokratického kandidáta Joea Bidena. Za tímto "spiknutím" údajně stála Venezuela, Kuba a Čína. Powellová rovněž tvrdila, že volební podvody provádělo také republikánské vedení státu Georgia.

Trump řadu jejích tvrzení opakoval ve svých příspěvcích na sociální síti Twitter, po čase se však od Powellové jeho tým veřejně distancoval, ačkoliv ji jen krátce předtím označil za členku "elitního úderného týmu" tehdejšího prezidenta. Powellová i po formálním vyloučení z Trumpova týmu podala jeho jménem několik žalob na průběh voleb, které všechny neuspěly.

Společnost Dominion na Powellovou s Giulianim po volbách podala žalobu, v níž požaduje odškodnění ve výši 1,3 miliardy dolarů (28,8 miliardy korun) za ušlý zisk a pošramocenou pověst.

Powellová nyní žádá soud, aby žalobu zamítl. Hájí se tím, že výroky pronášela ve vyhrocené politické atmosféře a prezentovala je jen jako argumenty, které se objevují v jejích právních kauzách. Tvrdí rovněž, že je chráněna prvním dodatkem ústavy, který zaručuje svobodu projevu.

Právnička také ve své obhajobě uvádí, že "žádná rozumná osoba nemohla dojít k závěru, že jsou tyto výroky popisem skutečnosti", a že lidé měli o kauze učinit vlastní závěry po zhodnocení dostupných důkazů nebo měli počkat na rozhodnutí soudů.

Trump stále odmítá uznat svou prohru v listopadových volbách a odvolává se na údajné podvody i přesto, že volební činitelé označili hlasování za férové. Jeho týmu se rovněž nepodařilo údajné nesrovnalosti prokázat v asi 60 žalobách v různých amerických státech.

Svoje nepodložená tvrzení o "ukradených" volbách Trump zopakoval rovněž 6. ledna krátce předtím, než dav jeho příznivců násilně vtrhnul do sídla Kongresu, kde se zákonodárci zabývali oficiálním potvrzením Bidenovy výhry. Kvůli potyčkám přišlo o život pět lidí včetně jednoho policisty z ochranky Kapitolu. Řada účastníků násilností po zatčení vyšetřovatelům řekla, že je k činu motivovaly Trumpovy výroky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 3 hodinami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy