Trump i opozice v zákopech: Amerikou hýbe boj o voliče. Kdo ponese vinu za shutdown?

Daniel Anýž Daniel Anýž
9. 1. 2019 12:56
"Kolik americké krve musí být ještě prolito, aby Kongres dělal svoji práci?" vyzval Donald Trump ve zvláštním televizním projevu z Oválné pracovny Bílého domu opoziční demokraty, aby uvolnili peníze na stavbu zdi na jižní hranici USA s Mexikem. "Prezident Trump musí přestat držet Američany jako rukojmí a přestat si vymýšlet krize," odpověděla mu Nancy Pelosiová, demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Kongresu.
Trump už nechce na hranici betonovou zeď, nyní žádá miliardy na ocelovou bariéru. | Video: Reuters

Projev amerického prezidenta Donalda Trumpa a následná reakce demokratických lídrů potvrdily, že spor o financování americké války se stal velkým soubojem o americké veřejné mínění.

Americký prezident Donald Trump mluví o "humanitární a bezpečností krizi", způsobené ilegální migrací přes jižní hranici USA. Podle demokratů je to ale prezident, kdo účelově pracuje se "strachem" a vykresluje "umělé krize".

Už 19 dní trvá v USA takzvaný shutdown, kdy zhruba třetina ministerstev a dalších federálních úřadů nepracuje. A s tím, jak dopady shutdownu začínají být stále citelnější, jde o to, kdo za to v očích americké veřejnosti ponese vinu.

Podle Donalda Trumpa jsou to demokraté, kteří mu odmítají dát peníze - 5,7 miliardy dolarů na výstavbu zdi. Tu ovšem ve svém projevu označil za "fyzickou bariéru" na hranici s Mexikem.

"V průběhu let byly tisíce Američanů brutálně zabity těmi, kdo ilegálně přišli do naší země, a tisíce dalších životů budou ztraceny, když nebudeme konat právě teď," apeloval Trump.

Drogy, které proudí do USA přes nehlídanou hranici s Mexikem, podle Trumpa každý týden v Americe zabijí 300 lidí. "Více Američanů letos zemře kvůli drogám, než kolik bylo zabito ve vietnamské válce," uvedl prezident.

A klíčovým, "zásadně důležitým" prvkem, který by tomu všemu podle Trumpa mohl zabránit, je "fyzická bariéra" na hranici s Mexikem.

Prezident zvolil strach

"Prezident zvolil strach. My chceme začít s fakty," odpověděla mu demokratka Nancy Pelosiová. A faktem podle ní je, že prezident odmítá kompromisní návrhy kvůli své obsesi zdí.

"Nutí americké plátce daní, aby promarnili miliardy dolarů na výdajích na drahou a neefektivní zeď, i když vždy sliboval, že ji zaplatí Mexiko," uvedla Pelosiová.

"Většina prezidentů využila projevy z Oválné pracovny pro vznešené cíle. Tento prezident použil Oválnou pracovnu jako pozadí pro vyvolávání krize, podněcování strachu a odvrácení pozornosti od zmatku v jeho administrativě," prohlásil pak lídr demokratů v Senátu Charles Schumer.

Dva naprosto odlišné výklady, které proti sobě ve svých projevech postavili Trump a demokraté, potvrdily, na co už američtí komentátoři upozorňovali v minulých dnech. Obě strany jsou zakopány na svých pozicích.

Výstavba zdi na hranici s Mexikem byla jedním z klíčových Trumpových předvolebních slibů. Podle expertů na politické PR to byl skvělý symbol celého Trumpova tažení proti ilegální imigraci, což bylo téma, které mu zásadně pomohlo vyhrát volby.

Na koho padne vina?

"Krásná, velká zeď" byla jedním z největších hitů jeho prezidentské kampaně 2016, během které Trump také opakovaně prohlašoval, že zeď zaplatí Mexiko.

Tento závazek už Trump upravil, podle něho se výstavba zaplatí úsporami, plynoucími z nové tržní dohody mezi USA, Mexikem a Kanadou, která nahradí dosavadní smlouvu NAFTA.

Samotné zdi, byť nejnověji přejmenované na "fyzickou bariéru", se vzdát nicméně nemůže, nechce-li riskovat část své voličské základny a tím i své šance na znovuzvolení v roce 2020.

Na druhé straně jsou to demokraté, které posílilo vítězství v listopadových volbách do Kongresu. Převzali většinu ve Sněmovně reprezentantů a kontrolují legislativní agendu.

