Slovenský ministr školství Plavčan nejspíš skončí. Může za to dotační aféra

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 8. 2017 18:55
Kvůli podivnému rozdělování evropských dotací na Slovensku s nejvyšší pravděpodobností skončí ve funkci dosavadní ministr školství Peter Plavčan. Dosud není jasné, kdo ho nahradí. S novým kandidátem by měl na Ficovo požádání přijít šéf Slovenské národní strany Andrej Danko. Opozice Ficovo rozhodnutí uvítala.
Slovenský premiér Robert Fico.
Slovenský premiér Robert Fico. | Foto: ČTK

Bratislava - Slovenský ministr školství Peter Plavčan po aféře spojené s podezřením z netransparentního rozdělování evropských dotací patrně skončí ve funkci.

Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico ve středu oznámil, že požádal šéfa koaliční Slovenské národní strany (SNS) Andreje Danka, která Plavčana na vládní post dosadila, aby mu předložil návrh na nového ministra školství.

SNS minulý týden vyvolala krizi ve tříčlenné vládní koalici, když oznámila vypovězení koaliční smlouvy.

Kauza s rozdělováním peněz na výzkum a vývoj propukla poté, co vyšlo najevo, že se svými projekty neuspěly například univerzity či Slovenská akademie věd. Dotace by naopak měly dostat i firmy, které se výzkumu dosud nevěnovaly.

"Stíny podezření přetrvávají. Proto jsem nucen požádat předsedu Slovenské národní strany, aby mi předložil návrh na nového ministra školství, a to co v nejkratší době," řekl Fico novinářům.

Danko vpodvečer na briefingu oznámil, že Plavčan svou abdikaci oznámí ve čtvrtek. Předseda SNS a šéf sněmovny Danko zároveň řekl, že v příštích dnech bude on sám zvažovat, zda a jak bude pokračovat v politice. "Chtěl bych, aby v rámci koalice přestalo vzájemné atakování a aby se vrátil zdravý rozum," uvedl.

Podle týdeníku .týždeň Danko v první reakci na Ficův požadavek řekl, že ho předseda vlády "podrazil". Redaktor časopisu hovořil s Dankem právě v okamžiku, kdy televize vysílala premiérovu výzvu adresovanou koaličnímu partnerovi.

Směr-SD a další koaliční strana Most-Híd podle Fica nevidí důvody k vypsání předčasných voleb. "Vláda je úspěšná a každý, kdo tuto vládu chce rozbít, nebo by chtěl rozbít, a je jedno, zda zvenčí či zevnitř, jedná proti zájmům této země," řekl Fico.

Slovenského premiéra podpořil předseda menší koaliční strany Most-Híd Béla Bugár. "Jakékoliv zahrávání si s důvěrou občanů, případně trpělivostí koaličních partnerů je nepřípustné.

Pan ministr Plavčan nedokázal vyvrátit všechny pochybnosti zejména o (dotačních) výzvách," řekl Bugár. Potvrdil, že Most-Híd je proti vypsání předčasných voleb.

Opozice, která Plavčana za kauzu v uplynulých týdnech kritizovala, rozhodnutí Fica uvítala, byť tvrdila, že tak premiér učinil pozdě. Hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti zopakovalo požadavek, aby koalice odebrala SNS post ministra školství.

Aféru prý vyvolali Ficovi lidé

Zmiňovaná aféra kolem rozdělování evropských dotací patrně stála i za rozkolem ve vládní koalici, a to zejména mezi SNS a Směrem-SD.

SNS po vypuknutí krize začala obviňovat Směr-SD, že skandál vyvolala podsouváním informací opozici, respektive machinace s rozdělením peněz prý mají na svědomí lidé spjatí s Ficovou stranou.

Ještě v úterý předsedové koaličních stran ve společném prohlášení uvedli, že se dohodli kromě jiného na postupu při přípravě dodatku ke koaliční smlouvě.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy