Prokuratura předložila obžalobu pro vězněné Katalánce, navrhuje až 25 let vězení

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 2. 11. 2018 16:44
Bývalé katalánské vedení čelí obvinění kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti regionu na zbytku Španělska.
Bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras.
Bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras. | Foto: Reuters

MadridŠpanělská prokuratura obžalovala bývalé katalánské vedení ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

Nejvyšší trest - 25 let vězení - žádá prokuratura pro bývalého katalánského vicepremiéra Oriola Junquerase, tresty od 17 let do osmi měsíců vězení požaduje i pro další téměř dvě desítky politiků. Informoval o tom deník El País.

Obžalobu vzápětí kritizovali separatisté. "V tomhle procesu se nesoudí lidi, ale myšlenky," komentoval obžalobu předseda regionálního parlamentu Roger Torrent, podle něhož uspořádání referenda nemůže být považováno za zločin.

Podle katalánského premiéra Quima Torry španělská vláda propásla "zlatou příležitost" přenést katalánský problém ze soudní síně do politiky, kam patří. Server El Diario napsal, že separatistické strany už ve čtvrtek daly najevo, že v případě obžaloby ze vzpoury nepodpoří španělskou vládní stranu při hlasování o španělském rozpočtu.

Katalánští politici, z nichž devět jich je ve vazbě, někteří už více než rok, jsou obviněni kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska, které uspořádala tamní vláda loni 1. října i přes zakazující verdikty ústavního soudu, a rovněž kvůli rezoluci o nezávislosti Katalánska, kterou přijal loni 27. října regionální parlament.

Soudní proces by měl podle místních médií začít asi v lednu.

Několikaleté tresty vězení

Junqueras, kterého prokuratura viní ze vzpoury a zpronevěry peněz (na uspořádání referenda), byl katalánským vicepremiérem a ministrem hospodářství od ledna 2016 do loňského října. Tehdy bývalá španělská vláda se souhlasem horní komory španělského parlamentu katalánskou vládu sesadila, rozpustila tamní parlament a dočasně převzala přímou správu regionu. Ta skončila letos v červnu s novou katalánskou vládou, která je rovněž složena ze separatistů.

Druhý nejvyšší trest 17 vězení, rovněž za vzpouru, žádá prokuratura pro bývalou předsedkyni katalánského parlamentu Carme Forcadellovou a také pro Jordiho Sáncheze a Jordiho Cuixarta, dva aktivisty, kteří jsou ve vazbě od poloviny loňského září.

16 let vězení požaduje prokuratura za vzpouru, nikoli za zpronevěru, pro katalánské exministry Jordiho Turulla, Raüla Romevu, Joaquima Forna, Dolors Bassaovou a Josepa Rulla. Pro další obžalované navrhuje tresty sedm let vězení. Deset měsíců požaduje pro členy bývalého vedení katalánského parlamentu.

V pátek bylo také oznámeno, že prokuratura žádá 11 let vězení za vzpouru pro bývalého nejvyššího velitele katalánské policie Josepa Lluíse Trapera.

Nižší stupeň vzpoury

Nynější obžaloba se netýká politiků, včetně katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta, kteří před španělskou justicí utekli do ciziny. Jejich kauze je řešena odděleně. Podle agentury EFE Nejvyšší soud případ uprchlých politiků prozatím zmrazil poté, co v červenci zrušil eurozatykače na ně a ponechal jen národní zatykače. K tomuto kroku přistoupil soud proto, že německý soud umožnil Puigdemonta vydat do Španělska jen za zpronevěru, ale nikoli za vzpouru.

Španělské trestní právo rozlišuje dva stupně vzpoury - nynější vedení bylo obviněno z vyššího stupně (rebelión). Za tento trestný čin, za nějž v případě použití zbraní hrozí až 30 let vězení, byli naposledy odsouzeni vojáci, kteří se v únoru 1981 neúspěšně pokusili o převrat a kteří při tom ve španělském parlamentu zadrželi poslance jako rukojmí.

Španělská vláda, která vznáší prostřednictvím ministerstva spravedlnosti obžalobu v případě činů ohrožujících stát, navrhla obžalovat katalánské politiky jen z nižšího stupně vzpoury (sedición) a ze zpronevěry a žádá pro ně nižší tresty, například pro Junquerase jen 12 let. Trestný čin sedición španělský právní řád kvalifikuje jako "veřejné a bouřlivé" bránění úřadům v naplňování zákonů nebo soudních rozhodnutí, ale bez použití násilí. 

Video: Připomeňte si ve videu jednu z demonstrací, které požadovaly nezávislost Katalánska

Více než milion lidí demonstruje v Barceloně za nezávislost Katalánska | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy