Foto: Milionový pochod v ulicích Barcelony. Katalánci volali po nezávislosti

Manifestace v Barceloně.
Lidé v Barceloně si v úterý připomněli Den Katalánska (La Diada), výročí připojení regionu ke španělské koruně v roce 1714.
U příležitosti svátku se konala obří demonstrace.
Místní policie sdělila, že do ulic v hlavním městě Katalánska vyšel zhruba milion lidí.
Letecký pohled na zaplněné třídy Barcelony.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 9. 2018 11:52
Lidé v Barceloně si připomněli Den Katalánska, výročí připojení regionu ke španělské koruně v roce 1714. Do ulic podle policie vyšel až milion lidí. S vlajkami v ruce se dožadovali nezávislosti regionu a propuštění bývalých lídrů, kteří jsou ve vazbě kvůli loňskému neúspěšnému referendu o odtržení. Podívejte se na nejlepší snímky z masové demonstrace.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Soud vzal do vazby muže, který se zapojil do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Obvodní soud pro Prahu 5 v pátek uvalil vazbu na jednoho z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky, sdělil Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Případné uvalení vazby pro další dva obviněné bude soud teprve řešit. Bílý navrhuje na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky.

Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba. Za trestný čin teroristického útoku jim hrozí až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Navalnyj hlásí, že nemá cit v noze a ruce. Ukončí hladovku

Vězněný ruský oponent Kremlu Alexej Navalnyj oznámil, že ukončí protestní hladovku. Stále požaduje, aby ho prohlédl lékař, jehož si sám vybere. Nemá cit v noze a ruce.

Hladovku Navalnyj ohlásil 31. března ve snaze vynutit si náležitou lékařskou péči kvůli bolesti zad a ztráty citlivosti v nohou.

Lékaři ve čtvrtek projevili obavu o jeho život, pokud hladovku neukončí. Požádali rovněž o převoz Navalného z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy