První obviněný z výtržníků v Kapitolu přiznal vinu, chce nižší trest

ČTK ČTK
16. 4. 2021 21:34
Člen americké krajně pravicové organizace Oathkeepers (Strážci přísahy) Jon Ryan Schaffer se jako první člověk stíhaný v souvislosti s lednovými nepokoji ve washingtonském Kapitolu přiznal k činům, z nichž jej obvinila prokuratura.
Podporovatelé Donalda Trumpa vtrhli do budovy Kapitolu.
Podporovatelé Donalda Trumpa vtrhli do budovy Kapitolu. | Foto: Reuters

Schaffer přitom souhlasil, že bude spolupracovat s vyšetřovateli ve snaze zajistit si nižší trest. Ministerstvo spravedlnosti nyní zvažuje, že jej zařadí do programu na ochranu svědků, oznámil podle agentury Reuters soudce Amit Mehta.

Podle agentury Reuters je úvaha ministerstva znamením toho, že prokuratura Schaffera považuje za cenného spolupracovníka při vyšetřování činnosti extremistických skupin a jednotlivců, kteří se 6. ledna zúčastnili útoku na Kongres. Zákonodárci v budově zrovna jednali o formálním potvrzení výhry demokrata Joea Bidena v prezidentských volbách. Tehdejší prezident Donald Trump však neustále bez předložení důkazů tvrdil, že Biden vyhrál podvodem.

Schaffer, který je Trumpovým podporovatelem, se přiznal k tomu, že bez povolení vnikl do budovy s omezeným přístupem a že při tom použil pepřový sprej proti jednomu ze členů ochranky Kapitolu. Při nepokojích na sobě měl typ vesty používaný armádou a kšiltovku s nápisem "doživotní člen Oathkeepers". Vyšetřovatelům se rovněž přiznal, že je jedním ze zakladatelů této extremistické skupiny, která se otevřeně hlásí k násilí.

Schaffer nečelil obviněním ve velké kauze vedené proti několika členům organizace Oathkeepers, kteří podle prokuratury spolupracovali přímo s cílem zablokovat potvrzení Bidenovy výhry. Tento případ je podle Reuters tím největším a nejvážnějším, kterým se vyšetřovatelé po nepokojích zabývali.

Úřady tvrdí, že lidé obvinění v této kauze přijeli do Washingtonu připraveni na násilné střety s jasným úmyslem zabránit demokratickému procesu. Měli oblečení a helmy používané armádou a někteří z nich údajně diskutovali o nutnosti umístit za městem "jednotky rychlé reakce" pro případ, že by při potyčce v sídle Kongresu byly potřeba zbraně.

Kytarista heavymetalové kapely Iced Earth Schaffer se vyšetřovatelům přiznal, že byl jedním z prvních, kteří do Kapitolu vtrhli poté, co dav rozrazil vstupní dveře střežené policií. Podle soudních dokumentů "je dlouhodobým vyznavačem krajně pravicových extremistických názorů" a v minulosti hovořil o federální vládě jako o zločineckém podniku. Schaffer se sám udal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) poté, co vyšetřovatelé vydali jeho fotku v rubrice hledaných osob.

V souvislosti s nepokoji, kvůli nimž přišlo o život pět lidí, stíhají úřady dohromady přes 370 lidí. Ministerstvo spravedlnosti přitom uvedlo, že se snaží získat přiznání viny a příslib spolupráce výměnou za lepší podmínky trestu i od dalších obviněných.

Video: Záběry z Kapitolu ukazují děsivou převahu vzbouřenců a bezmoc policistů.

V americkém Senátu začali předkládat důkazy v procesu s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten je obviněný z vyprovokování násilností v Kongresu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 9 minutami

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Rovinatou 5. etapu Gira vyhrál ve spurtu Ewan, Landa po pádu odstoupil

Rovinatou 5. etapu Gira d'Italia vyhrál v hromadném spurtu australský cyklista Caleb Ewan. V závěrečných kilometrech měli v pelotonu těžké pády adepti na přední celkové umístění Pavel Sivakov z Ruska, vítěz úterní etapy Joe Dombrowski z USA a především Španěl Mikel Landa, jenž musel ze závodu odstoupit.

Elitní spurtér Ewan si připsal po 175 kilometrech z Modeny do Cattolicy jubilejní desátou výhru nad Grand Tours. Člen týmu Lotto Soudal za sebou nechal italské rychlíky Giacoma Nizzola, Eliu Vivianiho a bývalého mistra světa Petera Sagana ze Slovenska.

Český cyklista Jan Hirt měl na 124. místě stejný čas jako vítěz a celkově se posunul na 39. pozici.

Další zprávy