Iráčtí křesťané odjeli do Německa. Nadace přesto zvažuje, že do Česka přivede další uprchlíky

Jan Hejl Jan Hejl
6. 7. 2016 6:30
Tři měsíce poté, co vláda zrušila projekt Generace 21 na přesídlení iráckých uprchlíků, nadační fond připouští, že by v budoucnu znovu mohl do Česka přivést pronásledované křesťany. Část uprchlíků, které dřív Generace 21 přivedla do Česka, přitom odjela do Německa nebo se vrátila do Iráku. Jasněji může být v srpnu, kdy se sejdou hlavní iniciátoři projektu a poradí se, co dál. Ministerstvo vnitra ale obnovení projektu odmítá.
Iráčtí křesťané. Ilustrační foto.
Iráčtí křesťané. Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Zástupci Nadačního fondu Generace 21 zvažují, zda se v budoucnu znovu pokusí do Česka přivést pronásledované irácké křesťany. Fond na záchranu uprchlíků na začátku roku přesídlil 89 z původně plánovaných 153 běženců. Část z nich se vrátila do Iráku nebo odjela do Německa.

Soud v Drážďanech v pondělí rozhodl, že dvacet z nich se musí vrátit do Česka, kde budou podle ministra vnitra Milana Chovanca buď vyhoštěni zpět do Iráku, nebo mohou znovu požádat o azyl.

S odstupem šesti měsíců od příletu prvních běženců z Iráku tuto možnost připustil ředitel Generace 21 Jan Talafant. Jasněji může být na konci prázdnin, kdy má nadace vyhodnotit dosavadní průběh projektu a zvážit, jestli se někdy znovu pokusí oslovit vládu, aby přesídlení povolila. Podle Talafanta se v srpnu sejdou hlavní iniciátoři projektu, a poradí se, co dál.

"Variantu, že kontaktujeme vládu, nevylučujeme. Takovou myšlenkou se zabýváme. Pokud by v následujících měsících nebo letech došlo k zásadní společenské nebo politické změně situace, potom by o projektu stálo za to uvažovat," řekl deníku Aktuálně.cz Talafant.

Kdyby se Generace 21 rozhodla v přesídlení křesťanských uprchlíků pokračovat, musela by znovu vyjednávat s politickými špičkami o podmínkách, které by nakonec musela znovu schválit vláda.

Jsme zkušenější

Nadace má podle Talafanta dost prostředků, aby mohla například poslat svého spolupracovníka na tři měsíce do uprchlických táborů v iráckém Irbílu, který by pečlivě vybral křesťany k přesídlení.

"Známe tamní prostředí a máme mnohem víc zkušeností – víme, na koho se obrátit, několik našich lidí bylo osobně v Irbílu," popsal ředitel nadace s tím, že lidé fondu stále finančně pomáhají.

Ministerstvo vnitra, jež má integraci azylantů na starosti, ale v současnosti na možnou iniciativu Generace 21 pohlíží skepticky. Mluvčí Klára Pěknicová připomněla, že kabinet Bohuslava Sobotky projekt ukončil, protože víc než polovina Iráčanů odešla nebo chtěla odejít do Německa. Rozhodnutí vlády podle ní nepočítá s tím, že by přesídlení křesťanských uprchlíků mohlo dál pokračovat nebo být dokončeno v původně plánovaném rozsahu.

"V tomto smyslu proto také ministerstvo vnitra neplánuje případné znovuobnovení tohoto projektu," odpověděla na dotaz Aktuálně.cz Pěknicová.

Lidovci byli smířlivější

Nadační fond Generace 21 měl do Česka původně přivést 153 iráckých křesťanů z uprchlických táborů v Iráku a Libanonu. Jejich záměr loni v prosinci schválila vláda. Do země nakonec přicestovalo jen 89 běženců, které fond ubytoval v Okrouhlíku na Vysočině, Brně, Praze nebo Soběšicích na severní Moravě.

Na začátku dubna se ale skupina 25 Iráčanů z Okrouhlíku rozhodla vrátit český azyl a odcestovala do Německa. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) potom projekt nadace dočasně pozastavil.

Když ze země odjeli i uprchlíci z Brna, vláda další přesídlení iráckých křesťanů zrušila. "Není možné podporovat projekt, který neplní svůj účel," napsal tehdy Chovanec s tím, že Česko není cestovní kancelář.

Daleko smířlivěji než Chovanec se k rozhodnutí o ukončení projektu stavěla trojice lidoveckých ministrů. Ti byli podle předsedy strany Pavla Bělobrádka proti návrhu ministra vnitra – chtěli, aby vláda projekt jen pozastavila a vyhodnotilo se, jestli budou z Česka odcházet i další Iráčané.

Lidovci tehdy připomněli, že uprchlíci se v neznámém prostředí rozhodovali pod velkým tlakem, který nemuseli unést.

Sobotkův kabinet nakonec další přesídlení zrušil jen pár dní před příjezdem dalších devíti uprchlíků, kteří už měli nakoupené letenky a na místě prodaný majetek. Na přesídlení se tak například nedostal blízký příbuzný Iráčana žijícího už šest let v Česku.

V České republice dál zůstává čtyřicet iráckých křesťanů přivedených Generací 21, bydlí v bytech v severomoravském Třinci a Praze. 

Bylo to nerozumné a riskantní, charakterní člověk by tu zůstal, možná to teď navíc napadne i další Iráčany, říká Jan Talafant. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy