Napište knihu, pustíme vás z vězení dřív. Rumunsko ruší sporný zákon, zneužíval se

ČTK ČTK
12. 1. 2016 19:15
Od roku 1969 platí v Rumunsku zákon, který umožňuje odpustit třicet dní z trestu vězňům, pokud za mřížemi napsali a posléze vydali literárně či vědecky hodnotnou knihu. Ukázalo se ale, že tato možnost je čím dál víc zneužívána.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Bukurešť - Pokud vězeň za mřížemi napíše a posléze vydá literárně či vědecky hodnotnou knihu, rumunské zákony mu umožňují odpustit 30 dní z trestu. Agentura AFP s odvoláním na ministryni spravedlnosti Ralucu Prunaovou v úterý uvedla, že kvůli zneužívání Rumunsko sporný zákon zruší.

Zákon umožňující odpouštění části trestu za publikační činnost platí v Rumunsku již od roku 1969. V poslední době se ale podle Prunaové začal výrazně zvyšovat počet vězňů, kteří se rozhodli této normy využít. Zatímco v roce 2011 vznikly ve vězeňských celách jen tři knihy, loni jich bylo už 340. Celkem v posledních pěti letech zaznamenalo ministerstvo spravedlnosti 429 děl 188 autorů, kteří si odpykávali trest odnětí svobody.

Zvýšená publikační aktivita rumunských vězňů může podle agentury DPA souviset s protikorupční kampaní justice. Od roku 2013 skončila za mřížemi řada politiků, vysoce postavených úředníků a podnikatelů, z nichž se vzápětí stali "vědci a literáti".

Prunaová řekla, že policie už v této souvislosti zahájila vyšetřování kvůli podezření z možného podvádění při využívání této možnosti dané zákonem. V hledáčku jsou nejen vězni, ale i nakladatelství, univerzity a jednotliví vysokoškolští profesoři. Kniha, která umožní snížení trestu o třicet dní, totiž musí získat kladný odborný posudek, jenž potvrzuje, že jde o literárně či vědecky hodnotnou publikaci. Rumunská média v této souvislosti informovala i o řadě případů plagiátorství.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Bidenův projev na summitu NATO byl kvitovaný,USA se hodlají v alianci plně angažovat, řekl Kulhánek. Tlak na zvyšování výdajů na obranu zůstane, míní

před 1 hodinou

ČR do Polska odeslala návrh mezivládní dohody o hnědouhelném dolu Turów, uvedl ministr životního prostředí Brabec. Ve čtvrtek začne jednání

Zdroj: ČTK
Další zprávy