Trumpa prostě odvoláme a basta. Demokraté tlumí mladé radikály ve vlastních řadách

Daniel Anýž Daniel Anýž
8. 1. 2019 10:18
Mimořádnou pozornost přitahují nové, neokoukané demokratické poslankyně, které minulý čtvrtek poprvé zasedly v americkém Kongresu. Z hlediska vedení demokratické strany ale nemusí jít jen o vítanou pozornost. Mladá krev může být pro stranu až příliš horká. Mohla by dokonce poškodit šance opozičních demokratů před prezidentskými volbami 2020.
Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a nejmladší členka Kongresu Alexandria Ocasio-Cortezová
Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a nejmladší členka Kongresu Alexandria Ocasio-Cortezová | Foto: Reuters

Vedení demokratické strany, v čele s předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou, se už od minulého týdne snaží uklidnit poprask, který vzbudilo vyjádření jejich nové poslankyně Rashidy Tlaibové z Michiganu.

Krátce po složení poslaneckého slibu Tlaibová na setkání s přáteli a aktivisty své příznivce ubezpečila, že se nenechá v Kongresu ničím zastrašit. "Prostě tam půjdeme a toho s*áče odvoláme," prohlásila Tlaibová na adresu amerického prezidenta Donald Trumpa.

Přičemž v anglickém originále zní výraz, který použila pro Trumpa, "motherfucker", pro odvolání zvolila pojem "impeachment". Pro demokraty jde o toxickou kombinaci.

Demokraté se zaprvé snaží projektovat jako strana, která nebude odpovídat na Trumpovy osobní urážky a často nevybíravý slovník stejnou mincí. "Když oni míří pod pás, my směřujeme vzhůru," vyjádřila uprostřed prezidentské kampaně 2016 tehdejší první dáma Michelle Obamová.

Za druhé se vedení demokratů důsledně snaží tlumit výzvy k vyvolání impeachmentu. Průběžné i aktuální průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Američanů by to považovala za extrémní krok, s kterým by nesouhlasili.

Rashida Tlaibová, dvaačtyřicetiletá právnička z Detroitu, dcera imigrantů z Palestiny a jedna z prvních muslimek zvolených do Kongresu, teď demokratickému vedení tohle všechno nabourala.

"Neměli bychom začínat impeachment z politických důvodů. Je to příliš polarizující, neměli bychom se do toho pouštět bez znalosti faktů," snažila se v pátek předsedkyně Pelosiová tlumit pozdvižení.

Podle jejího kolegy, dlouholetého demokratického kongresmana a nyní nového předsedy dozorčí výboru sněmovny Elijaha Cummingse, bylo vyjádření Rashidy Tlaibové "zcela nepatřičné".

"Musíme být trpěliví. Bez slušnosti a respektu ke kolegům ničeho nedosáhneme. A takové komentáře nás nevedou správným směrem," pokáral Cummings veřejně svoji novou kolegyni v Kongresu.

Pozor na radikály

Republikáni se na druhé straně pečlivě starají, aby výroky Rashidy Tlaibové rozhodně nezapadly. "Myslím, že její poznámky byly zahanbující. Bylo to znevažující pro Spojené státy," prohlásil Trump na páteční tiskové konferenci.

A tématu rovněž věnoval sérii vzkazů na Twitteru, kde se kromě jiného podivil, proč by ho někdo vůbec měl chtít odvolávat, když on "vyhrál v patrně nejskvělejších volbách historie a neuděl vůbec nic špatně".

Republikánské kongresmanka Liz Cheneyová varovala, že radikálové v řadách demokratů v Kongresu posilují a budou mít větší vliv. A vůdce republikánů ve sněmovně Kevin McCarthy se veřejně zeptal: "Je tohle chování, která bude patřit k nové většině v Kongresu?"

Střízlivější novinové rozbory k tomu upozorňují, že poslankyně Tlaibová to možná přehnala s volbou slov, ale že se záměrem vyvolat impeachment se netajila už v kampani.

Za svůj výrok se navíc odmítla omluvit. "Vždycky budu vůči síle říkat pravdu. A tohle je pravděpodobně přesně ten způsob, jak by to řekla moje babička, kdyby ještě byla naživu," uvedla pro detroitskou televizi.

Zleva přichází silný útok

Tlaibová navíc není jediná propagátorka impeachmentu v novém Kongresu. Není náhodou, že se jí veřejně zastala další nová demokratka v Kongresu, devětadvacetiletá Alexandria Ocasio-Cortezová z Bronxu, která se v listopadových volbách stala historicky nejmladší ženou zvolenou do Kongresu.

"Stojím za vámi - Bronx a Detroit jedou spolu," vzkázala Ocasio-Cortezová na Twitteru své kolegyni. Nejmladší poslankyně Kongresu byla už během kampaně před listopadovými volbami ikonou americké levice, od svého vítězství je mezi svými fanoušky ještě populárnější.

Důvěrně o ní mluví pod zkratkou jejího jména "A-O-C" a například v počtu sledujících na Twitteru už Ocasio-Cortezová předstihla demokratickou předsedkyni Nancy Pelosiovou.

A nejen v otázce impeachmentu, ale v řadě dalších témat bude mít demokratická předsedkyně Pelosiová patrně se skupinou levicových poslankyň a poslanců plné ruce práce.

Radikálové, jako je právě Ocasio-Cortezová, mluví o všeobecném zdravotním zabezpečení či o tom, že federální vláda by měla garantovat pracovní místa pro všechny, kdo chtějí pracovat.

Jedním z levicových plánů je pak takzvaný "New Green Deal", v rámci kterého by tito demokraté chtěli, aby se USA do roku 2030 staly nezávislé na fosilních palivech.

Demokraty čekají problémy

Tato levicová agenda sice vyjadřuje zájmy části demokratického voličstva, ale demokratické vedení v Kongresu se obává, že straně by to mohlo odpudit středové voliče.

Už po necelém prvním jednacím týdnu nového Kongresu je ovšem zřejmé, že progresivní křídlo strany se nenechá jen tak utišit a demokraty v Kongresu nejspíše čekají velké vnitřní spory.

Vlajkonoška levice Alexandria Ocasio-Cortezová se mezitím stala vděčným objektem republikánů, kteří se právě na ní snaží ukázat, jak jsou podle nich radikální demokraté pro Ameriku nebezpeční.

A velmi ostře budou "A-O-C" sledovat i novináři. Ani ta média, která Donald Trump označuje za fake news, jí nedají nic zadarmo. Jak se ukázalo poté, co Ocasio-Cortezová o minulém víkendu v jednom rozhovoru uvedla, že na ministerstvu obrany USA nelze za několik uplynulých let dohledat zakázky v hodnotě 21 bilionů dolarů.

Podle deníku Washington Post, který toto tvrzení prověřil, ale jde o v podstatě vymyšlené číslo. V rubrice, kde list pravidelně hodnotí věrohodnost výroků politiků, dostala Ocasio-Cortezová nejhorší možné hodnocení - 4 Pinochia.

A už vůbec si pak dívka z Bronxu, jak sama sebe v loňské kampani nazvala, nepomohla tím, když v následném televizním rozhovoru uvedla, že lidé "nevidí pro stromy les", když je pro ně "důležitější faktická přesnost než morální pravda".

Washington Post k tomu poznamenal, že ani v éře Donalda Trumpa nelze promíjet lhaní v politice a že subjektivním pojmem "morální pravda" se lze vymluvit úplně ze všeho.

Video: V amerických volbách uspěly dvě indiánky

V amerických volbách uspěly dvě indiánky. Obsadí křesla v Kongresu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy