Ruští novináři čelí pronásledování i výhrůžkám, umírají po desítkách

Zahraničí František Typovský, Zahraničí
Aktualizováno 30. 5. 2018 13:47
Od roku 2000, kdy moc v Rusku převzal Vladimir Putin, bylo zavražděno více než 130 tamních novinářů. V dubnu 2015 byl před svým domem zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru města vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu. Novináři jsou ale ohroženým druhem především v Rusku.
Foto: Reuters

Ačkoli byl Boris Němcov spíše politikem než novinářem, dokázal svými činy a texty zvednout ve světě vlnu zájmu o dění v Rusku.

Němcov vstoupil do politiky v poměrně mladém věku a uspěl - ve věku 33 let z něj byl nejmladší guvernér v historii Ruska. Stále častěji ovšem začal kritizovat poměry v politice a společnosti.

Mezi lety 2007 až 2011 jej třikrát zadrželi na demonstracích, vysloužil si dokonce patnáctidenní trest odnětí svobody. Tento krok byl celosvětově kritizovaný, organizace Amnesty International Němcova označila za "vězně svědomí".

V roce 2010, už jako vůdce nově vzniklého hnutí Solidarita, se stal signatářem kampaně Putin musí odejít.

Největší pozornost veřejnosti ale získal během příprav zimních olympijských her v Soči v roce 2014. Vydal totiž text s názvem Zimní olympiáda v subtropech, kde kritizoval nekvalitní a předražené provedení staveb sportovišť.

Němcov prohlásil, že ZOH v Soči budou stát 50 miliard dolarů, z toho se ale šedesát procent rozkrade.

10. února 2015 vyjádřil Boris Němcov obavy o svůj život. Hlasitě totiž kritizoval účast Ruska v konfliktu na Ukrajině.

27. února téhož roku jej kolem půlnoci zastřelil nájemný vrah. 

 

Právě se děje

Další zprávy