Rumuny probrala tragédie v nočním klubu. Chtějí demisi premiéra a konec korupce a šlendriánu

ČTK ČTK
3. 11. 2015 21:30
Páteční tragédie v rumunském nočním klubu mí již 32 mrtvých, číslo bude ještě nejspíš narůstat. V péči nemocnic je stále ještě 140 lidí. Na úterní demonstraci požadovalo 13 000 lidé demisi premiéra Ponty, ministra vnitra Oprey i starosty čtvrtého bukurešťského obvodu, kde k tragickému požáru došlo. Prezident Iohannis vyzval k potření všudypřítomné korupce a liknavosti úřadů. Inspektoři žádají občany o pomoc - mají nahlásit všechny rizikové objekty, v nichž se nedodržují protipožární předpisy.
Foto: Reuters

Bukurešť - Více než 13 000 lidí se v úterý večer před sídlem rumunské vlády v Bukurešti dožadovalo demise premiéra Victora Ponty a ministra vnitra Gabriela Oprey kvůli páteční tragédii v nočním klubu, která si už vyžádala nejméně 32 mrtvých. Zatím poslední obětí, která v úterý podlehla zraněním, je 28letá žena.

"Ponta, demise", "Oprea, demise", "Vrazi" provolával dav demonstrantů, který se navečer shromáždil na Vítězném náměstí v centru rumunské metropole. Protestující se také dožadovali odstoupení starosty čtvrtého městského obvodu, v němž se ohněm zcela zničený hudební klub Colectiv nacházel.

Požár způsobila pyrotechnická show, která provázela koncert metalové skupiny Goodbye to Gravity. Od jedné jiskry se vznítila hořlavá zvuková izolace na sloupu, z něhož se plameny následně bleskově rozšířily po celém stropě a po stěnách obložených stejnou izolací.

V klubu bylo několik stovek lidí, kteří se v panice zoufale snažili dostat ven jediným východem. Mnoho lidí utrpělo otravu zplodinami a vážné popáleniny, ale řada zraněných má i zlomeniny způsobené v nastalé tlačenici.

Při požáru přišlo o život 26 návštěvníků koncertu, další zemřel ještě v pátek během převozu do nemocnice. Od té doby podlehlo vážným zraněním dalších pět lidí. Počet obětí na životech ale zřejmě ještě poroste, protože v kritickém stavu je podle úřadů více než 30 dalších osob.

Zatím poslední obětí neštěstí je Andreea Chiriacová. Podle ředitele nemocnice svatého Pantelimona, kde se o ni starali, Gheorghea Popescua žena zemřela dnes ráno. Měla popáleniny na 50 procentech těla. Popescu dodal, že jen v jeho nemocnici je v kritickém stavu dalších pět pacientů.

Záchranáři rozvezli zraněné do 12 nemocnic. Stále je v nich ošetřováno přes 140 lidí.

Prezident Klaus Iohannis po tragédii vyzval k zásadní změně rumunské společnosti sužované všudypřítomnou korupcí. "Už nesmíme tolerovat neschopnost úřadů, neúčinnost institucí a nemůžeme dopouštět, aby se korupce rozvíjela až tak, že skončí smrtí," prohlásil už v neděli.

Klub, vybudovaný v bývalé továrně na výrobu sportovní obuvi, neměl potřebná povolení k provozování koncertů ani pyrotechnických show. Prokuratura nyní zjišťuje, kdo z příslušných úřadů, včetně hasičů a policie, měl zajistit, aby klub tato oprávnění před otevřením měl.

Inspekční úřad pro mimořádné situace v úterý  vyzval veřejnost, aby upozornila na objekty v nichž nejsou respektovány protipožární předpisy. V úterý vydaném prohlášení žádá "pomoc všech občanů" při identifikování potenciálně nebezpečných míst v Bukurešti a jejím okolí.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Šanghaj zavřela kvůli tajfunu In-fa obě mezinárodní letiště

V Šanghaji dnes kvůli tajfunu In-fa uzavřeli obě mezinárodní letiště a úřady zakázaly pořádat jakékoli venkovní akce. Východní Čína se připravuje na silnou bouři, která se blíží od Japonska a Tchaj-wanu a má podle meteorologů zasáhnout hlavně provincii Če-ťiang, která leží jižně od Šanghaje. V Če-ťiangu by při ní mohlo napršet 250 až 350 milimetrů vody. "Lidé by neměli chodit ven," sdělila čínská meteorologická služba.

In-fa už se prohnala nad Tchaj-wanem a přinesla velké množství srážek, předtím na Okinawě se při ní zranilo šest lidí. Doprovází ji vítr o rychlosti 155 kilometrů za hodinu, v nárazech i 191 kilometrů za hodinu. Na šanghajských letištích dnes byly zrušeny stovky letů a další se zřejmě budou rušit i v pondělí, oznámila televize. V Šanghaji jsou uzavřeny parky a také čtvrť u nábřeží, která je oblíbenou turistickou destinací.

Televize rovněž oznámila, že je přerušeno železniční spojení s městem Ning-po ležícím jižně od Šanghaje. V provincii Če-ťiang zůstanou zavřené školy, tržiště a obchody. Kvůli bouři přesunuli do Šanghaje velkou kontejnerovou loď z přístavu jižně od něj a uzavřeli plavební komory v Nan-tchungu, který je severně od města.

Zatímco se východ Číny připravuje na In-fa, centrální část země se vzpamatovává z mohutných záplav, které ji postihly tento týden. Vyžádaly si životy 58 lidí. Ve středočínském městě Čeng-čou spadlo rekordní množství srážek, byl zaplaven tunel metra a v něm zemřelo 12 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy