Rozzuření Afghánci vyhnali Němce z jejich základny

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
24. 2. 2012 16:45
Na jednotky ISAF v Talokanu dav zaútočil kameny. Vojáci se museli přesunout jinam
Padesátka vojáků německého bundeswehru se musela stáhnout z Talokanu, afghánského města na severu země.
Padesátka vojáků německého bundeswehru se musela stáhnout z Talokanu, afghánského města na severu země. | Foto: Reuters

Kábul - Němečtí vojáci se museli předčasně stáhnout ze základny v afghánském Talokanu. Na jejich stanoviště zaútočilo zhruba 300 demonstrantů, kterým se nelíbilo, že západní vojáci - Američané ze základny Bagrám - spálili svaté písmo muslimů, korán.

Jen v pátek zemřelo při nepokojích v Afghánistánu nejméně devět lidí, z toho sedm v provincii Herát.

Po Němcích v Talokanu házeli Afghánci kamení. A protože základna leží uvnitř města s 200 tisíci obyvateli a dá se obtížně ubránit, zaveleli velitelé k ústupu.

Bundeswehr se následně přesunul do 70 kilometrů vzdáleného polního tábora Kundúz, který je mnohem větší a atakům, podobným těm v Talokanu, dokáže čelit.

Jak oznámilo vedení německého vojska, bundeswehr měl stažení z Talokanu tak jako tak v plánu. Mělo k němu však dojít až příští měsíc.

Padesátka vojáků proto s sebou do Kundúzu odvezla část vybavení i veškerá vojenská vozidla, která jednotky ISAF v Talokanu měly.

Protesty v Afghánistánu obrazem:

Mrtví vojáci ISAF

Nepokoje se na sever Afghánistánu, kde Talokan leží, rozšířily z hlavního města Kábulu. Mrtvých neustále přibývá, počítají se už na desítky.

Základna jednotek ISAF v Talokanu, na které sloužili Němci.
Základna jednotek ISAF v Talokanu, na které sloužili Němci. | Foto: Reuters

Ve čtvrtek přišlo při výtržnostech o život nejméně osm lidí, z toho dva vojáci mezinárodních jednotek NATO ISAF. Zastřelil je příslušník afghánských ozbrojených sil. Několik lidí zemřelo při protestech proti hanobení koránu už ve středu.

Demonstranty v Talokanu zřejmě inspirovalo prohlášení Tálibánu, z něhož citovala britská stanice BBC. "Afghánci by neměli přestat protestovat, ale namísto demonstrací by se měli soustředit na útoky na vojenské základny a jejich personál, aby jim dali takovou lekci, že už si urazit svatý korán nikdy nedovolí," stojí v něm.

Obama rozzlobil Gingriche

Poté, co zlobu Afghánců, kteří jsou - jako většina muslimů - na znevažování svého svatého písma hákliví, nezmírnila ani omluva velitele afghánské mise generála Johna Allena, se obyvatele Afghánistánu snažil uklidnit sám americký prezident Barack Obama.

Afghánskému prezidentovi Hamídu Karzáímu napsal dopis, v němž se za spálení koránu omluvil.

Proti pálení koránu se už neprotestuje jen v Kábulu. Na snímku demonstrant v metropoli Malajsie Kuala Lumpur.
Proti pálení koránu se už neprotestuje jen v Kábulu. Na snímku demonstrant v metropoli Malajsie Kuala Lumpur. | Foto: Reuters

Doma však Obama s omluvou moc nepochodil. Podle listu The Washington Post si vysloužil tvrdou kritiku republikána Newta Gingriche, který by ho v Bílém domě rád nahradil.

"(Obama) se neustále omlouvá lidem, kteří si omluvu prezidenta Spojených států nezaslouží," řekl Gingrich. Podle něj by se měl spíš omluvit Karzáí, a to přímo Spojeným státům. Za násilnosti, které po spálení koránu vypukly a při nichž Afghánci stříleli na vojáky NATO.

 

Právě se děje

Další zprávy