Turistům na hranicích Číny zabavili mobily, nahráli do nich podezřelou aplikaci

Jana Václavíková Jana Václavíková
4. 7. 2019 12:40
Když se turisté cestující z Kyrgyzstánu do čínské provincie Sin-ťiang chystali k přechodu hranic, upozornil je průvodce na nezvyklou praktiku, kterou čínští celníci na místě provádějí. Ať se připraví, že se jim na hranicích "něco" stane s mobilem. O pár hodin později turisté zjistili, co tím průvodce myslel - celníci jim zabavili telefony, ve kterých po navrácení našli nově nainstalovanou neznámou aplikaci.
Sledování lidí v Číně (ilustrační foto).
Sledování lidí v Číně (ilustrační foto). | Foto: Aktuálně.cz

Hraniční přechod Irkeštam, který skupina překračovala, funguje už několik set let. V poslední době se ale i on přizpůsobil situaci, která panuje v provincii Sin-ťiang, kde probíhá sledování a věznění více než milionu muslimů ujgurského původu v převýchovných táborech.

Přestože si toho byli turisté vědomi, jako cizinci nepočítali, že by jim někdo vzal mobilní telefony. A ještě méně s tím, že by celníkům museli sdělit také svůj PIN kód a heslo na odemčení přístroje. Kromě mobilů odevzdali i počítače, fotoaparáty a jiná zařízení. Kdyby odmítli, nesměli by vstoupit do Číny. S nasbíranými mobily pak celníci odešli do jiné místnosti.

Po hodině čekání se s přístroji vrátili a bez jakéhokoliv vysvětlení je turistům předali. Ti v nich následně našli neznámou aplikaci pojmenovanou dvěma čínskými znaky.

Průvodci cizincům vysvětlili, že aplikace umí pomocí určování polohy GPS kontrolovat jejich pohyb. Turisté ale měli obavy, co může následovat, a tak si ji pro jistotu v mobilu ponechali. 

"Za dvě hodiny měla být další kontrola, tak jsem si myslel, že možná nejdřív stáhli nějaká data, ze kterých udělají analýzu, zatímco budu cestovat. A pak nás možná pošlou zpátky, až dorazíme k dalšímu stanovišti," popsal britskému deníku The Guardian jeden z turistů, který si kvůli obavám o své bezpečí nepřál uvést jméno. To, čeho se bál, se ale nakonec nestalo.

"Kdyby to dělali v mojí zemi, byl bych zděšený, ale když cestujete do Číny, víte, že se něco takového možná stane," dodal.

Když se turisté vrátili do Evropy, předali svůj mobil k analýze německým reportérům. Ti nakonec vytvořili mezinárodní skupinu složenou z médií, firem zaměřených na kyberbezpečnost a akademiků, kteří aplikaci a její účel společně zkoumali. Informace o čínských praktikách se pak objevily kromě deníku The Guardian také v německém listu Suddeutsche Zeitung, amerických The New York Times a na technologickém webu Motherboard.

Včela, která místo medu sbírá informace

Čínské znaky v názvu aplikace "feng-cchaj" nemají konkrétní překlad, ale odkazují ke včelám, které sbírají med. Jenže v tomto případě sbírají a analyzují data, jak odhalilo vyšetřování.

Aplikace po nainstalování podle expertů stáhla ze zařízení SMS zprávy, historii hovorů, kontakty, události uložené v kalendáři nebo seznam aplikací, které jsou v mobilu. Poté je poslala neznámo kam. Co se s informacemi stane nebo jak dlouho zůstanou uloženy na čínských serverech, není jasné.

V dalším kroku aplikace "proskenuje" mobil, zda v něm nenajde obsah, který by vyhodnotila jako nebezpečný nebo závadný. Jde například o hesla spojená s terorismem - aplikace vyhledává fotografie z poprav takzvaným Islámským státem, návody na sestavení zbraní nebo články vydané radikálním hnutím al-Káida.

Také se zaměřuje na islámské náboženské texty, fotografie dalajlamy, arabské slovníky, knihu o občanské válce v Sýrii, která má v názvu slovo "džihád", nebo japonskou metalovou kapelu Unholy Grave, jejíž píseň obsahuje slovo "Tchaj-wan".

Poté policisté nechají aplikaci v mobilech nainstalovanou, i když už není nijak aktivní. Podle dvou lidí, kteří hranici v Irkeštamu překročili a s nimiž mluvil americký list The New York Times, policisté také vyfotili jejich rozsvícené mobily s aktivní ikonou aplikace vedle jejich pasů.

Konkrétně šlo o mobily s operačním systémem Android. V případě iPhonů Číňané použili speciální konektor. Jak ale proběhlo samotné skenování, není jasné.

K těmto praktikám dochází na přechodu Irkeštam opakovaně. Reportérům, kteří se rozhodli zprávy turistů potvrdit, Číňané zabavili telefony také. Zatím však neexistují zprávy o tom, že by kvůli datům získaným z mobilů někoho nevpustili do země, nebo ho dokonce zatkli.

Podle odborníků aplikaci zřejmě vyvinula čínská polostátní firma Nanjing Fiberhome Starry Sky Communication Development Company, která podle svých webových stránek pomáhá policii shromažďovat a analyzovat informace. Na dotazy médií společnost ani čínské úřady nereagovaly. 

V Sin-ťiangu je to jen špička ledovce

Odborníci se shodují, že Číňané takto narušují základní lidská práva a právo na soukromí. "Je to jen další příklad toho, proč režim sledující občany v Sin-ťiangu je jeden z nejnezákonnějších a nejkrutějších na světě," uvedl pro web Motherboard Edin Omanovic z organizace propagující právo na soukromí Privacy International.

"Moderní aplikace sbírají velké množství dat, o kterých lidé ani nevědí nebo o nichž si myslí, že je smazali. Na zařízení ale pořád ta data jsou," vysvětluje. "V zemi, kde vás stáhnutí 'špatné' aplikace nebo novinového článku může poslat do zadržovacího tábora, je to neuvěřitelně alarmující," dodává. 

Omanovic tím upozorňuje na situaci, do níž se dostaly až tři miliony muslimů ujgurského původu, kteří v provincii Sin-ťiang žijí a kteří byli posláni do převýchovných táborů. V mobilu musejí mít nainstalovanou sledující aplikaci, jsou jim odebírány vzorky DNA a jsou pod neustálým dohledem bezpečnostních kamer a ozbrojených policistů.  

"Tohle jde ještě dál," říká o novém zjištění světových médií Maya Wangová z lidskoprávní organizace Human Rights Watch. "Ukazuje to, že i cizinci jsou pod masovým a nezákonným dohledem."

Video: Čína je jak sci-fi, mají neuvěřitelné technologie na špehování lidí, je to největší bratr

V Číně se potvrzují nejhorší noční můry, jsou tam tábory, do kterých vás strčí a nikdo nezjistí, co se stalo. Podle odhadů je tam až milion lidí | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy