Požár v bukurešťském klubu má již 58 obětí. V nemocnicích zůstávají desítky vážně zraněných

ČTK ČTK
20. 11. 2015 20:40
Tragický říjnový požár v bukurešťském hudebním klubu má již 58 obětí, zemřeli totiž další dva lidé. Další desítky vážně zraněných zůstávají v nemocnicích. Událost vyvolala v Rumunsku vlnu demonstrací proti všudypřítomné korupci. Klub totiž fungoval bez patřičných povolení od hasičů. V následku toho již padla celá rumunská vláda premiéra Victora Ponty.
Foto: Reuters

Bukurešť - Zemřely další dvě oběti tragického říjnového požáru v bukurešťském hudebním klubu, počet mrtvých tak v pátek vzrostl na 58. S odvoláním na zdravotnické zdroje o tom informovala agentura AFP. Vzhledem k desítkám vážně zraněných se počet mrtvých může dál zvyšovat.

Zatím poslední obětí je osmadvacetiletá žena, která v pátek podlehla vážným popáleninám. Zemřela v nemocnici v západoněmeckém městě Bochum, kam byla převezena 8. listopadu.

Neštěstí se stalo v pátek 30. října a vyvolalo v Rumunsku vlnu velkých protestních demonstrací namířených proti korupci a s tím souvisejícímu nedodržování bezpečnostních standardů. V důsledku protestů podal 4. listopadu demisi i s celou vládou premiér Victor Ponta.

Požár vypukl při pyrotechnické show doprovázející koncert metalové skupiny Goodbye to Gravity, jejíž členové jsou také mezi oběťmi. Od jedné jiskry se vzňala hořlavá zvuková izolace na sloupu. Oheň se pak bleskově rozšířil po celém sále. Nastala panika, v níž se návštěvníci tlačili k jedinému v té chvíli otevřenému východu z klubu.

Na místě zemřelo 26 lidí, další oběti pak postupně podlehly svým zraněním. Podle médií je v nemocnicích stále sedm desítek zraněných, z toho kolem 30 je hospitalizováno v zahraničí.

První výsledky vyšetřování ukázaly, že majitelé klubu neměli potřebná povolení k pořádání takovýchto akcí. Kromě toho byly porušeny bezpečnostní předpisy, zejména neexistovaly nouzové východy a uvnitř sálu byl použit vysoce hořlavý materiál.

Ve vyšetřovací vazbě je deset osob, včetně trojice spolumajitelů. Mezi vyšetřovanými je i trojice bývalých radních bukurešťského obvodu, kde k neštěstí došlo. Zřejmě nesou odpovědnost za to, že klubu byl umožněn provoz, ačkoli neměl příslušná úřední povolení, především od hasičů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Slovenskou obcí Petkovce se večer prohnalo tornádo. Několik domů je bez střechy

Obcí Petkovce na východě Slovenska se dnes prohnalo tornádo. Poškodilo obytné domy, některé jsou bez střechy. Na místě zasahují hasiči, informují slovenská média.

"Nahlášeno bylo poškození čtyř rodinných domů, kterým (tornádo) odneslo střechu. Polámané jsou stromy, elektrické vedení je stržené," uvedla podle serveru Teraz.sk operační důstojnice krajských hasičů v Prešově. Popis škody, které tornádo způsobilo, je podle starosty zatím předběžný.

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U hranic s Ázerbájdžánem jsou rozmístění ruští pohraničníci, oznámil Jerevan

V arménské oblasti Tavuš, která hraničí s Ázerbájdžánem, byla rozmístěna ruská pohraniční stráž. Podle ruských tiskových agentur to ve čtvrtek oznámilo arménské ministerstvo obrany. Premiér Nikol Pašinjan už dříve navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy