Sňatky homosexuálů prošly, protesty umlčel slzný plyn

Zahraničí Zahraničí
24. 4. 2013 6:17
Francie se připojila ke státům, kde mohou homosexuální páry uzavřít manželský svazek
Konzervativci dokázali do ulic Paříže svolat tisíce lidí.
Konzervativci dokázali do ulic Paříže svolat tisíce lidí. | Foto: Reuters

Paříž - Protesty proti schválení  sňatků homosexuálů ve Francii provázely násilnosti. Někteří demonstranti v okolí budovy Národního shromáždění házeli lahve a plechovky, policie proti nim použila slzný plyn.

Sňatky homosexuálů schválila v úterý po 17. hodině podle očekávání dolní komora parlamentu. Homosexuálním párům tak už nic nestojí v tom, aby mohly vstoupit do manželství, případně adoptovat děti. Francie se tak stala 14. zemí, která taková manželství povolila. První svatba by se mohla uskutečnit v červnu.

Očekává se, že opozice zákon napadne u ústavní rady, ale analytici tomuto kroku nedávají naději na úspěch

Už v minulosti vyšly do ulic na protest proti zákonu statisíce demonstrantů, opoziční zákonodárci pro změnu podali stovky pozměňovacích návrhů. 

Hollande versus konzervativci

Poslanci zákon poprvé schválili v únoru, v půli dubna prošel i Senátem. Do Národního shromáždění se vrátil kvůli úpravám textu, ale hlasování bylo považováno za pouhou formalitu.

Legalizace sňatků homosexuálů byla jedním z předvolebních slibů prezidenta Francoise Hollanda. Nikdo ale nečekal, že se vzedme taková vlna odporu. Demonstrace se neobešly bez násilí a někteří vládní politici se dokonce stali obětí výhrůžek.

V úterý úřady kvůli plánovaným demonstracím odpůrců zákona a manifestacím těch, kteří manželství gayů a leseb podporují, vyslaly do centra Paříže zesílené policejní hlídky.

Protesty nic nezmění

Na tom, že Francie rozšíří počet zemí, kde jsou sňatky párů stejného pohlaví povoleny, už ale protesty nic nezmění.

Gayové a lesbičky už mohou uzavírat manželství například v Nizozemsku, Belgii, Španělsku, Kanadě, Norsku, Švédsku, Portugalsku, Uruguayi, na Novém Zélandu nebo v Argentině.

Homosexuální sňatky jsou povoleny také v části Spojených států a Mexika. Ve Velké Británii začne příslušný zákon platit v roce 2014.

Obrazem: Když dítě vychovávají dvě mámy

 

Právě se děje

Další zprávy