Nebezpečná nákaza se rozšířila už po celém Německu

Zahraničí Zahraničí
24. 5. 2011 16:24
Dva lidé zemřeli, 140 je v kritickém stavu
Střevní bakterie Enterohemorhagická Eshcherichia Coli (EHEC).
Střevní bakterie Enterohemorhagická Eshcherichia Coli (EHEC). | Foto: Reuters

Berlín - Dva mrtví, přes 400 nakažených, z toho 140 ve velmi vážném stavu. Taková je dosavadní bilance nákazy, která se nevídanou rychlostí šíří sousedním Německem.

Nákaza se původně objevila na severu země, teď se ale rozšířila i na zbytek území. Včetně Saska a Bavorska, které sousedí s Českou republikou.

Střevní bakterie, která je jejím původcem, má hrozivě znějící jméno: Enterohemorhagická Eshcherichia Coli (EHEC). A němečtí lékaři z ní mají velký strach. Může totiž způsobit selhání ledvin.

První oběť už je stoprocentně potvrzena. Ve spolkové zemi Dolní Sasko zemřela v sobotu třiaosmdesátiletá žena, která byla od poloviny měsíce hospitalizována s krvácivými průjmy. Laboratorní testy u ní nyní prokázaly infikaci EHEC, uvedla agentura DPA.

V Brémách pro změnu v noci na úterý zemřela mladá pacientka se symptomy nákazy bakterií. Její přítomnost v těle musí testy teprve potvrdit, i ona však trpěla krvácivými průjmy.

Ministerstvo zdravotnictví spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko v úterý informovalo o úmrtí osmdesátileté ženy ze Stormarnu, infikované bakterií EHEC. Žena se v nemocnici zotavovala z prodělané operace. Pozdější testy ale spojitost mezi nákazou a úmrtím neprokázaly.

Nakažených rychle přibývá

Celkově evidují úřady přes čtyři stovky nakažených, z toho je 40 pacientů ve velmi vážném stavu. "Několik z nich bojuje od pondělního večera o život," uvedl server Spiegel online.

Kde se nachází zdroj nákazy? Německo to zatím neví.
Kde se nachází zdroj nákazy? Německo to zatím neví. | Foto: Reuters

Jeden pacient je v komatu, další jsou na dýchacích přístrojích.

EHEC v Německu znají. Ročně se jí v zemi nakazí kolem 800 lidí, ale bakterie se nikdy nešířila tak rychle a agresivně.

"Mohlo by se jednat o kmen se zvláštními vlastnostmi původce," vysvětlil deníku Die Welt Helge Karche, přední odborník na EHEC a ředitel Ústavu pro hygienu univerzitní kliniky v Münsteru.

Jeho úvahy potvrzují i testy odebraných vzorků. Některé bakteriální kmeny byly podle agentury DPA odolné vůči antibiotikům.

Nejohroženější jsou ženy

Úřady nyní intenzivně pátrají po zdroji nákazy. Bakterie se šíří hlavně na severu země. Nemocní se ale objevili už i v Berlíně, Sársku, Severním Porýní - Vestfálsku a Meklenbursku - Předním Pomořansku.

Přesné informace jsou obtížně dosažitelné. Například v Hamburku byla nákaza potvrzena u čtyřiceti případů. Počet se ale s největší pravděpodobností ještě zvýší. Diagnostikování totiž trvá 36 hodin.

"Proto máme v současné době mnoho podezřelých, ale žádný spolehlivý obraz o skutečné celkové situaci," postěžovala si týdeníku Spiegel ředitelka laboratoří Medilys Susanne Huggetová s tím, že boj s bakterií připomíná závod s časem.

Tato jedovatá varianta prospěšné střevní bakterie Eshcherichia Coli se vyskytuje v žaludcích skotu a dalších hospodářských zvířat. Do oběhu se dostává prostřednictvím jejich masa, mléka nebo výkalů, které mohou znečistit vodu, ovoce či zeleninu.

Nákaza se nejčastěji objevuje u dospělých žen. "To naznačuje, že zejména ženy mají přístup ke zdroji infekce," uvedl pro Spiegel ředitel dolnosaského zdravotnického úřadu Matthias Pulz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Maďarský premiér Viktor Orbán pojede 1. února do Moskvy na jednání s Vladimirem Putinem

Maďarský premiér Viktor Orbán přijede 1. února do Moskvy na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Agentuře TASS to sdělil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Návštěva, kterou dosud Kreml nepotvrdil, by se odehrála v době zvýšeného napětí mezi Západem a Ruskem kolem Ukrajiny.

"Termín schůzky je 1. února," řekl Szijjártó v rozhovoru pro TASS v New Yorku, kde se účastní jednání OSN.

Podle něj bude hlavním tématem setkání energetika, zejména pak dostavba maďarské jaderné elektrárny Paks ruskou společností Rosatom či zvýšení dodávek ruského zemního plynu do Maďarska. Orbán s Putinem by podle něj měli hovořit také o výrobě ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V v Maďarsku či vyslání maďarského kosmonauta do vesmíru s ruskou pomocí.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům řekl, že zprávy o chystané schůzce mezi Putinem a Orbánem zatím nebude komentovat. Ministerstvo zahraničí o tom podle něj bude včas informovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy