Ruští novináři čelí pronásledování i výhrůžkám, umírají po desítkách

Zahraničí František Typovský, Zahraničí
Aktualizováno 30. 5. 2018 13:47
Od roku 2000, kdy moc v Rusku převzal Vladimir Putin, bylo zavražděno více než 130 tamních novinářů. V dubnu 2015 byl před svým domem zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru města vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu. Novináři jsou ale ohroženým druhem především v Rusku.
Foto: Novaja Gazeta

Prvním významnějším novinářem, který během vlády Vladimira Putina přišel o život, byl Igor Domnikov

Psal pro list Novaja Gazeta, zabýval se především korupcí v ekonomice. Jeho "terčem" byl například viceguvernér ruské Lipecké oblasti Sergej Dorovskij. 

Když Domnikov 12. května roku 2000 vycházel před svůj dům, zaútočila na něj skupina mužů s kladivy. Poté co jej několikrát trefili do hlavy, upadl Domnikov do kómatu, kde vydržel další dva měsíce do své smrti 16. července.

Skutečným cílem útočníků byl ovšem jeho kolega Oleg Sultanov, který bydlel ve stejném domě. Sultanov taky kritizoval viceguvernéra Dorovského, stejně jako zástupce ruského těžebního průmyslu.

Z objednání nájemné vraždy byl nakonec obviněn právě Dorovskij. Za mřížemi ale neskončil, protože mu uběhla promlčecí lhůta. 

 

Právě se děje

Další zprávy