Berlín - Smrtící střevní infekce, která v Německu zabila už pět lidi, se šíří do dalších zemí Evropy.
V Německu přibývají nemocní i oběti a lékaři i hygienici se zatím stále marně snaží se stoprocentní jistotou určit, jak se nakazili.
Nebezpečný druh bakterie Escherichia coli se rožíšil po Evropě podle všeho se salátovými okurkami dovezenými ze Španělska, u nichž už byla jejich přítomnost prokázána. Bakterie se mohla na zeleninu dostat při hnojení močůvkou. Madrid ale tento závěr zpochybňuje.
Zatímco samotné Německo už hlásí přes sedm stovek nemocných, deset infikovaných identifikovali ve Švédsku, Dánsko oznámilo čtyři nemocné, Británie tři postižené a Nizozemsko jednoho.
Experti mezitím začali zkoumat další možný zdroj nákazy, tentokrát z Nizozemska.
Zjištění o pravděpodobném španělském původu nákazy uvedlo do pohotovosti i kontrolory v Česku. Španělsko je největším dovozcem okurek na tuzemské pulty, podle posledních známých čísel z března letošního roku se do Česka dovezlo ze Španělska přes dva a půl tuny okurek.
Zpřísní pravidla pro dovoz okurek EU?
České úřady už proto požádaly německé hygieniky o urychlené zaslání informací. "Reagujeme na zprávy o testech okurek a chceme co nejdříve znát podrobnosti," uvedl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Michal Spáčil.
Šíření nákazy vyvolalo debatu o zpřísnění pravidel pro dovoz zeleniny v rámci Evropské unie. "Žádáme, aby byla zavedena jednotná pravidla pro celou Evropskou unii," uvedl šéf německého Svazu zemědělců Gerd Sonnleitner v deníku Rheinische Post. Pravidla, která jsou v samotném Německu velmi přísná, by podle něj měla platit i pro dovoz ze třetích zemí.
Podle agentury DPA vyřadily mnohé německé restaurace, jídelny, nemocnice a školy čerstvou zeleninu dočasně z jídelníčků. Dovozci španělské okurky bojkotují.
Ve Španělsku jsou v podezření dvě farmy v provinciích Málaga a Almería, z nichž mohou kontaminované okurky pocházet.
Česko původ nákazy sleduje
Majitel jedné z nich se ale proti podezření energicky ohradil. "Nejspíš potřebují obětního beránka," řekl ředitel zemědělské farmy v Málaze. Nevyloučil, že okurka byla kontaminována při nesprávné manipulaci v Německu.
České ministerstvo zemědělství situaci bedlivě sleduje. "Ministr zemědělství Ivan Fuksa ještě před vystopováním původu nákazy připravil výzvu dozorovým orgánům, aby věnovaly zvýšenou pozornost potravinářskému zboží, jehož prostřednictvím se nákaza může šířit, a případný výskyt na našem území mu neprodleně hlásily," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí ministerstva Tereza Dvořáčková.
Němečtí vědci zjistili, že jde o bakteriální kmen typu HUSEC 41, avšak zmutovaný, na který nezabírají antibiotika ani penicilin. Nemocní konzumovali ve zvýšené míře syrová rajčata, salátové okurky a listový salát.