Vznikající slovenská vláda je kompletní, předsedové stran podepsali koaliční smlouvu

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 3. 2016 15:47
Jako poslední oznámila své nominace na posty ministrů nacionalistická Slovenská národní strana (SNS), druhá nejsilnější strana příští čtyřkoalice. Nejvíce postů v nové vládě bude mít Směr-SD, jehož předsedu Roberta Fica pověřil prezident Andrej Kiska po nedávných parlamentních volbách sestavením nové vlády. Předsedové čtyř politických stran v úterý zároveň podepsali koaliční smlouvu. Posty v koaličním kabinetu, který vytvoří kromě Směru-SD a SNS také strany Most-Híd a Síť, si udrží současný šéf diplomacie Miroslav Lajčák, jakož i ministři financí Peter Kažimír, vnitra Robert Kaliňák, sociálních věcí Ján Richter a kultury Marek Maďarič.
Sestavením vlády prezident pověřil Roberta Fica.
Sestavením vlády prezident pověřil Roberta Fica. | Foto: Reuters

Bratislava - Složení vznikající slovenské vlády je kompletní. Jako poslední oznámila své nominace na posty ministrů nacionalistická Slovenská národní strana (SNS), která bude po sociální demokracii (Směr-SD) současného premiéra Roberta Fica druhou nejsilnější stranou čtyřkoalice.

Předsedové čtyř politických stran v úterý zároveň podepsali koaliční smlouvu.

Novým ministrem zemědělství za SNS bude Gabriela Matečná, dosavadní šéfka Slovenského pozemkového fondu, který na Slovensku spravuje kromě jiného státní půdu a který čelil aférám v souvislosti s restitucemi pozemků.

Ministrem školství se stane současný generální ředitel sekce vysokých škol, vědy a výzkumu tohoto ministerstva Peter Plavčan. Slovenská média připomněla, že Plavčan v minulosti pobíral vysoké odměny za funkci ve studentském půjčkovém fondu, která byla neplacená. Peníze nakonec vrátil.

Již dříve předseda SNS Andrej Danko uvedl, že na post ministra obrany strana nominuje dosavadního prvního zástupce náčelníka generálního štábu slovenské armády Petera Gajdoše. Podle listu Sme bude Slovensko jediným členským státem NATO, jehož ministrem obrany se stane profesionální voják. Danko řekl, že nominace Gajdoše má přispět k tomu, aby ministerstvo obrany prosazovalo potřeby profesionálních vojáků.

Nejvíce ministrů bude mít Směr-SD

Nejvíce postů v nové vládě bude mít Směr-SD, jehož předsedu Fica pověřil prezident Andrej Kiska po nedávných parlamentních volbách sestavením nové vlády.

Posty v koaličním kabinetu, který vytvoří kromě Směru-SD a SNS také strany Most-Híd a Síť, si udrží současný šéf diplomacie Miroslav Lajčák, jakož i ministři financí Peter Kažimír, vnitra Robert Kaliňák, sociálních věcí Ján Richter a kultury Marek Maďarič.

Dosavadní předseda parlamentu Peter Pellegrini bude místopředsedou vlády pro investice, současný ministr životního prostředí Peter Žiga zase povede ministerstvo hospodářství. Ministrem zdravotnictví bude nynější šéf státní Slovenské pošty Tomáš Drucker.

Strana Most-Híd, která zastupuje i početnou maďarskou menšinu, obsadí nejvyšší posty na dvou ministerstvech. Ministryní spravedlnosti bude Lucia Žitňanská, která tuto funkci vykonávala v letech 2010 až 2012 ve vládě stran pravého středu premiérky Ivety Radičové. Post ministra životního prostředí obsadí László Sólymos, jenž byl v uplynulém volebním období poslancem parlamentu.

Nejmenší vládní straně Síť, kterou kvůli spolupráci se Směrem-SD již opustili tři z deseti zvolených poslanců, připadlo pouze jedno ministerské křeslo, a to na ministerstvu dopravy. Na post ministra Síť nominovala Romana Brecelyho, který se ve straně dosud věnoval spíše otázkám energetiky a který v minulosti pracoval také pro českou energetickou skupinu ČEZ.

Dosluhující jednobarevná vláda sociálních demokratů premiéra Fica podá demisi po první povolební schůzi parlamentu, která se uskuteční ve středu. Následně prezident Kiska bude moci jmenovat předsedu nové vlády a na jeho návrh členy kabinetu.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy