Saský ministr vnitra chce deportovat irácké křesťany, kteří do země prchli z Česka

ČTK ČTK
21. 9. 2016 9:51
Sedmnáct z iráckých křesťanů, kteří se letos dostali do ČR, získalo dočasný církevní azyl v Sasku. Saský ministr vnitra Markus Ulbig (CDU) nyní požaduje, aby byli deportováni zpět do České republiky. V případě lidí z krizových oblastí by podle Ulbiga mělo být "jedno, zda budou přijati na české, nebo německé straně".
Přílet iráckých křesťanských uprchlíků do Prahy.
Přílet iráckých křesťanských uprchlíků do Prahy. | Foto: Jakub Plíhal

DrážďanySaský ministr vnitra Markus Ulbig (CDU) chce, aby bylo 17 iráckých křesťanů, kteří se letos dostali do ČR a pak získali dočasný církevní azyl v Sasku, deportováno do České republiky. Ve středu to napsala agentura DPA.

Evangelická jednota, která jim azyl udělila, jedná s úřady a hledá řešení situace po 23. prosinci, kdy šestiměsíční církevní azyl vyprší.

V případě lidí z krizových oblastí by podle Ulbiga mělo být "jedno, zda budou přijati na české, nebo německé straně". Jde o jejich ochranu a ta by jim měla být poskytnuta stejně tak na české jako na německé straně, domnívá se saský ministr vnitra. V Evropě teď podle něj neexistuje v tomto směru možnost volby.

Saský ministr v úterý představil vládě své spolkové země novou koncepci řešení migrace, v níž mimo jiné navrhuje snížit počet přijímacích uprchlických zařízení v Sasku na polovinu.

Z dosavadních 15 000 míst chce Ulbig ponechat asi 7500 míst, z toho 2400 jen jako rezervu. Při rozhodování o uzavření středisek by podle něj neměly hrát roli obavy z protestů. Do konce roku by chtěl Ulbig uzavřít 12 přijímacích zařízení pro migranty.

Iráčané se do Česka vrátit nechtějí

Sedmnáct Iráčanů, o nichž hovořil Ulbig, je ze skupiny iráckých křesťanů, kterou do ČR letos v rámci zvláštního programu přivezl Nadační fond Generace 21.

V dubnu odešlo 25 z nich do Německa, kde byli umístěni do uprchlického tábora v Drážďanech. Německý soud ale později rozhodl, že dvacet z nich má být vráceno do ČR. Pětice mohla v zemi zůstat, protože tam má rodinu.

Iráčané se ale do Česka vrátit nechtějí. Sedmnácti z nich se podařilo v červenci získat církevní azyl od Evangelické jednoty bratrské v saské obci Herrnhut. Trojice Iráčanů zmizela. Podle sobotní informace Mladé fronty DNES je několik Iráčanů z této skupiny v Maďarsku. Maďarsko je hraniční zemí schengenského prostoru a podle MF Dnes se tam chtějí vydávat za nové uprchlíky a žádat znovu o azyl.

Církevní azyl vyprší Iráčanům uplynutím šestiměsíční lhůty, po níž je podle dublinských dohod automaticky za azylové řízení zodpovědné Německo.

Evangelická jednota bratrská v Herrnhutu se obává, že devět dospělých a osm dětí, jimž azyl udělila, bude vydáno do ČR, která je pošle zpět do Iráku. Mluvčí jednoty Erdmann Carstens agentuře DPA řekl, že jednota jedná s úřady a hledá řešení. Zatím ale nemůže poskytnout informace.

Přijetím celkem 153 křesťanských uprchlíků z Blízkého východu chtěla podle DPA česká vláda demonstrovat ochotu převzít odpovědnost v uprchlické krizi, ač v EU hlasovala proti přerozdělování běženců. Nešlo to ale podle plánu a někteří z prvních příchozích sedí již týdny v církevním azylu v Herrnhutu, napsala dnes DPA.

 

Právě se děje

Další zprávy