separatismus

Přes sto tisíc Katalánců demonstrovalo v Barceloně za nezávislost

Přes sto tisíc lidí se v sobotu v Barceloně zúčastnilo demonstrace, při níž opět zazněly výzvy k nezávislosti autonomní oblasti Katalánsko na Španělsku. Informovala o tom agentura Reuters. Akce se konala u příležitosti svátku Katalánska La Diada.

Pochod centrem katalánské metropole připravila organizace Katalánské národní shromáždění. Jde o první takovou akci od udělení milosti devíti katalánským separatistickým vůdcům, kteří byli uvězněni za svou roli v nezdařené snaze v roce 2017 získat pro oblast nezávislost. Tehdejší události vyvolaly největší politickou krizi ve Španělsku za poslední desítky let.

Policie udává, že k průvodu v barcelonských ulicích se přidalo 108 000 lidí. Katalánské národní shromáždění však tvrdí, že přišlo manifestovat téměř 400 000 Katalánců. I tak je to ale méně než 600 000, kteří se zúčastnili pochodu v den La Diady před dvěma roky. Loni byla účast podstatně menší kvůli covidové pandemii. Většina demonstrantů, mezi nimiž bylo podle Reuters i několik z devíti omilostněných politiků a aktivistů, měla dnes tváře zakryté.

Zdroj: ČTK
Pokračovat