Středomoří ovládnou Rusko a Čína. Oznámily vojenské manévry

ČTK ČTK
1. 5. 2015 11:54
Ke společnému námořnímu cvičení dojde v půlce května. Další manévry pak obě strany chystají podle ruského ministra obrany v Tichomoří.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Moskva/Peking - Rusko a Čína uspořádají v polovině května společné námořní cvičení ve Středozemním moři. Podle agentury TASS o tom informovalo čínské ministerstvo obrany.

Manévry již loni v listopadu bez bližšího upřesnění ohlásil ruský ministr obrany Sergej Šojgu, podle kterého ruští a čínští námořníci budou letos společně cvičit také v Tichomoří.

"Ke cvičení vysílají obě strany devět hladinových plavidel," uvedl Peking. Zároveň upřesnil, že Čína vyčlenila mimo jiné fregaty Lin-i a Wej-fang a pomocné zásobovací plavidlo Wej-šan-chu. Tyto lodě nyní působí v Adenském zálivu a u somálského pobřeží.

Cílem manévrů je podle Moskvy i Pekingu trénování společných obranných akcí, nácvik doplňování zásob na moři či doprovodu plavidel a také zbraňové zkoušky.

Čína uvedla, že cvičení reaguje na současnou námořní bezpečnostní situaci. Zdůraznila také, že manévry nejsou zaměřeny proti žádné zemi ve středomořském regionu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy