Slepý čínský disident míří do USA, již sedí v letadle

ČTK ČTK
19. 5. 2012 14:34
Čínské úřady se mstí na příbuzných a jeho vesnici odřízly od světa
Slepý čínský disident Čchen Kuang-čcheng s velvyslancem USA v Číně Gary Lockem.
Slepý čínský disident Čchen Kuang-čcheng s velvyslancem USA v Číně Gary Lockem. | Foto: Reuters

Peking - Slepý čínský disident Čchen Kuang-čcheng, zvaný též "bosý advokát",  odletěl v sobotu s rodinou z Pekingu do USA

Agenturní informace potvrdilo americké ministerstvo zahraničí.

Do poslední chvíle byl odlet nejistý, protože Čcheng na letišti čekal několik hodin na pas. Ve Spojených státech, které kolem tohoto případu měly s Čínou spor, chce studovat práva.

Nepřímo Čchenův odjezd potvrdila také Čína, když tamní agentura Nová Čína po odletu letadla s Čchenem oznámila, že disident požádal o studium v USA "běžnou legální cestou". 

"Potvrzujeme, že Čchen Kuang-čcheng, jeho manželka a jejich dvě děti odcestovali a jsou na cestě do USA. Těšíme se na jeho dnešní příjezd a oceňujeme, že nám bylo umožněno záležitost vyřešit tímto způsobem a umožnit panu Čchenovi studovat v USA a splnit si své cíle," uvedla v prohlášení mluvčí ministerstva zahraničí Victoria Nulandová.

Dle AP je čtyřčlenná rodina s dvěma dětmi na palubě letadla společnosti United Airlines, které z Pekingu odstartovalo s dvouhodinovým zpožděním, v 11:50 SELČ. 

Na newyorském letišti Newark má přistát večer místního času. K letadlu rodinu dle agentury AP převezli zvláštní dodávkou a disident byl palubu dopraven pomocí výtahu v kolečkovém křesle.

Vítězství pro obhájce práv

Čchen byl v sobotu narychlo propuštěn z nemocnice, kde byl od 2. května a čekal na vydání cestovních dokladů. Přímo z nemocnice byla rodina převezena na letiště, ale dlouho bylo nejisté, zda bude moci odcestovat, protože Čchen sdělil, že pas v ruce nemá.

V telefonickém rozhovoru s AP před odletem přiznal, že se mu hlavou honí stovky myšlenek, vyjádřil vděčnost svým přátelům v Číně a řekl, že doufá, že se vrátí. "Žádám o propustku, doufám, že mi porozumí," řekl na adresu svých stoupenců.

Zástupce komunity čínských ochránců lidských práv v USA Bob Fu označil vývoj v Čchenově případu za "velký pokrok". "Jsme rádi, je to vítězství obhájců lidských práv," řekl.

Nesouhlasil s politikou jednoho dítěte

Disidentův odlet uzavírá měsíční ságu, která ohrozila americko-čínské vztahy. Čchen brojil proti nuceným potratům a sterilizaci v souvislosti s čínskou politikou jednoho dítěte a nesouhlasil ani s vyvlastňováním majetků bez adekvátní náhrady. 

27. dubna utekl z domácího vězení a o den později bylo oznámeno, že je na americkém velvyslanectví, odkud byl později převezen do nemocnice, kde pobýval od 2. května. 

O dva dny později se obrátil telefonicky na americký Kongres se žádostí o pomoc s vycestováním do USA. Citlivý případ se řešil v době, kdy do Pekingu směřovala ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová.

Podle dostupných informací byl sobotní odjezd plně v režii čínských a amerických úřadů a samotný Čchen to nemohl nijak ovlivnit. 

Až v poledne místního času dostal pokyn, aby se narychlo i s rodinou sbalil a připravil na odjezd. Nedostal cestovní doklady a nevěděl ani kam ho vezou, dokud se neobjevil na letišti.

Čínské úřady sice oznámily, že Čchenovi umožní odjet, avšak zřejmě se mstí na jeho příbuzných a jeho domovskou vesnici Tung-š'-ku v provincii Šan-tung odřízly od světa. Synovec je obviněn z pokusu o vraždu, bratr byl několik dní vězněn, vyslýchán a přitom zbit.

 

Právě se děje

Další zprávy