Katalánští separatisté přišli o absolutní většinu, stíhaní poslanci nemohou hlasovat

ČTK ČTK
9. 10. 2018 19:40
Parlament tak neschválil rezoluci, v níž separatistické strany navrhovaly nárokovat si na Madridu sebeurčení tohoto regionu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Barcelona - Katalánský parlament neschválil rezoluci, v níž separatistické strany navrhovaly nárokovat si na Madridu sebeurčení tohoto regionu. Separatistické strany už totiž nemají v tomto parlamentu absolutní většinu, o kterou přišly v důsledku dřívějšího rozhodnutí soudce španělského nejvyššího soudu a po úterním hlasování vedení katalánského parlamentu.

To zamítlo poslancům z hnutí Společně za Katalánsko (JxCat), kteří jsou ve vazbě nebo na útěku v zahraničí kvůli obvinění ze vzpoury, delegovat své hlasy, informoval deník La Vanguardia.

Členka katalánské vlády a její mluvčí Elsa Artadiová nicméně vyvracela spekulace, že by ztráta absolutní většiny separatistických stran nějak ovlivnila fungování katalánského kabinetu. "Odlišné postoje parlamentních stran neovlivní fungování vlády," řekla Artadiová.

Úterní zamítnutí delegování hlasů čtyř poslanců, včetně katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta, je dalším důkazem rozdílných názorů dvou separatistických stran - Puigdemontovy JxCat a strany Republikánská levice Katalánska (ERC). ERC totiž hlasovala spolu s opozičními socialisty pro zamítnutí možnosti, aby nepřítomní poslanci JxCat delegovali své hlasy.

ERC naopak navrhovala, aby tito poslanci místo delegování hlasů pro jednotlivá hlasování určili za sebe náhradníka, jako to učinili minulý týden dva její uvěznění poslanci. Podle právníků katalánského parlamentu totiž delegování hlasů není v tomto případě podle zákona možné.

Vedení katalánského parlamentu muselo řešit situaci separatistických poslanců obviněných ze vzpoury, jimž soudce nejvyššího soudu Pablo Llarena v červenci pozastavil mandát do doby, než se o jejich vině rozhodne v rámci procesu s bývalým katalánským vedením. Ten má začít koncem tohoto roku či začátkem roku příštího a obžalována je v něm bývalá separatistická vláda Katalánska a bývalé vedení regionálního parlamentu kvůli loňskému referendu o nezávislosti.

Llarena v červenci poslance obviněné ze vzpoury suspendoval, nicméně jim umožnil určit za sebe náhradníka. To ale učinili minulý týden jen dva poslanci ERC Oriol Junqueras a Raül Romeva, kteří jsou ve vazbě.

Katalánský parlament hlasoval o několika návrzích rezolucí. Jednou z nich byl návrh malé radikální separatistické strany CUP o nárokování si práva na sebeurčení a vytvoření republiky. Pro tento návrh ale hlasovalo jen 65 poslanců z JxCat, ERC a CUP, proti němu bylo rovněž 65 poslanců. Separatisté přitom po loňských prosincových volbách disponovali 70 z celkových 135 mandátů.

V úterý naopak prošel návrh rezoluce, v níž se hovoří o referendu o nezávislosti, které by katalánská vláda uspořádala až po dohodě se španělskou vládou. Tento návrh podpořily všechny tři separatistické strany a také poslanci levicové koalice Catalunya en Comú-Podem (Katalánsko společně můžeme). Madrid ale jakékoli referendum o nezávislosti regionu odmítá a katalánské vládě nabízí pouze jednání o širší autonomii.

Katalánští separatisté zablokovali vlakovou stanici v Gironě | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion Kč," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy