"Čistší verze pekla." Na narkobarona čeká nejobávanější vězení Ameriky, je tu i Carnajev

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
11. 1. 2016 15:01
Cely s úzkými okny, stovky ocelových dveří, kamery i pohybové senzory. Hřiště, které vypadá jako vypuštěný bazén, i "černá díra", kam nepronikne paprsek světla ani jakýkoliv zvuk. Tak vypadá ADX Florence, jedna z nejlépe zabezpečených káznic v USA. Trest si tu odpykává terorista spojený s útoky z 11. září i bostonský atentátník Džochar Carnajev. V blízké budoucnosti by právě zde mohl skončit v pátek dopadený narkobaron Joaquín "Prcek" Guzmán. Místní "obyvatelé" neváhali v minulosti označit věznici za místo určené k "rozsévání utrpení a bolesti".
Foto: Supermaxed

Ciudad de México - Jeden z nejznámějších mexických narkobaronů, čerstvě znovudopadený Joaquín "Prcek" Guzmán, by mohl skončit v nejstřeženějším žaláři Spojených států. Věznici ADX Florence v Coloradu.

Zařízení s přezdívkou "Alcatraz Skalistých hor" je určeno jen pro ty nejhorší  z nejhorších kriminálníků, nejnebezpečnější z nejnebezpečnějších trestanců a nejsledovanější z nejsledovanějších tváří.

Tresty si tu odpykávají teroristé, šéfové kartelů, členové organizovaných skupin, ale i zrádci a dvojití agenti.

Guzmán neboli El Chapo byl dopaden v pátek ve městě Mochis ve svém rodném státě Sinaloa. Prozatím se vrátil do jediného mexického žaláře s nejvyšší možnou ostrahou, odkud loni v létě uprchl.

Do obdobného zařízení - coloradského ADX Florence - El Chapo patrně poputuje, pokud ho Mexičané skutečně vydají. Úřady už daly na vědomí, že proceduru transferu do USA chtějí provést co nejrychleji.

Místo k rozsévání utrpení a bolesti

Supermax ADX Florence je jediným federálním zařízením s tzv. super maximální ostrahou (odtud kratší označení "supermax" - pozn. red.) na území Spojených států. Navíc se těší velice nechvalné pověsti.

"Čistší verze pekla" či místo určené k "rozsévání utrpení a bolesti". Tak jej v minulosti popisovali vězni, mezi něž patří například Zacarias Moussaoui, odsouzený v USA k několika doživotním trestům za podíl na teroristických útocích z 11. září 2001.

Za podíl na bostonském bombovém atentátu z roku 2013 tu pyká i Džochar Carnajev, kterému loni v červnu soud potvrdil trest smrti. Celu tu má rovněž známý americký útěkář, usvědčený vrah Richard Lee McNair, který si tu odpykává hned dva doživotní tresty. Většinu dne tráví na samotce v "nejzabezpečenější části nejzabezpečenějšího vězení na světě", jak se sám jednou svěřil médiím.

Pykají tu i šéfové různých gangů, kterým se z méně zabezpečených věznic dařilo dál posílat rozkazy svým podřízeným.

Cely ve věznici Supermax v Coloradu.
Cely ve věznici Supermax v Coloradu. | Foto: Wikimedia Commons/RicHard-59

23 hodin denně o samotě

Prcek Guzmán, drogový boss, vůdce kartelu, který za sebou zanechal desetitisíce obětí, a taktéž známý útěkář oblíbený u části mexické veřejnosti, by se tak dostal do společnosti kriminálníků, z nichž někteří jsou tak "výjimeční", že představují "bezpečnostní riziko" dokonce i pro zmíněný supermax.

V izolovaných celách o velikosti asi dva krát tři a půl metru tu vězni tráví až 23 hodin denně, sousedy z nich vůbec nevidí. S ostatními vězni se mohou setkávat pouze krátce při vycházkách, někteří mají povolená společná jídla.

Jednotlivé cely mají úzká okna, která byla speciálně vybudována tak, aby vězni nemohli zjistit, v jaké části komplexu se nacházejí. Útěk jim mají ztížit i stovky ocelových dveří, které mohou zaměstnanci hromadně uzavřít jediným stiskem "panického" tlačítka. V budovách je umístěna řada kamer a pohybových senzorů. Cvičit vězni chodí na malé vybudované hřiště, které připomíná vypuštěný bazén. Trestanci, kteří dělají potíže, skončí v tzv. "černé díře". Potmě v celách, které nepropouští žádný zvuk. Někdy i připoutaní k posteli.

Coloradský žalář charakteristického trojúhelníkovitého tvaru byl vybudován v roce 1994 v odpověď na množící se případy útěků z federálních věznic. Záhy se stal novým domovem pro trestance z illinoiského zařízení v Marionu, které nahradilo Alcatraz po jeho uzavření v roce 1963. Věznice zabírá území o velikosti asi 15 hektarů, které obklopuje čtyři metry vysoký plot s žiletkovým drátem. Kolem něj hlídkují strážci se psy.

V současné době ve věznici přebývá přes 400 trestanců, rozdělených do šesti bezpečnostních kategorií. K nynějšímu supermaxu v současnosti přiléhá i oddělení s nižšími stupni ostrahy, kde žije asi 500 vězňů.

Prcek doplatil na své megalomanství

El Chapovi se v minulosti podařilo utéct zpoza mříží dvakrát. V roce 2001 unikl z mexické věznice Puente Grande schovaný v koši na prádlo. Ukrýval se až do roku 2014. Vloni v červenci se mu podařilo tunelem vedoucím ze sprch utéct z jediného mexického žaláře se super maximální ostrahou, kam se na konci minulého týdne po svém znovudopadení opět vrátil.

Guzmán byl mexickou policií lapen minulý pátek. Akce si vyžádala pět mrtvých. Během policejní operace se nejprve s jedním ze svých kumpánů pokusil uprchnout skrze stoku a pak autem, byl ale zadržen.

V Mexiku byl zadržen narkobaron Joaquín Guzmán, který byl už dříve odsouzen ke dvaceti letům vězení. Dvakrát se mu ale z vězení podařilo utéct.
1:31
V Mexiku byl zadržen narkobaron Joaquín Guzmán, který byl už dříve odsouzen ke dvaceti letům vězení. Dvakrát se mu ale z vězení podařilo utéct. | Video: Reuters

Podle řady indicií se zdá, že Prcek doplatil na své "megalomanství". Loni v říjnu, coby vězeň na útěku, přistoupil na rozhovor, při kterém ho v jeho mexickém úkrytu v horách zpovídal americký herec Sean Penn. Interview vyšlo letos v lednu v časopisu Rolling Stones. Mexické úřady nyní zvažují, jestli budou stíhat i Penna.

El Chapo se hollywoodskému herci svěřil, že by o sobě rád natočil životopisný film, kontaktoval kvůli tomu dokonce několik herců. Právě tento rozhovor a snahy kontaktovat osoby od filmu zřejmě bezpečnostním složkám prozradily, kde se narkobaron schovává.

Vláda Spojených států chce Guzmána soudit za obvinění spojená s pašováním drog a Guzmán čelí řízení u nejméně sedmi amerických soudů. Mexické úřady už daly na vědomí, že chtějí provést proceduru vydání Guzmána do USA co nejrychleji; hrozí ovšem, že se jeho obhájci pokusí tento proces zablokovat, uvedla ČTK.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 7 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy