Slovenská vládní krize se prohlubuje. Premiér Fico požaduje výměnu ministra školství

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
16. 8. 2017 12:03
Slovenský ministr školství Peter Plavčan (SNS) po aféře spojené s podezřením z netransparentního rozdělování evropských dotací zřejmě skončí ve funkci. Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico ve středu oznámil, že požádal šéfa koaliční Slovenské národní strany (SNS) Andreje Danka o Plavčanovu výměnu. Dankova strana přitom minulý týden odstartovala krizi ve tříčlenné vládní koalici, když oznámila vypovězení koaliční smlouvy.
Robert Fico v Bruselu.
Robert Fico v Bruselu. | Foto: Reuters

Bratislava - "Stíny podezření přetrvávají. Proto jsem nucen požádat předsedu Slovenské národní strany, aby mi předložil návrh na nového ministra školství, a to co v nejkratší době," prohlásil slovenský premiér Fico ve středu před novináři.

Tamní vládní krize, rozpoutaná minulý týden oznámením  Slovenské, národní strany (SNS), že vypovídá koaliční smlouvu, se tak prohlubuje. 

SNS požadavek premiéra zatím nekomentovala.

Spor o dotace 

Kauza s rozdělováním peněz na výzkum a vývoj propukla poté, co vyšlo najevo, že se svými projekty neuspěly například univerzity či Slovenská akademie věd.

Naopak, dotace by měly dostat i firmy, které se výzkumu dosud nevěnovaly.

Ministr Plavčan již tento týden ohlásil zrušení jednoho ze zmiňovaných dotačních programů či nastavení nových pravidel hodnocení žádostí.

Zmiňovaná aféra kolem rozdělování evropských dotací patrně stála i za rozkolem ve vládní koalici, a to zejména mezi SNS a Směrem-SD.

SNS po vypuknutí krize začala obviňovat Směr-SD, že skandál vyvolala podsouváním informací opozici, respektive machinace s rozdělením peněz prý mají na svědomí lidé spjatí s Ficovou stranou. 

 

Právě se děje

před 36 minutami

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Metro v pondělí ráno krátce nejezdilo mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař kvůli srážce soupravy s člověkem. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy