Jako by nám strhli strup z rány. Po vraždě policisty je Kapitol opět přísně střežen

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2021 23:04
Nad plány kolem postupného uvolňování bezpečnostních opatření v sídle amerického Kongresu opět visí otazníky. Napsala to v sobotu agentura AP poté, co v pátek v areálu Kapitolu 25letý útočník s nožem zabil jednoho policistu. Podle zpravodajky společnosti BBC jsou na místě znovu uzavírky ulic a dodatečné jednotky bezpečnostních složek.
Útočník v pátek zabil jednoho z policistů, kteří Kapitol střežili.
Útočník v pátek zabil jednoho z policistů, kteří Kapitol střežili. | Foto: Reuters

Zvýšená míra bezpečnostních opatření trvá už skoro tři měsíce. Je důsledkem nepokojů ze 6. ledna, kdy dav podporovatelů tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa vtrhl do budovy Kongresu a přerušil společnou schůzi obou komor potvrzujících výsledky prezidentských voleb, které vyhrál Joe Biden. Násilnosti si vyžádaly pět mrtvých.

V posledních týdnech se postupně snižoval počet příslušníků národní gardy nasazených v Kapitolu, také byl odstraněn vnější ze dvou plotů vztyčených v reakci na nepokoje. Nový incident, při kterém kromě policisty zemřel také útočník Noah Green, by ale návrat k režimu bližšímu "normálnímu" provozu mohl zpomalit, píše AP.

Jeden plot Kapitol stále obepíná, Green se nicméně v pátek dostal dovnitř, a to skrze vjezd pro zákonodárce a zaměstnance. Policii se podle AP nedaří najít ideální nastavení bezpečnostních opatření, zatímco členové Kongresu mají výhrady k současnému stavu, zejména kvůli oplocení. Kdy zbývající plot zmizí, ovšem není jasné, stejně jako harmonogram otevírání areálu pro veřejnost.

"Jsme zpátky u zablokovaných silnic, dodatečných jednotek a pochmurné nálady," napsala v noci na dnešek zpravodajka BBC Samantha Granvilleová. Lidé, kteří v sídle Kongresu pracují, prý popisovali svou nervozitu a obavy. "Je pro ně znepokojivé, že i se zvýšeným zabezpečením došlo k události, která vedla ke smrti policisty," dodává Granvilleová.

"Dnes nám tady byl znovu stržen strup z rány," řekl AP kongresman Tim Ryan, který předsedá výboru dohlížejícímu na zabezpečení Kapitolu. Žádná nová rozhodnutí kolem uvolňování opatření podle něj zatím nepadla, po pátečním útoku prý budou zákonodárci "všechno přezkoumávat".

K věci se následně vyjádřil i lídr senátorů Demokratické strany Chuck Schumer, podle kterého páteční události jen posílily "potřebu zabývat se bezpečností v Kapitolu komplexním způsobem". Kromě výboru kongresmana Ryana se tomuto tématu věnují i dva výbory Senátu.

Noah Green, podezřelý z útoku na policistu před americkým Kapitolem.
Noah Green, podezřelý z útoku na policistu před americkým Kapitolem. | Foto: Reuters

Proč v pátek 25letý Green vjel s autem do areálu Kapitolu a následně se vrhl s nožem na policisty, zůstávalo i dnes nejasné. AP ovšem s odvoláním na nejmenovaného činitele napsala, že muž ze státu Indiana měl problémy s přeludy, paranoidními stavy a sebevražednými myšlenkami. Na internetu se Green prezentoval i jako přívrženec skupiny Nation of Islam, což je hnutí hlásající "černošský nacionalismus".

"Vyšetřovatelé se domnívají, že šlo o izolovaný čin duševně nevyrovnaného mladého muže," shrnuje AP.

Video: Nové záběry z Kapitolu ukazují děsivou převahu vzbouřenců a bezmoc policistů

V americkém Senátu začali předkládat důkazy v procesu s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten je obviněný z vyprovokování násilností v Kongresu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy