Paříž - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy slíbil, že nebude jednat s afghánským hnutím Taliban, palestinským hnutím Hamás ani s íránským prezidentem. Důvod? Všichni jsou náboženští fanatici zastávající extremistické názory.
Sarkozy to prohlásil ve čtvrtek večer v televizním rozhovoru uspořádaném přímo v Elysejském paláci u příležitosti prvního výročí svého zvolení do funkce hlavy státu.
Během vystoupení v hlavním vysílacím čase mimo jiné obhajoval své rozhodnutí navýšit francouzský kontingent v Afghánistánu o 700 vojáků.
S Talibanem nemluvit...
"Jsme v Afghánistánu, abychom pomohli Afgháncům. Hned vedle leží Pákistán, který má atomovou bombu. Pokud necháme Afghánistán padnout, Pákistán se sesype jako domeček s karet," řekl.
Sarkozy také odmítl výzvy k zahájení dialogu s afghánským extremistickým hnutím Taliban, které z některých stran přicházejí.
Ozbrojený odpor kdysi vládnoucího Talibanu vůči vládě prezidenta Karzáího i mnohonárodním silám v Afghánistánu má v některých částech země charakter otevřené občanské války a řada pozorovatelů usuzuje, že čistě vojenskými prostředky toto hnutí porazit nelze.
"Zahájit dialog s lidmi, kteří jsou schopni amputovat ruku ženě jen proto, že měla nalakované nehty, kteří bránili milionům dívek chodit do škol, kteří nechali odpálit historické sochy Buddhy a kteří kamenují ženy obviněné z nevěry? Nemyslím si, že si toho s takovými lidmi máme mnoho co říct," prohlásil Sarkozy.
...a Hamás ignorovat
Podobné stanovisko zaujal také k představitelům palestinského hnutí Hamás, které zvítězilo v posledních parlamentních volbách, a k íránskému prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi.
"Nemyslím si, že bych mohl mluvit s Hamásem, protože prostě nemám právo jednat s organizací, která tvrdí, že chce vymazat Izrael z mapy," uvedl francouzský prezident a dodal, že ze stejného důvodu nepřipadá v úvahu ani dialog s jeho íránským protějškem.
Podle Sarkozyho by proto i peníze na rozvojovou pomoc, které Evropská unie vyčlenila pro Palestince, měly směřovat výhradně palestinské samosprávě pod vedením jejího šéfa Mahmúda Abbáse, nikoli strukturám podléhajícím Hamásu.
"Musíme je(=peníze) dávat lidem, kteří si uvědomují, že budoucnost je pouze ve vzájemném uznání Izraele a moderního, demokratického a bezpečného palestinského státu."