Velitel US Army: Z Ruska chceme udělat mírumilovný národ

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 5. 2015 13:55
Generál Ben Hodges, velitel amerických vojsk v Evropě, v rozhovoru pro Aktuálně.cz ujišťuje, že Washington je odhodlán hájit své spojence za každých okolností.
Američtí vojáci v Česku.
Američtí vojáci v Česku. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Šéfovi Kremlu Vladimiru Putinovi do hlavy nikdo nevidí, a tak se musí NATO i jeho spojenci připravit na všechno, včetně ozbrojeného konfliktu s Ruskem.

Spojené státy i členské státy Severoatlantické aliance cvičí vzájemnou ochranu den co den, samy ale válku nikdy nevyvolají, zdůrazňuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz velitel amerických vojsk v Evropě generálporučík Frederick "Ben" Hodges.

Velitel US Army v Evropě Frederick "Ben" Hodges.
Velitel US Army v Evropě Frederick "Ben" Hodges. | Foto: Wikimedia Commons

Aktuálně.cz: Jak konflikt na východě Ukrajiny změnil vztah západních spojenců s Ruskem? Stala se Ruská federace po anexi Krymu nepřítelem Spojených států a NATO?

Ben Hodges: Tohle je otázka pro Severoatlantickou alianci.

A.cz: Vy jste ale v rozhovoru pro britský deník The Daily Telegraph prohlásil, že má ruský prezident Vladimir Putin v úmyslu "zničit NATO" a že pravděpodobně zvolí stejnou strategii jako na východě Ukrajiny. Že rozpoutá hybridní válku vůči některému z pobaltských států. Jsou NATO a Spojené státy na něco takového připraveny? 

Jsem přesvědčený, že jediným řešením ukrajinské krize je společná strategie na diplomatické úrovni, a jsem si jistý, že si nikdo nepřeje nic jiného než to, aby byly plně ctěny dohody uzavřené v Minsku.

A.cz: Přesto, jak by vypadala případná reakce na potenciální hybridní válku v pobaltském regionu?

O tom nemohu spekulovat, ale mohu vám říci, že NATO, jeho spojenci a partneři pracují na tom, aby byli připraveni na cokoliv. Americká vojska v Evropě v poskytování těchto záruk hrají klíčovou roli. Naše regionálně rozmístěné a rotující síly dokazují naši připravenost. Operace Altantic Resolve toho byla dokonalým příkladem.

Rusko proti bezpečné Evropě

A.cz: Visí nad námi hrozba konvenční války, tedy otevřeného ozbrojeného konfliktu? V Evropě se mluví o tom, že členské země Evropské unie nejsou kvůli škrtům ve výdajích na obranu schopny zajistit vlastní bezpečnost. Je to pravda?

Riziko je tu vždycky, ale není možné předpovídat, jak je vážné. Americká armáda v Evropě bude vždy stát po boku svých spojenců z NATO a zajistí, aby byli v bezpečí. Realita je každopádně taková, že aktivity Ruska nepřispívají k bezpečné, klidné a prosperující Evropě.

A.cz: Jak daleko podle vás může Putin zajít, aniž by vyprovokoval vojenskou reakci Západu?

Nemohu mluvit za Putina nebo předpovídat jeho záměry. Mohu vám nicméně říct, že US Army Europe bude stát za svými spojenci z NATO a neustane ve výcviku ani další podpoře Aliance.

Uděláme z Ruska mírumilovný národ

A.cz: A daly Spojené státy a Severoatlantická aliance jasně najevo, kde je pomyslný bod, z něhož už není návratu?

Spojené státy a NATO celou dobu dávají Putinovi jasně najevo víru v to, že bude ctít dohody uzavřené v Minsku.

A.cz: V rozhovoru pro americký deník The Wall Street Journal jste řekl, že Rusko mobilizuje, že se připravuje na válku, kterou očekává v příštích pěti až šesti letech. S kým a proč by mělo Rusko válčit?

Záměry Ruska nezná nikdo jiný než Rusko, ale můžu vás ujistit, že jediným smyslem spojenectví NATO a Spojených států je spolupráce na společné obraně. NATO ani USA nemají v úmyslu vyvolat konflikt, ale naopak hledají cestu, jak z Ruska znovu udělat odpovědný a mírumilovný národ.

A.cz: Ruský prezident obhajuje současnou politiku Moskvy tím, že NATO neustále navyšuje své vojenské kapacity a rozšiřuje se směrem k hranicím Ruska. Tvrdí, že jeho země pouze hájí své národní zájmy. Nemá pravdu?

Spojené státy a NATO - stejně jako vždy v historii - neusilují o nic jiného než o to, aby partnerským státům zajistily bezpečnost. Rusko může hájit své "národní zájmy" zodpovědně, aniž by narušovalo hranice sousedních zemí.

A.cz: Řekl jste také, že Washington bude chtít ztrojnásobit svou vojenskou přítomnost v Evropě. Jaké jednotky a technika by měly do Evropy zamířit a kde přesně je chcete rozmístit? A kolik je v současné době na starém kontinentu amerických vojáků?

Je příliš brzy na to, abychom předjímali budoucnost americké armády v Evropě. Tato témata jsou stále projednávána.

V současné době je v Evropě okolo 30 tisíc vojáků a civilních zaměstnanců americké armády.

A.cz: Je pravděpodobné, že budou chtít Spojené státy vyslat vojáky do České republiky, nebo zde dokonce vybudují vojenskou základnu?

S Českou republikou máme velmi blízké vztahy, jakákoliv americká vojenská přítomnost v Česku by ale byla možná pouze v reakci na žádost české vlády.

A.cz: Zvažuje Washington vyzbrojení ukrajinské armády nebo jiné zapojení do konfliktu na východě země?

Jakožto členský stát NATO vždy stojíme za svými spojenci. V současné době vybavujeme a trénujeme Ukrajince v rámci operace Fearless Guardian. Na žádost ukrajinské vlády američtí výsadkáři cvičí 300 příslušníků nově utvořené Ukrajinské národní gardy. Výcvik tří praporů potrvá šest měsíců.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy