Napište knihu, pustíme vás z vězení dřív. Rumunsko ruší sporný zákon, zneužíval se

ČTK ČTK
12. 1. 2016 19:15
Od roku 1969 platí v Rumunsku zákon, který umožňuje odpustit třicet dní z trestu vězňům, pokud za mřížemi napsali a posléze vydali literárně či vědecky hodnotnou knihu. Ukázalo se ale, že tato možnost je čím dál víc zneužívána.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Bukurešť - Pokud vězeň za mřížemi napíše a posléze vydá literárně či vědecky hodnotnou knihu, rumunské zákony mu umožňují odpustit 30 dní z trestu. Agentura AFP s odvoláním na ministryni spravedlnosti Ralucu Prunaovou v úterý uvedla, že kvůli zneužívání Rumunsko sporný zákon zruší.

Zákon umožňující odpouštění části trestu za publikační činnost platí v Rumunsku již od roku 1969. V poslední době se ale podle Prunaové začal výrazně zvyšovat počet vězňů, kteří se rozhodli této normy využít. Zatímco v roce 2011 vznikly ve vězeňských celách jen tři knihy, loni jich bylo už 340. Celkem v posledních pěti letech zaznamenalo ministerstvo spravedlnosti 429 děl 188 autorů, kteří si odpykávali trest odnětí svobody.

Zvýšená publikační aktivita rumunských vězňů může podle agentury DPA souviset s protikorupční kampaní justice. Od roku 2013 skončila za mřížemi řada politiků, vysoce postavených úředníků a podnikatelů, z nichž se vzápětí stali "vědci a literáti".

Prunaová řekla, že policie už v této souvislosti zahájila vyšetřování kvůli podezření z možného podvádění při využívání této možnosti dané zákonem. V hledáčku jsou nejen vězni, ale i nakladatelství, univerzity a jednotliví vysokoškolští profesoři. Kniha, která umožní snížení trestu o třicet dní, totiž musí získat kladný odborný posudek, jenž potvrzuje, že jde o literárně či vědecky hodnotnou publikaci. Rumunská média v této souvislosti informovala i o řadě případů plagiátorství.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy