Čína má "sledovač muslimů". V rozsáhlé databázi sbírá citlivá data o Ujgurech

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
22. 2. 2019 10:27
Když spisovatel George Orwell přišel s dystopickou knihou 1984, psal v ní o Velkém bratrovi. Jeho popis propracovaného sledovacího systému obyvatel ale není vzdálený současné realitě v Číně. Naznačují to nová zjištění nizozemského výzkumníka Victora Geverse. Podle něj Peking velmi podrobně monitoruje život asi 2,5 milionu obyvatel, většinou Ujgurů. A to 24 hodin denně.
Ujgurové v Číně.
Ujgurové v Číně. | Foto: Reuters

Citlivé údaje, které shromažďuje čínská bezpečnostní firma SenseNets, byly navíc ještě donedávna špatně chráněné a de facto volně dostupné na internetu.

"Jakýkoliv uživatel bez ověření měl plná administrátorská práva. Mohli jste do té databáze jít a cokoliv vytvořit, číst, aktualizovat či smazat," uvedl podle agentury Reuters uznávaný expert na kybernetiku Gevers, který spoluzaložil neziskovou organizaci GDI.Foundation. Ta se zaměřuje na internetovou bezpečnost. 

Podle Geverse firma monitoruje obyvatele provincie Sin-ťiang na severozápadě Číny. Jde o autonomní oblast, v níž žije početná muslimská menšina Ujgurů. Právě ta je dlouhodobě trnem v oku čínskému režimu, který pro její příslušníky zřizuje v Sin-ťiangu převýchovné tábory. Ujguři, kteří z nich utekli, hovoří o drsných podmínkách, mučení i propagandistických praktikách.

Čínské úřady se nicméně brání tím, že tábory slouží k převýchově extremistické a separatistické ideologie, kterou podle nich toto turkické etnikum vyznává.

Databáze vytváří sledovaným jedincům uživatelské profily. Obsahují osobní informace jako jméno, datum narození, národnost, adresu bydliště nebo fotografie. Systém také zná čísla jejich občanských průkazů. Podle britského deníku The Guardian fungoval minimálně sedm měsíců.

Gevers nazval nechráněný systém "sledovačem muslimů". Podle něj má jediný cíl - kontrolovat Ujgury. Výzkumník si z databáze stáhl vzorek asi tisícovky jmen psaných v čínštině, která si následně přeložil. Podle australského serveru Abc.net šlo většinou o tradiční muslimská jména, nikoliv jména obvyklá pro etnickou skupinu Chanů, která tvoří většinu obyvatelstva Číny.

Seznam souřadnic a kamery na budovách

Společnost SenseNets podle nizozemského odborníka disponuje i seznamem souřadnic, které ukazují, kde se daný člověk zrovna nachází. V databázi našel také soupis zařízení, která zřejmě prostřednictvím veřejných kamer zaznamenávají procházející lidi. Byla například označena jako "mešita", "hotel" nebo "internetová kavárna".

Firma SenseNets, která sídlí v čínském městě Šen-čen, na svých webových stránkách ostatně uvádí, že se zabývá technologiemi na rozpoznávání obličeje, a to i v davu. Spolupracuje prý s policejními úřady hned v několika čínských městech.

Zpravodajský server ZDNet nicméně považuje za pravděpodobné, že společnost má uzavřený kontrakt s vládou, které pomáhá důkladně sledovat muslimskou menšinu. 

Firma se k databázi odmítla vyjádřit. Situaci nekomentovaly ani místní úřady v oblasti Sin-ťiang.

Systém už ale není dostupný. Gevers a jeho organizace GDI.Foundation po odhalení nechráněné databáze kontaktovali čínskou firmu. Upozornili ji, že se k údajům může dostat kdokoliv. Společnost na varování nijak neodpověděla, náhle ale zablokovala přístup všem uživatelům, jejichž IP adresa nebyla čínská. Gevers se později nechal slyšet, že lituje toho, že společnost na nezabezpečená data upozornil.

Utlačovaná menšina

Tlak Pekingu na menšinu Ujgurů v posledních letech roste. Regionální vláda v oblasti Sin-ťiang například loni uzákonila takzvaná střediska odborného vzdělávání, kde Ujguři podstupují politickou převýchovu. Lidé, kteří těmito tábory prošli, tvrdí, že v nich byli nuceni odsoudit islám a slíbit věrnost čínské komunistické straně.

Muslimové jsou podle ochránců lidských práv do těchto táborů posíláni za takové prohřešky, jako je užívání menšinového jazyka, pravidelné modlitby, sledování zahraničních internetových stránek nebo za telefonování s příbuznými v zahraničí.

Že je nově odhalená databáze dalším nástrojem represe vůči Ujgurům, potvrzuje i analytik Fergus Ryan z australského think-tanku ASPI (Australian Strategic Policy Institute). Podle něj Sin-ťiang představuje hlavní oblast, kde Čína nové sledovací technologie testuje. 

Kamery, které sledují pohyb obyvatel a umí rozpoznat jejich tváře, tu podle zahraničních médií nejsou ničím neobvyklým. Například v Urumči, které je hlavním městem provincie Sin-ťiang, se podle serveru Quartz nacházejí snímače obličeje v hotelech, bankách i na čerpacích stanicích. Při vstupu do města Kašgar, které taktéž leží v Sin-ťiangu, se zase lidé musí podrobit policejní kontrole.

Podle serveru ZDNet se objevily také nepotvrzené informace, že úřady Ujgury donutily nainstalovat si do mobilních telefonů aplikaci, která sbírá jejich citlivé informace - a monitoruje, co si čtou nebo jaké webové stránky navštěvují.

Video: Čína je jako sci-fi, mají neuvěřitelné technologie na špehování lidí, je to největší bratr, říká Přibáň

V Číně se potvrzují nejhorší noční můry, jsou tam tábory, do kterých vás strčí a nikdo nezjistí, co se stalo. Podle odhadů je tam až milion lidí | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy