Požár v bukurešťském klubu má již 58 obětí. V nemocnicích zůstávají desítky vážně zraněných

ČTK ČTK
20. 11. 2015 20:40
Tragický říjnový požár v bukurešťském hudebním klubu má již 58 obětí, zemřeli totiž další dva lidé. Další desítky vážně zraněných zůstávají v nemocnicích. Událost vyvolala v Rumunsku vlnu demonstrací proti všudypřítomné korupci. Klub totiž fungoval bez patřičných povolení od hasičů. V následku toho již padla celá rumunská vláda premiéra Victora Ponty.
Foto: Reuters

Bukurešť - Zemřely další dvě oběti tragického říjnového požáru v bukurešťském hudebním klubu, počet mrtvých tak v pátek vzrostl na 58. S odvoláním na zdravotnické zdroje o tom informovala agentura AFP. Vzhledem k desítkám vážně zraněných se počet mrtvých může dál zvyšovat.

Zatím poslední obětí je osmadvacetiletá žena, která v pátek podlehla vážným popáleninám. Zemřela v nemocnici v západoněmeckém městě Bochum, kam byla převezena 8. listopadu.

Neštěstí se stalo v pátek 30. října a vyvolalo v Rumunsku vlnu velkých protestních demonstrací namířených proti korupci a s tím souvisejícímu nedodržování bezpečnostních standardů. V důsledku protestů podal 4. listopadu demisi i s celou vládou premiér Victor Ponta.

Požár vypukl při pyrotechnické show doprovázející koncert metalové skupiny Goodbye to Gravity, jejíž členové jsou také mezi oběťmi. Od jedné jiskry se vzňala hořlavá zvuková izolace na sloupu. Oheň se pak bleskově rozšířil po celém sále. Nastala panika, v níž se návštěvníci tlačili k jedinému v té chvíli otevřenému východu z klubu.

Na místě zemřelo 26 lidí, další oběti pak postupně podlehly svým zraněním. Podle médií je v nemocnicích stále sedm desítek zraněných, z toho kolem 30 je hospitalizováno v zahraničí.

První výsledky vyšetřování ukázaly, že majitelé klubu neměli potřebná povolení k pořádání takovýchto akcí. Kromě toho byly porušeny bezpečnostní předpisy, zejména neexistovaly nouzové východy a uvnitř sálu byl použit vysoce hořlavý materiál.

Ve vyšetřovací vazbě je deset osob, včetně trojice spolumajitelů. Mezi vyšetřovanými je i trojice bývalých radních bukurešťského obvodu, kde k neštěstí došlo. Zřejmě nesou odpovědnost za to, že klubu byl umožněn provoz, ačkoli neměl příslušná úřední povolení, především od hasičů.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger

Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem. Schůzka je podle mluvčího Jiřího Ovčáčka plánována na čtvrtek v lánském zámku.

Heger se stal předsedou slovenské vlády na začátku dubna. Ve funkci nahradil premiéra Igora Matoviče, který podal po téměř měsíc trvající vládní krizi demisi. Do funkce ho, stejně jako další členy vlády, jmenovala prezidentka Zuzana Čaputová 1. dubna.

V nové slovenské vládě pokračují téměř všichni dřívější ministři. U moci zůstala koalice čtyř stran, která vznikla po loňských parlamentních volbách.

Matovič rezignoval na funkci ministerského předsedy po roce a necelých dvou týdnech v úřadu, a to v zájmu řešení krize v koalici, během které jeho odchod z čela kabinetu požadovaly dvě menší vládní strany. V nové vládě bude Matovič ministrem financí.

Čtyřiačtyřicetiletý Heger je členem předsednictva Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které loni v únoru 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby. OLaNO i v Hegerově vládě obsadilo polovinu ze 16 křesel.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Předsedové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podepsali koaliční smlouvu uskupení Spolu. Chtějí silnou, vzdělanou a na Západ patřící republiku

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy