Peking - Přísný trest v pondělí požadoval žalobce pro sesazeného prominentního komunistického politika Po Si-laje, který se pět dní zpovídal před soudem z přijímání úplatků a ze zneužití moci.
Ve své závěrečné řeči žalobce odůvodnil požadavek vysokého a blíže neurčeného trestu tím, že Po se "odmítá přiznat a neprojevuje dostatečnou lítost", napsala agentura AP.
Soud, který začal ve čtvrtek, pokračoval o víkendu svědectvími a skončil v pondělí po vyslechnutí závěrečných řečí. Verdikt bude vynesen později, oznámila státní tisková agentura Nová Čína, aniž upřesnila termín.
Soudní líčení podle žalobce poskytlo dostatečné důkazy Poovy viny.
Proces má ukončit nejhorší skandál čínské komunistické strany za posledních 20 let, který v loňském roce rozpoutalo obvinění a odsouzení Poovy manželky Ku Kchaj-laj z vraždy britského podnikatele.
"Zločiny obžalovaného jsou velmi vážné a on odmítá přiznat vinu. Za těchto okolností není prostor pro mírný trest, ale pro přísný v souladu se zákonem," uvedl žalobce.
Šílená manželka
V neděli Po Si-laj odmítl svědectví svého bývalého náčelníka policie v třicetimilionovém městě Čchung-čching, kde byl do svého pádu stranickým šéfem. Wang Li-ťüna označil za "odpornou osobu", která zfalšovala výpověď.
Stejně tak v sobotu odmítl výpověď své manželky, která je podle něj "šílená".
Během víkendu před soudem zazněla obvinění, že Po zneužíval moc coby tajemník komunistické strany v Čchung-čchingu, aby zablokoval vyšetřování vraždy britského podnikatele Neila Heywooda, k níž se nakonec přiznala jeho žena.
Po připustil, že udělal chyby, které vrhly hanbu na komunistickou stranu, ale popřel, že by se dopustil trestného činu.
Čínská komunistická strana doufá, že se jí podaří skandál týkající se jednoho z jejích nedávných vysokých představitelů uzavřít tak rychle, jak to bude možné.
Noční můra čínské vlády
Mnozí Po Si-lajův pád vnímají jako důsledek jeho porážky ve vnitrostranickém boji o nejvyšší posty před loňskou generační výměnou ve vedení Číny.
Soud zveřejňuje na svém internetovém blogu přepisy - patrně předem upravené - z průběhu procesu. To analytici považují za snahu dodat důvěryhodnosti soudnímu procesu.
Výměnou za to, že dostal široce prostor se hájit a mohla se o tom dozvědět veřejnost, Po nevyužil možnosti změnit proces v jeviště, z nějž by mohl veřejně kritizovat vedení a své oponenty. To by bylo nejhorší noční můrou čínské vlády, míní analytici.
"Zatím se jim povedlo vyhnout nejhoršímu," uvedl jeden z hongkongských politologů. "(Po se) snažil hrát v rámci mantinelů nastavených čínským vedením. Nemluví o politicky citlivých věcech, i když všichni v Číně i mimo ni vědí, že jeho problémy jsou politické," dodal.
Soudní výpovědi mezitím přinesly barvitý obrázek života jedné z elitních čínských rodin. Svědectví se soustředila na prokázání toho, že poskytoval politické výhody podnikateli Sü Mingovi, kterého naopak rodina využívala jako svého soukromého bankéře.
Sü poskytl například Poově manželce peníze na vilu ve Francii či letenky na výlety na tři kontinenty. Po byl mimo jiné obviněn i ze zpronevěry 800 000 dolarů (asi 16 milionů korun) z vládních fondů z tajného projektu.