* Nejméně 120 okurek z berounské firmy bylo dodáno do obchodů * Sídlo společnosti Country Life v neděli kontrolovali inspektoři * Německo ohlásilo už 10. oběť, epidemie ještě nedosáhla vrcholu * Aktualizováno o situaci španělských farmářů, přišli o všechny zakázky
Brno/Berlín/Beroun - Okurky ze Španělska, které jsou zřejmě zdrojem nebezpečné střevní nákazy, byly dovezeny také do České republiky. Nejméně 120 kusů už přitom bylo dodáno do středočeských obchodů a mohou být v prodeji.
Oznámil to mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Michal Spáčil. Inspekce se informaci dozvěděla v sobotu večer z unijního systému rychlého varování.
Biookurky dovezené do firmy Country Life na Berounsku jsou zřejmě kontaminované bakterií působící nebezpečnou střevní nákazu.
Inspektoři kontrolují firmu a odebírají vzorky, uvedl Spáčil. České společnosti podle něj dovezla okurky firma z Německa.
Firma Country Life, s. r. o., podle svých webových stránek provozuje například občerstvení, restaurace a prodejny na několika místech v Praze. Část španělské dodávky šla zřejmě i dalším odběratelům.
Německá ministryně zemědělství Ilse Aignerová v neděli v médiích znovu varovala před konzumací syrových rajčat, salátů a salátových okurek, které by mohly být zdrojem smrtící infekce.
Kam šly zásilky v Česku
České firmě Country Life byly dovezeny rizikové biookurky ve dvou zásilkách - v úterý a ve čtvrtek. V první zásilce bylo deset kartonů po 12 kusech, celkem 120 okurek. Toto množství je podle Spáčila "celé vyexpedované". Sedmdesát sedm okurek z této zásilky šlo mimo prodejny Country Life, skončily u dodavatelů po celé republice. "Všechny odběratele jsme identifikovali a všechny jsme informovali o situaci," uvedl Spáčil.
Zbylých 43 okurek z potenciálně nebezpečných okurek skončilo v prodejnách firmy Country Life. Podle Spáčila to vypadá, že část z nich nebyla prodaná, některé se stahují ještě v těchto hodinách.
V další dodávce ve čtvrtek dorazilo 96 okurek, ty už však do prodeje nebyly dodány. Inspekce odebírá vzorky z obou dodávek. Vyjádření firmy ČTK zjišťuje.
Deset obětí
Nebezpečná střevní infekce se mezitím dál šíří Evropou.
Bakterii, pojmenované enterohemoragická Escherichia coli, podlehl v Německu další člověk. Celkový počet obětí vzrostl na deset.
Prokazatelně infikovaných je už více než 1000.
Odborníci navíc předpokládají, že současná epidemie ještě nedosáhla svého vrcholu.
Krvácivé průjmy trápí také pacienty ve Švédsku, Dánsku, Velké Británii a Nizozemsku.
Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve Stockholmu označilo nynější epidemii za jednu z největších svého druhu na světě a v Německu vůbec nejhorší v dějinách.
Hygienici navíc stále s jistotou neznají všechny původce nákazy. Laboratorní testy sice prokázaly zdroje infekce v salátových okurkách ze Španělska, podle úřadů ale musí vzhledem k rozsahu epidemie nebezpečnou bakterii obsahovat ještě další potraviny, zřejmě jiná zelenina.
Lékaři v Hamburku začali nejvážněji nemocným lidem dávat nové léky proti selhání ledvin. Látka se v minulosti osvědčila při experimentálním léčení malých dětí, jejichž stav se výrazně zlepšoval už během 24 hodin od první injekce. Hamburští lékaři jsou ale opatrní a upozorňují, že teprve několikatýdenní léčba ukáže, zda je nový přípravek skutečně úspěšný.
Madrid navíc popřel páteční zprávu Evropské komise o uzavření dvou farem, odkud měly kontaminované okurky pocházet. Španělé trvají na tom, že se mohla E. coli dostat do okurek na přepravišti v Hamburku.
Zeleninu stačí povařit
V Česku se zatím případ infekce nebezpečnou střevní bakterií neobjevil. Státní zemědělská a potravinářská inspekce ale v pátek zareagovala na varování z Německa, že jsou původcem nákazy zřejmě biookurky ze španělských farem, a zavedla mimořádné kontroly na celém území republiky.
České obchody ale inspekci předběhly - zeleninu ze Španělska začaly několik hodin před tím stahovat.
Situace velmi vážně zasáhla zemědělství v jižním Španělsku. Tamní zemědělci podle agentury DPA zvažují, že zažalují Německo kvůli hospodářským ztrátám, které je postihly.
"Objednávky z Německa byly prakticky ze 100 procent stornovány," uvedl šéf zelinářského svazu ve španělské autonomní oblasti Andalusie Fulgencio Torres. Rušeny podle něj nejsou jen objednávky okurek, ale také rajčat, cuket a melounů. Německo je přitom pro španělské producenty zeleniny nejdůležitějším exportním trhem. Odborné kruhy tak odhadují hospodářské ztráty na osm až deset milionů eur (195 až 245 milionů korun) denně.
I samotní němečtí zemědělci si ovšem stěžují, že jim strach z bakterie sráží tržby. Podle viceprezidenta šlesvicko-holštýnského svazu zemědělců Hanse-Petera Witta se prakticky přestal prodávat salát. Vyděšení Němci nekupují ani ovoce - prodej jahod se propadl o 50 procent.
Strach obyvatel potvrzuje i průzkum pro nedělník Bild am Sonntag. Podle něj přestalo kvůli strachu z infekce jíst syrovou zeleninu 58 procent Němců. Největší obavy panují mezi staršími lidmi. Podle průzkumu 71 procent lidí starších 60 let nyní syrovou zeleninu nejí.
Němečtí vědci zjistili, že průjmové onemocnění způsobuje bakteriální kmen typu HUSEC 41. Problém je v tom, že kmen zmutoval a přestala na něj zabírat antibiotika.
Řešením tak podle lékařů nyní je konzumovat zeleninu jen dostatečně uvařenou.