Úplně první návrhy, které minulý čtvrtek nová sněmovna schválila, mířily k odblokování peněz pro klíčové úřady. Například pro Federální daňový úřad (IRS), od něhož miliony Američanů aktuálně očekávají vrácení daňových přeplatků, ale kvůli shutdownu je zatím nedostali.

Nejdříve odblokujme federální úřady, obnovme chod vlády a pak vyřešme bezpečnost na hranici, říkají demokraté. Podle průzkumů jim tato taktika zatím vychází.

Před nočními televizními projevy podle šetření pro agenturu Reuters nesl za shutdown podle většiny Američanů - 51 procent - větší díl viny Trump, podle menšiny - 32 procent - to byli demokraté.

Trumpova mediální ofenziva

Zvláštní televizní vystoupení Donalda Trumpa tak lze brát i jako pokus tuto situaci zvrátit. Když přišel do americké politiky, vnesl do ní nový fenomén - obešel velká média a komunikuje přes Twitter.

Nyní se ale uchýlil k jednomu z nejtradičnějších a nejvážnějších způsobů, jak se američtí prezidenti v důležitých okamžicích snaží oslovit Američany. Bylo to vůbec poprvé za dosavadní dva roky v úřadě, kdy Trump využil možnosti promluvit k veřejnosti v televizním projevu z Oválné pracovny.

Zároveň šlo o součást velké mediální ofenzivy, která začala už před týdnem, kdy prezident Trump minulou středu pustil televizní kamery na zasedání svého kabinetu a kde byla jedním z témat právě situace na hranici s Mexikem.

Trump se následně opakovaně osobně objevil před novináři: Už minulý pátek na tiskovce v Bílém domě mluvil v souvislosti s hranicí a imigrací o krizi. A poprvé také naznačil, že by mohl vyhlásit stav nouze, což by mu otevřelo možnost uvolnit peníze na výstavbu zdi o svém vlastním rozhodnutím bez ohledu na Kongres.

Před jeho televizním vystoupením z Oválné pracovny se spekulovalo, zda stav nouze nevyhlásí právě během projevu. Nakonec se tak nestalo. Podle prvních reakcí amerických komentátorů Trumpův projev nijak nerozhýbal patovou situaci.

V zákopech

Své příznivce Trump jen utvrdil v tom, že zeď je nutnou nezbytnou hrází proti zločinnosti a drogám. A nic na tom nezmění ani řada faktických oprav, které k Trumpovu projevu měl list Washington Post.  

Například fakt, že drtivá většina heroinu, který do USA proudí z Mexika, je pašována přes legální hraniční přechody. Zeď podél volné hranice by to nijak neovlivnila.

Nebo skutečnost, že počet ilegálních přistěhovalců, kteří přecházejí hranici už více než deset let klesá. A většina lidí, kteří jsou v USA "ilegálně", tam prostě zůstala po vypršení platnosti víza.

Z reakce demokratů je pak zcela zřejmé, že už dopředu věděli, že prezidentův projev budou brát právě jen jako vystupňování jeho mediální ofenzivy, prakticky bez šance, že by to ovlivnilo jejich postoj.

"Když jsem složil slib svého úřadu, přísahal jsem, že budu bránit naši zem, a to také budu vždy dělat, pomáhej mi bůh," ukončil svůj projev Donald Trump.

"Symbolem Ameriky je Socha svobody, ne 10 metrů vysoká zeď," odpověděl mu v závěru své řeči demokrat Charles Schumer.

Bliží se rekordní shutdown?

Dalším pokračováním dramatu mezi Trumpem a demokraty bude středeční jednání prezidenta s vedením Kongresu na Kapitolu. Ve čtvrtek se pak Donald Trump vypraví do Texasu, přímo na hranici s Mexikem.

Podle některých odhadů je možné, že této návštěvy využije k vyhlášení stavu nouze. V každém případě pokud federální vláda nedostane do pátku peníze, vstoupí Spojené státy do nejdelšího shutdownu své historie.

Zatím nejdéle, 21 dní, byly americké federální úřady zavřené na přelomu roků 1995 a 1996 za prezidenta Billa Clintona. Podle průzkumů ho Američané následně dávali více za vinu republikánům, kteří tehdy ovládali celý Kongres.

Video: Demokraté jsou napěchovaní jako papiňák, aby dostali Trumpa z Bílého domu, tvrdí Anýž

Demokraté jsou napěchovaní jako papiňák, aby dostali Trumpa z Bílého domu, tvrdí Anýž | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy