Slovenská vládní krize se prohlubuje. Premiér Fico požaduje výměnu ministra školství

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
16. 8. 2017 12:03
Slovenský ministr školství Peter Plavčan (SNS) po aféře spojené s podezřením z netransparentního rozdělování evropských dotací zřejmě skončí ve funkci. Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico ve středu oznámil, že požádal šéfa koaliční Slovenské národní strany (SNS) Andreje Danka o Plavčanovu výměnu. Dankova strana přitom minulý týden odstartovala krizi ve tříčlenné vládní koalici, když oznámila vypovězení koaliční smlouvy.
Robert Fico v Bruselu.
Robert Fico v Bruselu. | Foto: Reuters

Bratislava - "Stíny podezření přetrvávají. Proto jsem nucen požádat předsedu Slovenské národní strany, aby mi předložil návrh na nového ministra školství, a to co v nejkratší době," prohlásil slovenský premiér Fico ve středu před novináři.

Tamní vládní krize, rozpoutaná minulý týden oznámením  Slovenské, národní strany (SNS), že vypovídá koaliční smlouvu, se tak prohlubuje. 

SNS požadavek premiéra zatím nekomentovala.

Spor o dotace 

Kauza s rozdělováním peněz na výzkum a vývoj propukla poté, co vyšlo najevo, že se svými projekty neuspěly například univerzity či Slovenská akademie věd.

Naopak, dotace by měly dostat i firmy, které se výzkumu dosud nevěnovaly.

Ministr Plavčan již tento týden ohlásil zrušení jednoho ze zmiňovaných dotačních programů či nastavení nových pravidel hodnocení žádostí.

Zmiňovaná aféra kolem rozdělování evropských dotací patrně stála i za rozkolem ve vládní koalici, a to zejména mezi SNS a Směrem-SD.

SNS po vypuknutí krize začala obviňovat Směr-SD, že skandál vyvolala podsouváním informací opozici, respektive machinace s rozdělením peněz prý mají na svědomí lidé spjatí s Ficovou stranou. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy