"Samozřejmě se stále nasazuje dělostřelectvo a minomety, ale jak můžeme vidět, Rusové mnohem častěji používají bezpilotní letouny a výsledkem jsou bohužel taková zranění," popsala Tetjana, vedoucí doněcké evakuační jednotky, jejíž lékaři dvaačtyřicetiletého vojáka se zraněním nohy ošetřovali.
Vojáci, kteří mají na starost ukrajinskou flotilu bezpilotních letounů, mají strach, že Rusové v používání bojových dronů získávají náskok, protože Moskva investuje do výroby bezpilotních letounů spoustu peněz. Efektivní využívání dronů je přitom pro současnou fázi války zcela zásadní.
Sedmapadesátiletý seržant roty bezpilotních letounů a bývalý obchodní manažer přezdívaný "Jižak" uvedl, že Ukrajina má dobře vycvičené a vysoce motivované operátory bezpilotních letounů, ale chybí jí technické prostředky. "Ztrácíme výhodu. Pokud by se nám v zimě ale podařilo získat velké společnosti, které by vyrobily potřebný počet dronů, mohli bychom na jaře pomýšlet na další protiofenzivu," vysvětlil "Jižak".
Zatímco jeden z ruských státních obranných podniků v květnu oznámil, že plánuje vyrábět až tři tisíce dronů měsíčně, ukrajinská armáda získává většinu menších dronů prostřednictvím různých sbírek organizovaných dobrovolníky. Vláda dosud financovala jen výrobu větších bezpilotních letounů s delším dosahem určených především pro průzkum a útok.