Mimořádná zpráva

Rusko mění námořní doktrínu, významně posílí pozice u Krymu

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 27. 7. 2015 21:44
Kreml nově počítá s masivním posílením přítomnosti námořních sil v Černém moři a Severním ledovém oceánu při současném zachování stávajících sil ve Středozemním moři a v Atlantiku.
Přístav Sevastopol čeká modernizace.
Přístav Sevastopol čeká modernizace. | Foto: Reuters

Moskva - Kreml na svých stránkách informoval o změnách ruské námořní doktríny.

Ta nově počítá s masivním posílením přítomnosti námořních sil v Černém moři a Severním ledovém oceánu, a to při současném zachování stávajících sil ve Středozemním moři a v Atlantiku.

Konkrétně se pak chtějí Rusové zaměřit na loni anektovaný poloostrov Krym, kde hodlají vybudovat novou infrastrukturu pro svou Černomořskou flotilu.

Kromě toho plánují významně posílit Severní loďstvo, které brázdí Barentsovo a Norské moře, jakožto i Severní ledový oceán.

"Nepřípustná rozpínavost"

Strategické změny jsou podle ruského viceprezidenta Dmitrije Rogozina reakcí na "nepřípustnou rozpínavost NATO", tedy na plánovaný přesun těžké vojenské techniky směrem k východním hranicím Severoatlantické aliance.

Posílení námořnictva bude podle něj trvalé.

"Nová doktrína klade důraz i na regiony Atlantického a Severního ledového oceánu, což je naší reakcí na expanzi NATO směrem na východ," řekl Rogozin ruským novinářům.

Námořní doktrína navazuje na předchozí dokument z roku 2001 a přichází jen půl roku poté, co Moskva představila upravenou vojenskou doktrínu, ve které se rovněž výrazně vymezila vůči Západu. Svou strategii vůči NATO tak nyní demonstruje ještě otevřeněji.

Posílené Severní loďstvo podle ruského vicepremiéra "zajistí národní bezpečnost a zaručí stabilitu celého regionu".

"Popisované změny ukazují, že Rusové věnují obzvláštní pozornost zvýšení vojenského potenciálu v Arktickém moři a Severním ledovém moři. Pokud ale nebude jejich strategie podpořena významným materiálním i personálním posílením v regionu, nebude mít žádný význam," konstatoval vojenský expert Alexander Golts v ruském rádiu.

NATO přesouvá lodě i letectvo

O zmiňovaném posílení vojenské přítomnosti u východních hranic Severoatlantické aliance informoval letos v dubnu letošního roku tehdejší generální tajemník Anders Fogh Rasmussen.

V brzké době podle něj dojde k přeskupení pozemních, námořních i vzdušných sil NATO. "Pokud to bude nutné, budou v příštích týdnech a měsících následovat další opatření," varoval na jaře Rasmussen.

Upřesnil také, že lodě budou poslány "do Baltského moře, východního Středomoří a v případě nutnosti i jinam". "Budeme mít ve vzduchu více letadel, více lodí na moři a na pevnině budeme mít zvýšenou pohotovost."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Ekonomika Evropské unie vzrostla o 1,9 procenta, nejmenší nezaměstnanost je v Česku

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,9 procenta, a zotavila se tak z poklesu 0,1 procenta v prvním kvartálu, za kterým stály negativní dopady šíření koronaviru. Ve svém prvním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat.

V EU také druhý měsíc v řadě ubylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti dosáhla v červnu 7,1 procenta, zatímco v květnu činila 7,3 procenta. Poprvé po roce je nezaměstnanost nižší než ve stejném měsíci minulého roku, kdy v době prudkého růstu za první vlny pandemie dosáhla 7,3 procenta. Nejmenší nezaměstnanost je v Česku, kde klesla na 2,8 procenta.

Míra inflace v eurozóně dosáhla v červenci 2,2 procenta a po mírném červnovém zpomalení se vrátila k růstu z předchozích měsíců. V červnu ceny meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině srpna. Evropská centrální banka v polovině července oznámila, že inflační cíl zvedá na dvě procenta. Analytici přitom počítají s tím, že i tuto metu letos růst cen překoná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy