Putin: Potřebujeme silnou armádu kvůli hrozbám u hranic

ČTK ČTK
25. 6. 2015 18:31
"Silná, moderně vyzbrojená armáda je zárukou svrchovanosti a územní celistvosti Ruska, je to záruka mírového a klidného života milionů našich spoluobčanů," prohlásil Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Reuters

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že Rusko nikoho ve světě neohrožuje, ani se k tomu nechystá, a svou vojenskou sílu zvětšuje prý výlučně kvůli vlastní obraně. Na přezbrojení vojsk Moskva nyní utrácí biliony rublů.

"Silná, moderně vyzbrojená armáda je zárukou svrchovanosti a územní celistvosti Ruska, je to záruka mírového a klidného života milionů našich spoluobčanů," prohlásil Putin před absolventy vojenských škol.

Nikoho neohrožujeme

Podle ruského prezidenta bude posilování ozbrojených sil nadále pokračovat vzhledem k množství hrozeb, a to i v bezprostředním sousedství ruských hranic.

Za Putina procházejí ruské ozbrojené síly programem přezbrojení. Na pořízení desítek nových plavidel, stovek letadel a raket a tisícovek tanků a dalších zbraní se má do roku 2020 vynaložit 22 bilionů rublů (téměř deset bilionů korun), i když ruská ekonomika zažívá potíže kvůli poklesu cen ropy na světovém trhu a západním sankcím.

"Nemáme a nemůžeme mít agresivní plány. Nikoho neohrožujeme a jakékoliv sporné otázky se snažíme řešit výlučně politickými prostředky, s úctou přistupujeme k mezinárodnímu právu a zájmům jiných zemí," tvrdil Putin.

Putinova popularita je na rekordní úrovni

Vztahy Ruska se Západem prudce ochladly na úroveň studené války po ruské anexi Krymu a rozpoutání proruského povstání na východě Ukrajiny proti novému prozápadnímu režimu v Kyjevě. Vyhlášení západních sankcí proti Rusku vedly Moskvu k odvetě v podobě zákazu dovozu západních potravin.

Nicméně Putinova popularita podle čerstvého průzkumu dosáhla rekordní úrovně 89 procent. Mnozí pozorovatelé to podle agentury AP připisují i pečlivému krytí Putinových aktivit ve státních televizích a dalších prokremelských médiích, které ukrajinskou krizi vykládají jako součást snah Západu oslabit Rusko.

Server newsru.com k dnešnímu Putinovu projevu poznamenal, že ne všichni ruští představitelé jsou tak mírumilovní jako ruský prezident: poslanec a předák nacionalistů Vladimir Žirinovskij vyhrožoval Pobaltí a Polsku zničujícím "kobercovým bombardováním" a šéf státního mediálního holdingu a televizní komentátor Dmitrij Kiseljov zase hrozil tím, že "Rusko je jediná země na světě, která je skutečně schopná přeměnit USA v radioaktivní popel".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

před 42 minutami

Nová albánská vláda, kterou tvoří z většiny ženy, získala důvěru parlamentu

Důvěru parlamentu v pátek dostala nová albánská vláda premiéra Ediho Ramy, jehož Socialistická strana (PS) letos na jaře ve volbách získala absolutní většinu, a může tak vládnout bez koaličního partnera. V kabinetu ženy obsadily 12 ze 17 křesel, čímž se Albánie dostala na přední místa světového žebříčku v zastoupení žen ve vládních pozicích, napsala agentura AP.

V parlamentu pro vládu hlasovalo 77 poslanců, 53 ji nepodpořilo. Rama v dubnových volbách obhájil už třetí, pro postkomunistickou Albánii rekordní, mandát předsedy vlády za sebou. Jeho strana získala v zákonodárném sboru 74 ze 140 křesel. Hlavní opoziční protivník, Demokratická strana (DS), má v Lidovém shromáždění 59 poslanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy