Informovala o tom agentura ITAR-TASS, podle které byla kauza promlčena. Tymošenková veškerá obvinění týkající se své osoby odmítá.
Podle dřívějších ruských tvrzení měla Tymošenková na svědomí podplácení představitelů ruského ministerstva obrany v 90. letech, v době kdy vedla holding Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU). Ruská prokuratura na ni dokonce vydala mezinárodní zatykač, který však byl stažen poté, co se Tymošenková letos v září dobrovolně dostavila do Moskvy k výslechu.
Podle ITAR-TASS ruští vyšetřovatelé dospěli k závěru, že několik ruských důstojníků při uzavírání hospodářských smluv působilo ve prospěch ukrajinské strany a přistoupilo na zvýšení cen za ukrajinské dodávky o 80 milionů dolarů (téměř dvě miliardy korun). Ruské arbitrážní soudy a hospodářské soudy na Ukrajině údajně podle stejného zdroje vyhověly řadě žalob vymáhajících náhradu škody od JESU.
Sesazená první dáma oranžové revoluce
Tymošenková patří k protagonistům takzvané "oranžové revoluce", která loni na Ukrajině svrhla Moskvou podporovaný režim a vynesla do prezidentského křesla prozápadně orientovaného Viktora Juščenka. Sedm měsíců stála v čele vlády; mezi premiérkou a Kremlem přitom panovaly chladné vztahy a Tymošenková ve vládní funkci Rusko nikdy nenavštívila.
PŘEČTĚTE SI: Ukrajina rok poté: Pomeranč, co zahnívá
Letos počátkem září Juščenko na pozadí vážných obvinění z korupce v nejvyšších politických kruzích Tymošenkovou z premiérské funkce odvolal, údajně pro vnitřní spory a ignorování slibů "oranžové revoluce".
Expremiérka, která na Ukrajině stále patří k populárním osobnostem, pomýšlí na návrat do politiky; před časem mimo jiné prohlásila, že po březnových parlamentních volbách příští rok hodlá znovu stanout v čele vlády.