Sňatky homosexuálů dostaly ve Francii zelenou

Zahraničí Zahraničí
12. 2. 2013 18:01
Sezdané páry stejného pohlaví budou navíc moci adoptovat děti
Návrh zákona o sňatcích homosexuálních párů vyvolal ve Francii masivní demonstrace. Dolní komora parlamentu ho schválila 12. února.
Návrh zákona o sňatcích homosexuálních párů vyvolal ve Francii masivní demonstrace. Dolní komora parlamentu ho schválila 12. února. | Foto: Reuters

Paříž - Dolní komora francouzského parlamentu schválila kritizovaný zákon, jímž umožní sňatky lidem stejného pohlaví.

Krom uzavírání manželství dali zákonodárci zelenou i tomu, aby páry stejného pohlaví mohly adoptovat děti.

Socialistické straně se tak podařilo prosadit jeden z předvolebních slibů současného prezidenta Francoise Hollanda.

Pro zákon zvedlo ruku 329 poslanců, 229 jich bylo proti, dalších deset se zdrželo. V dubnu ještě nový text posoudí Senát, ale i v něm má levicová vláda většinu.

"Jsme hrdí, že jsme umožnili republice udělat tak velký krok v právní rovnosti a dotáhnout do konce tento třicetiletý boj," prohlásil mluvčí socialistických poslanců Thierry Mandon.

Server týdeníku Le Point schválenou normu přirovnal k milníkům, jakými byla v dějinách země povolení například rozvodů, ženské antikoncepce a potratů. "Ať jsme pro, či proti, jde o historický fakt, který odráží pozvolnou evoluci myšlení ve Francii ve všech oblastech, které se týkají těla a postavení lidské osobnosti," napsal.

Dva týdny emocí

Samotnému hlasování předcházely bezmála dva týdny tvrdých a emocemi naplněných debat. Opozice prosazovala v dolní komoře více než 5000 pozměňovacích návrhů. Ostře se proti zákonu stavěla i katolická církev.

Odpůrci zákona dostali do ulic měst statisíce lidí. Příští velkou demonstraci plánují do Paříže na 24. března. Horní komora začne návrh projednávat 2. dubna. Panuje přesvědčení, že i senátoři přes protesty zákon schválí.

Francie tak nejspíš ještě letos rozšíří 11 zemí světa, kde jsou sňatky párů stejného pohlaví povoleny.

Příslušný zákon již v minulých letech přijaly například Nizozemsko, Belgie, Španělsko, Kanada, Norsko, Švédsko, Portugalsko a Argentina. Homosexuální sňatky jsou povolené také v některých částech Spojených států a Mexika.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy